[su_frame align=”left”]مجلس شورای اسلامی[/su_frame]

رشت رویایی- گمانه‌زنی‌ها و زمزمه‌ها برای ریاست کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی آغاز شده و بعد از انتخاب هیات رئیسه مجلس دهم، رقابت بر سر کرسی ریاست این کمیسیون‌ها میان اعضای دو فراکسیون امید و ولایت اوج گرفته است.

۱۲ روز از آغاز رسمی مجلس دهم گذشته است و گام‌های اولیه از جمله تشکیل شعب و تأیید اعتبارنامه‌های نمایندگان و همچنین تشکیل هیات رئیسه مجلس برای اداره جلسات انجام شده است.

کمیسیون‌های تخصصی مجلس از ارکان مهم پارلمان هستند که وظایف آنها بر اساس آئین‌نامه داخلی مجلس، بررسی، اصلاح و تکمیل طرح‌ها و لوایح قانونی و ارائه گزارش به مجلس شورای اسلامی، رسیدگی به طرح‌های تحقیق و تفحص و انجام آن پس از تصویب مجلس، بررسی لوایح بودجه سالیانه کل کشور و … است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر طبق آیین‌نامه داخلی مجلس و بر اساس علایق و تخصص‌های خود باید در یکی از کمیسیون‌های تخصصی مجلس حضور یابند، به احتمال زیاد تا هفته آینده فهرست نهایی کمیسیون‌های تخصصی مشخص می‌شود.

پس از تشکیل کمیسیون‌ها، انتخاب رییس و اعضای هیات رییسه برای هر یک از این کمیسیون‌ها یکی از موضوعات اصلی و گاهی هم حاشیه دار در مجلس شورای اسلامی است و در حال حاضر که فهرست اولیه متقاضیان برای حضور در کمیسیون‌های تخصصی مجلس منتشر شده است، گمانه زنی‌ها هم برای تعیین رئیس این کمیسیون‌ها افزایش یافته است.

به نظر می‌رسد همان طوری که برای تشکیل هیات رئیسه رقابت جدی و سرسختی میان نمایندگان وجود داشت، در انتخاب رئیس کمیسیون‌ها هم نیز شاهد رقابت جدی میان اعضای دو فراکسیون امید و ولایت مجلس باشیم.

فلاحت پیشه، کواکبیان و بروجردی گزینه‌های احتمالی ریاست کمیسیون امنیت ملی مجلس
پروانه مافی نماینده مردم تهران در مجلس در این زمینه معتقد است: تاکنون سه گزینه حشمت‌الله فلاحت پیشه، مصطفی کواکبیان و علاءالدین بروجردی برای ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی مطرح هستند.

او گفت: در صورتی که محمدرضا عارف رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شود، احتمال این که کاظم جلالی هم به عنوان گزینه ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مطرح باشد، وجود دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس دهم به جلسه روز گذشته مسعود پزشکیان نایب رئیس اول مجلس با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: طبق آیین نامه داخلی مجلس باید ۲۳ نفر در هر کمیسیون عضویت داشته باشند ولی به دلیل آن که افراد مازادی در هر کمیسیون وجود دارند جلسه روز گذشته نواب رئیس با کمیسیون‌های تخصصی مجلس انجام شد.

مافی همچنین گفت: پزشکیان در این جلسه تاکید کرد که افرادی که در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی عضو می‌شوند باید دارای تحصیلات و تجربه مناسب باشند و سابقه عضویت در این کمیسیون را نیز داشته باشند.

او ادامه داد: در این جلسه اعضا خود را معرفی و رزومه کاری خود را بیان کردند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: در پایان این جلسه و پس از توصیه پزشکیان چند نفر اعلام کردند که از عضویت در این کمیسیون انصراف خواهند داد.

این در حالی است که علاءالدین بروجردی در مجلس نهم ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس را بر عهده داشت.

جلودارزاده و مافی گزینه‌های احتمالی ریاست فراکسیون زنان و خانواده مجلس
پروانه مافی نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه تصریح کرد: فعلاً برای فراکسیون زنان و خانواده مجلس دهم گزینه خاصی تعیین نشده است ولی پیشنهادهایی به بنده و خانم جلودارزاده برای ریاست این فراکسیون داده شده است.

او گفت: فعلاً نظر اعضا بر این است که این فراکسیون رئیس موقت داشته باشد تا برای ریاست دائم نظر نهایی داده شود.

او همچنین تاکید کرد: افرادی که در این حوزه نامزد می‌شوند باید سابقه مناسبی در حوزه زنان داشته باشند و به برنامه‌های حوزه خود اشراف کامل داشته باشند.

الهیار ملکشاهی تنها گزینه احتمالی ریاست کمیسیون قضایی
الهیار ملکشاهی رئیس پیشین کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در این مورد گفت: تاکنون افراد کمی برای حضور در این کمیسیون اعلام آمادگی کرده‌اند ولی پیش بینی می‌شود که تعداد این افراد افزایش یابد.

او گفت: برای این دوره نیز نامزد ریاست کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس خواهم بود و به احتمال زیاد فرد دیگری برای ریاست مطرح نخواهد بود.

ملکشاهی ادامه داد: تصور می‌شود برای این کمیسیون حداقل ۱۹ نفر عضو شوند.

دل‌خوش، بهمنی و پورابراهیمی و حضرتی گزینه‌های احتمالی ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس
شنیده‌ها حاکی از آن است که رقابت سختی در کمیسیون اقتصادی مجلس برای ریاست این کمیسیون وجود دارد.

در این راستا کاظم دلخوش نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی گفت: بنده، محمود بهمنی، محمدرضا پورابراهیمی و الیاس حضرتی گزینه‌های احتمالی برای ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس هستیم.

عبدالرضا عزیزی و سلمان خدادادی گزینه‌های احتمالی ریاست کمیسیون اجتماعی مجلس

محمد اسماعیل سعیدی منتخب مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی گفت: عبدالرضا عزیزی و سلمان خدادادی گزینه‌های احتمالی ریاست کمیسیون اجتماعی مجلس هستند که تاکنون زمزمه‌هایی برای تلاش‌های آنان برای ریاست این کمیسیون به گوش می‌رسد.
این در حالی است که عبدالرضا عزیزی در مجلس نهم نیز ریاست کمیسیون اجتماعی مجلس را بر عهده داشت.

محمدمهدی زاهدی، محمدرضا عارف، محمود صادقی و جبار کوچکی‌نژاد نامزدهای احتمالی کمیسیون آموزش
جبار کوچکی‌نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نیز معتقد است که محمد مهدی زاهدی، محمدرضا عارف، محمود صادقی به عنوان گزینه‌های ریاست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مطرح شده‌اند.

او گفت: البته برخی درخواست‌ها برای حضور بنده به عنوان رییس وجود دارد که فعلاً در حال فکر کردن در این موضوع هستم.

این در حالی است که محمد مهدی زاهدی در مجلس نهم ریاست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس را بر عهده داشت و به نظر می‌رسد محمدرضا عارف رقیب سرسخت او برای به‌دست آوردن ریاست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس است.

امیری خامکانی، علی ادیانی راد و فریدون حسنوند گزینه ریاست کمیسیون انرژی مجلس
یکی از اعضای این کمیسیون که خواست نامی از وی برده نشود، گفت: حسین امیری خامکانی، علی ادیانی راد، فریدون حسنوند از گزینه‌های احتمالی برای ریاست این کمیسیون بودند که به احتمال زیاد حسین امیری خامکانی گزینه نهایی برای ریاست مطرح می‌شود.

احمد سالک و جمشید جعفرپور گزینه‌های احتمالی ریاست کمیسیون فرهنگی
همچنین جمشید جعفرپور نماینده مردم لارستان در مجلس شورای اسلامی درمورد رئیس کمیسیون فرهنگی گفت: برای ریاست این کمیسیون، احمد سالک مطرح است البته بنده نیز در صورت صلاحدید و بررسی لازم به احتمال زیاد نامزد ریاست خواهم شد.
او گفت: البته باید منتظر بمانیم که ترکیب اصلی کمیسیون‌ها مطرح شود، شاید افراد تازه‌ای اضافه شوند که تمایل به ریاست داشته باشند.

فولادگر، اکبریان، ملکی و احمدی گزینه‌های احتمالی ریاست کمیسیون صنایع مجلس
محسن کوهکن نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی نیز در مورد نامزدهای ریاست کمیسیون صنایع و معادن گفت: بر اساس شنیده‌ها قرار است حمیدرضا فولادگر، عزیز اکبریان، ولی ملکی، فریدون احمدی برای ریاست کمیسیون صنایع مجلس کاندید شوند.

تاجگردون و حاجی بابایی، مفتح گزینه‌های ریاست کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس
حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی، غلامرضا تاجگردون، حمیدرضا حاجی بابایی و محمدمهدی مفتح را گزینه‌های احتمالی ریاست کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس عنوان کرد.

این در حالی است که در مجلس نهم غلامرضا تاجگردون ریاست کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس را بر عهده داشت.

البته برخی از افرادی که در گزارش بالا نامشان منتشر شد، ممکن است تا زمان انتخابات ریاست کمیسیون‌های تخصصی از نامزدی برای ریاست این کمیسیون منصرف شوند یا این که افراد دیگری نیز تمایل به ریاست این کمیسیون‌ها داشته باشند، حال باید منتظر ماند که کدام یک از نمایندگان مجلس دهم بر کرسی‌های ریاست کمیسیون‌های تخصصی مجلس تکیه می‌زنند.