رضا کیانیان در رشت: باید جلوی زوال مرداب انزلی بایستیم

رشت رویایی، مهدیه رزاقی لنگرودی- رضا کیانیان در شامگاه سه شنبه با عنوان سفیر محیط سبز وارد گیلان شد.

رضا کیانیان

یکی از بازیگران سینمای ایران در شامگاه سه شنبه با حضور در مرکز فرهنگی و هنری خاتم‌الانبیای این شهر در مورد پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران با اشاره به برگزاری مراسم اختتامییه این جشنواره و با اشاره به فرهنگ غنی گیلان گفت: ای‌کاش اختتامیه این مراسم در رشت برگزار می‌شد زیرا اولین تاترخانه‌ها، سینماخانه‌ها، کتابخانه‌ها و رستوران‌ها در این شهر ایجاد شدند.

رضا کیانیان که به عنوان سفیر محیط‌زیست به رشت سفر کرد رشت را مهد فرهنگ و هنر نامید و گفت: در این راستا لازم است که بهترین سینماها در این شهر ایجاد شوند.

او با اظهار تأسف از مشکلات زیست‌محیطی که در اثر انباشت زباله‌ها در رشت به وجود آمده است خطاب به مردم این استان گفت: گویا هنوز متوجه نشده‌اید که برای محیط زیست شما چه مشکلاتی پیش آمده است.

سفیر محیط‌زیست با توجه به وضعیت نامساعد تالاب انزلی تصریح کرد: این تنها یکی از مسائل تاسف‌برانگیز در گیلان است که آرام آرام و بعدها متوجه آن خواهیم شد.

کیانیان که از بازیگران توانمند سینمای ایران است با توجه به آلودگی‌های آب و هوایی نقاط مختلف کشور گفت: در بسیاری از نقاط به ویژه در تهران و جنوب هوای سالم برای تنفس وجود ندارد و چشم امید ما برای استنشاق هوایی سالم، به گیلان است.

او با اشاره به آمار بالای میزان مرگ‌ومیر بیماران تنفسی گفت: آب، زمین و هوا از نخستین احتیاجات بشر است و گیلان هنوز به این موهبت دسترسی دارد، اما برای حفظ آن گاهی کوتاهی می‌کند و لازم است که جلوی تاراج رفتن این موهبت‌های الهی گرفته شود.

سفیر محیط زیست، مرداب انزلی را گوهر گیلان که رو به زوال است دانست و گفت: لازم است جلوی این زوال بایستیم و نسبت به نابودی آن اعتراض کنیم.

کیانیان با تاکید براینکه باید آحاد مردم را نسبت به اتفاق ناگوار نابودی محیط زیست آگاه کنیم گفت: روزی به خاطر خشکی زاینده‌رود گریه کردیم اما امروز با هدف حفظ محیط زیست نباید به خاطر مرداب انزلی گریه کنیم.

او همچنین در مورد خواب ده ساله جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران نیز گفت: این جشنواره که در دولت هفتم پایه‌گذاری شده بود به دلایل مختلف به مدت ده سال تعطیل شد اما اینک به حمایت سینماگران و سازمان محیط زیست کشور حیاتی دوباره گرفته است.

در ادامه این مراسم دبیر پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز در ایران نیز گفت: بیش از هزار اثر به این جشنواره راه پیدا کرد که از این میزان ۲۵۰ اثر به بخش مسابقه ارسال شد.

او با بیان اینکه اختتامیه این جشنواره در تهران برگزار می‌شود افزود: بعد از گذشت ده روز از برگزاری مراسم اختتامیه در تهران، اختتامیه‌ای نیز در گیلان در جهت قدردانی از دست‌اندرکاران گیلانی برگزار می‌شود.

در این مراسم از فیلم قصه پرواز به کارگردانی هوشنگ درویش پورنیز رونمایی شد.

این فیلم که به گفته کارگردان آن با بودجه شخصی ساخته شد وضعیت زیست‌محیطی تالاب‌ها و تفرجگاه‌های کنونی گیلان را به تصویر می‌کشد.

در پایان این مراسم توسط مسولان استانی از سفیر محیط زیست ایران، کارگردان مجموعه قصه پرواز و همچنین از دست‌اندرکاران این جشنواره تجلیل به عمل آمد.

پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران از بیست و چهارم اردیبهشت ماه همزمان با تهران در سراسر کشور آغاز و درسی و یکم این ماه به کار خود پایان می‌دهد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz