رشت رویایی- مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان از رونق فعالیت‌های تخلیه و بارگیری در بندرگاه انزلی پس از به ثمر نشستن برجام خبر داد.

سید علی نعیمی در مصاحبه با ایرنا اظهار کرد: در ماه‌های دی و اسفند پارسال با توجه به جریانات برجام، شاهد افزایش تردد شناورها به بندرگاه انزلی بودیم.

وی خاطرنشان کرد: تنها در اسفندماه پارسال، ۱۱۶ شناور در بندرگاه انزلی پهلو گرفت و ۳۲۸ هزار و ۳۵۴ تن کالا تخلیه کرد که این در سال گذشته، بی‌نظیر بود.

[su_frame]بارگیر انزلی[/su_frame]

نعیمی یاداور شد: پارسال در مجموع ۸۴۶ فروند شناور وارد بندرگاه انزلی شد و دو میلیون و ۳۵۳ هزار و ۲۸۰ تن کالا تخلیه کرد.

به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان، گرچه این میزان تخلیه و بارگیری در مقایسه با دو میلیون و ۶۹۷ هزار و ۶۸ تن سال ماقبل نشان از کاهش ۱۲.۷ درصدی است، اما پس از برجام تحول چشمگیری در فعالیت‌های بندری صورت گرفت.

نعیمی در ادامه از ۲۱۲ هزار و ۳۶۸ تن ترانزیت مواد نفتی در سال گذشته و رشد ۱۰۵ درصدی آن در مقایسه با ۱۰۳ هزار و ۱۹۲ تن سال ماقبل خبر داد.

وی خاطرنشان کرد: میزان مواد نفتی وارده در سال گذشته، سه هزار و ۶۵۸ تن بود در حالی که سال ۹۳ هیچ وارداتی در این زمینه نداشتیم.

نعیمی با اشاره به ۱۰۱ هزار و ۷۵۳ تن صادرات سال گذشته از این بندرگاه و کاهش جدود ۷۷ درصدی آن در مقایسه با سال ماقبل، بر لزوم توجه مسئولان ذی‌ربط برای تلاش در جهت افزایش آن تاکید کرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان یادآور شد: موجودی کالا در انبار و محوطه‌ها نیز در پایان سال گذشته، ۹۹ هزار و ۱۸۰ تن بود که در مقایسه با سال ماقبل حاکی از سه دهم درصد رشد است.

به گفته نعیمی، با این همه افزایش پهلوگیری کشتی‌ها و رشد فعالیت‌های تخلیه و بارگیری از کشش خوب بازار حکایت دارد.

وی افزود: با توجه به موفقیت برجام، مدیران ارشد شرکت‌های خارجی از کشورهای نروژ، هلند، چین، ترکیه، کره و روسیه از بندرانزلی دیدار کرده و در ارتباط با سرمایه‌گذاری مذاکراتی انجام داده‌اند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان ابراز امیدواری کرد که حاصل این مذاکرات، منجر به رشد بیش از پیش فعالیت‌های بندری، اشتغال‌زایی و درآمدزایی در این بخش برای کشور باشد.

وی با اشاره به رشد قابل ملاحظه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بندرگاه انزلی تصریح کرد: از طریق بخش خصوصی موفق به عقد چند قرارداد ساخت انبار تخصصی، سیلوی غلات و مخازن روغن به ارزش ۷۶۰ میلیارد ریال شدیم.

به گفته نعیمی، با توجه به این میزان جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی که در چند سال اخیر صورت گرفت، امیدواریم این روند بیش از پیش ادامه یابد.