[su_frame align=”center”]پیاده راه[/su_frame]

رشت رویایی– فدریکو گارسیا لورکا شاعر پرآوازه اسپانیا در مورد خیابان لاس رامبلاس که یکی از مشهورترین پیاده‌راه‌های گردشگری دنیا در شهر بارسلونا است، می‌گوید:«رامبلا تنها خیابانی در دنیا است که هرگز دوست ندارم به انتهای آن برسم».

گفته می‌شود اگر از بالا به این خیابان نگاه کنید، دریایی از آدم می‌بینید که همچون موج‌های عظیم بالا و پایین می‌روند. انبوه گردشگرانی که در تسخیر عطر گل‌های ملون و عطر قهوه کافه‌ها دل به رامبلا می‌دهند و با گوشه گوشه این پیاده‌راه که پاتوق شاعران، هنرمندان و موزیسین‌های خیابانی است، خاطره می‌سازند.

میدان تاریخی شهرداری رشت که چند صباحی نه‌چندان دراز به پیاده‌راه شهرداری و یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر رشت تبدیل‌شده است، با ویژگی‌های چشم‌نواز بصری خود، به‌تدریج دارد به مرکزی برای گردشگران تبدیل می‌شود که فصول مختلف را با عطر نفس‌های پیاده‌راه تجربه می‌کنند و دوشادوش او می‌ایستند و سلفی می‌گیرند.

[su_frame align=”left”]پیاده راه[/su_frame]

اگر این روزها مسیرتان به پیاده‌راه فرهنگی شهرداری رشت افتاده باشد، حتماً باید نورپردازی، المان‌های نوروزی و تزئین و زیباسازی مناسبتی ایام عید را دیده باشید. اتفاقی که پیش‌ازاین هم به مناسبت‌های مختلف همچون دهه فجر، دهه محرم و غیره شاهد  بودیم که شهرداری در مناسبت‌های مختلف با تمهیداتی خلاقانه، تم پیاده‌راه و حال و هوای آن را به شکل‌های مختلف طراحی کرده است. این ویژگی جالب‌توجه گویای پتانسیل پیاده‌راه و کارکردهای متنوع فرهنگی آن است.

این بار اما زیباسازی پیاده‌راه شهرداری تا حدود زیادی با گذشته فرق دارد و بدون اغراق باید گفت که عید امسال با تمهیدات شهرداری و حال و هوای بهارانه‌ی پباده‌راه یکی از زیباترین عیدهای رشت در اذهان و خاطرات عمومی شهر رقم خورده است.

میدان تاریخی شهرداری که در گذشته صرفاً یک گذرگاه مهم شهری بود، باید اذعان کرد که اکنون به‌واسطه پیاده‌راه فرهنگی و بازآفرینی هویت تاریخی شهر، توانسته بسیاری از ظرفیت‌های بالقوه هویتی و پتانسیل‌های گردشگری آن را در ویترین بافت مرکزی شهر پررنگ کند.

یکی از ویژگی‌های پیاده‌راه فرهنگی رشت تنوع کاربری و کارکردهای متنوع تاریخی، معماری، هنری و تفریحی این مکان است. ارتقای میزان دلبستگی عمومی به پیاده‌راه و تبدیل آن به پاتوق سلامت‌محور شهری برای اقشار و سنین مختلف گویای موفقیت این پروژه است.

اما یکی از اتفاقات جالب‌توجهی که پس از احداث پیاده‌راه شاهد آن بودیم، رویکرد نوآورانه شهرداری رشت در طراحی تم پیاده‌راه در مناسبت‌های مختلف بود. همان‌طور که این روزها شاهد هستیم، حال و هوای ایام نوروز در پیاده‌راه رشت بسیار متفاوت‌تر از شهرهای دیگر است. پتانسیل بالقوه فرهنگی پیاده‌راه این امکان را فراهم کرده تا با پرهیز از کلیشه‌های متداول و تکراری با بهره‌گیری از زیبایی‌شناسی و خلاقیت هنری، روح زنده و آرامش‌بخشی در این تکه از کالبد قدیمی شهر جریان پیدا کند.

[su_frame align=”center”]پیاده راه[/su_frame]

طراحی زیبای پیاده‌راه در این ایام، از جشنواره گل‌های بهاری گرفته، تا المان هنری خروس و همچنین طراحی خلاقانه ساختمان شهرداری با گلدان سرازیر شده‌ای بر روی بالکن که نوار بلندبالایی از گل‌های زیبا را تا کف پیاده‌راه پخش کرده، جلوه خاصی به رشت مدل ۹۶ بخشیده است. پیاده‌راهی که با افسونگری منحصربه‌فرد خود جمعیت زیادی از شهروندان و مسافران را به‌سوی خود می‌کشاند و در دریایی از آدم‌ها، موج‌های عظیمی به راه می‌اندازد که بالا و پایین می‌روند درحالی‌که دوست ندارند به انتهای آن برسند.

حالا به جرئت می‌توان گفت که پیاده‌راه فرهنگی شهرداری به نماد اصلی شهر رشت و حتی استان گیلان تبدیل‌شده است. زیبایی‌شناسی هنری و افسونگری بی‌بدیل پیاده‌راه، مدل جدید رشت ۹۶ است؛ مدلی که می‌تواند نویدبخش این مهم باشد که کیفی سازی و خلاقیت در نگاه مدیریت شهری می‌تواند جای خالی این تکه گمشده را در پازل شهر رشت پر کند.

[su_frame align=”center”]پیاده راه[/su_frame] [su_frame align=”center”]photo_2017-03-27_13-06-47[/su_frame] [su_frame align=”center”]photo_2017-03-27_13-07-01[/su_frame] [su_frame align=”center”]photo_2017-03-28_15-55-48[/su_frame] [su_frame align=”center”]photo_2017-03-28_15-56-05[/su_frame] [su_frame align=”center”]photo_2017-03-28_15-56-12[/su_frame] [su_frame align=”center”]photo_2017-03-28_15-58-53[/su_frame] [su_frame align=”center”]photo_2017-03-28_15-59-17[/su_frame] [su_frame align=”center”]photo_2017-03-28_15-59-24[/su_frame]