رشت شهر بی روز

تدبیر شرق نوشت: نام گذاری ۱۲ دی ماه «روز رشت» ، انتخاب شتابزده و به دور از صلاحدید های حوزه فرهنگی و اجتماعی شهر رشت بود، انتخاب بی تدبیری برآمده از عدم تخصص در حوزه های فرهنگی، اجتماعی و اطلاع رسانی که نتایج آن در برگزاری اولین دوره «هفته رشت» در سال گذشته با شکست سهمگینی رو به رو شد. شکستی که بدون شک می توان بزرگترین مسببان آن را سازمان فرهنگی، ورزشی شهرداری رشت، روابط عمومی و اموربین الملل و شورای اسلامی شهر رشت دانست.

425721065_286970_12249485745556777578

اینکه مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت، مدیر روابط عمومی شهرداری رشت و اعضای شورای شهر، علی الخصوص کمیسیون فرهنگی شورا حرف های قشنگی از فرهنگ بزنند، اینکه طرح های فرهنگی زیبایی روی کاغذ بنویسند و طرح هایشان کولاژهای زیبایی باشدو جملات این طرح ها بدون اندک تفکری حاصل «کپی و پیست» کردن از صفحات دنیای مجازی باشد، بدون توان و تخصص و تعهد می شود فاجعه روز رشت؛ فاجعه ای که علاوه بر برگزاری ضعیف، پراکنده و بدون انسجام، ضربه های فرهنگی متعددی در شهر رشت را رقم زد و آن هنگام که صدای این آشفتگی ها و اثرات سوء این عدم تخصص و تعهد، ابزار و بازیچه صفحات و دنیای مجازی شد، کسی حاضر نبود که اشتباه و عدم تخصص را در این حوزه بپذیرد.

متاسفانه تمامی دست اندرکاران «روز رشت» در سال ۱۳۹۴ علی رغم ضعف شدید در زمینه های سیاستگذاری، برنامه ریزی و اجرای فرهنگی همچنان بعد از گذشت یک سال از این فاجعه هنوز در پست های خود مشغول به کارند و حتی برای سال ۱۳۹۵ برنامه های ضعیف و غیرعملی را برنامه ریزی نموده بودند که با نامه و دستور ابلاغ شده متوقف شد.

اشتباه شهردار فعلی و شهرداران پیشین در انتصاب افراد غیرمتخصص در پست های فرهنگی که علی رغم شعار تخصص گرایی در مسیر عکس حرکت کرد در کنار تصمیمات شتابزده و عدم تخصص، از دیگر دلایل اتفاق ناگوار روز رشت بود. اگرچه سازماندهی و سیاستگذاری انجمن ها و هدایت فعالیت های فرهنگی به سوی تخصصی گرایی، تقویت ارزش ها و باورهای فرهنگی و مذهبی، استفاده از شیوه های جدید اطلاع رسانی، برقراری ارتباط ارگانیک بودجه مابین اهداف و اقدامات توسعه ای، برندسازی فرهنگی جهت توسعه اجتماعی-اقتصادی و فرهنگی از اهم اهداف «روز رشت» بود، اما تنها ضربه ای بر پیکره شهر در اولین تجربه از برگزاری روز رشت بود و تا امروز هیچ یک از این افراد پاسخگوی اشتباه خود نبوده اند. با این مقدمه سوال بزرگی که در ذهن شکل می گیرد این است افرادی که نتوانستند برای روز رشت برنامه ریزی مناسبی داشته باشند، چگونه داعیه هدایت فرهنگ یک شهر را دارند؟ آیا این افراد به دلیل نگاه شخصی خود و با برچسب سوء استفاده از انجمن ها و گروه های فرهنگی در امو سیاسی با به تعطیلی کشاندن این انجمن ها زمینه ساز ضعف فرهنگی و ساختاری در مجموعه شهرداری رشت و به تبع آن شهر رشت نشده اند؟ افرادی که تخصص، عزم و تجربه لازم را ندارند، چگونه و با چه مجوزی بودجه های کلانی را در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، اطلاع رسانی و … صرف می کنند. بودجه هایی که از بیت المال و حق شهروندان است اما به دلخواه و صلاحدید افراد غیر متخصص و در جاهایی نادرست، بدون بازخورد مناسب هزینه می شود.

در هفتادو یکمین جلسه کمیسیون فرهنگی مورخه ۲۳ آذر ۹۵ بود که برنامه های پیشنهادی روز رشت توسط مدیر روابط عمومی شهرداری رشت بیان شد و رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی وقت شورای شهر رشت برگزاری مراسم روز رشت را مژده داد و در جلسه هفتادو دوم این کمیسیون که با حضور اعضای کمیسیون و مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی ، مدیر روابط عمومی و مدیر عامل سازمان زیباسازی برگزار شد برنامه ها و بودجه آن مصوب شد.

جالب اینجاست، برآورد هزینه کرد روز رشت از سوی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت که به تصویب شورای شهر رشت رسید، مبلغی بالغ بر ۱میلیارد و ۵۲۵ میلیون ریال بود و همچنین برآورد هزینه کرد روز رشت توسط روابط عمومی بالغ بر ۱ میلیاردو ۱۵۰ میلیون و چهارصدهزار ریال بود. یعنی مجموع هزینه کرد این دو واحد به تنهایی بالغ بر ۲۷۰ میلیون تومان بود.

علیرضا قانع، مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت که پس از اتفاقات ناگوار روز رشت، مورد پرسش دستگاه های نظارتی قرار گرفت،نه تنها بر عدم کفایت و اشراف خود در حوزه فرهنگی تاکید نکرد، بلکه قصد داشت با به انحراف کشیدن موضوع برگزاری مراسم روز رشت علی رغم ایجاد صحنه هایی که در خور مردم غیور و دیندار و فرهنگ پرور شهر رشت نبوده و نیست، خود را به هر طریقی شده از این وضعیت رها نماید. حتی وی علی رغم نص اساسنامه سازمان که مدیرعامل مسئول تمامی اتفاقات است سعی در امتناع از زیربار رفتن این مسئولیت داشت.

طبق گزارش کارشناسی بررسی مراسم روز رشت و اسناد بررسی شده در سازمان فرهنگی، ورزشی علی رغم اینکه مدیرعامل این سازمان اختیارات لازم درخصوص برنامه ریزی و اجرای مناسب را در اختیار داشته است، این برنامه در سه مقوله رویه های اداری و رویه های مدیریتی و رویه های ساختاری دارای اشکالات و ابهامات جدی بوده است. که از جمله می توان به عدم موافقت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به نامه مورخه ۳-۱۰-۹۴ با موضوع درخواست مجوز شش نمایش خیابانی اشاره کرد و این در حالی است که با وجود عدم صدور مجوز بیش از ۴۰ اجرا در روز رشت انجام یافته است. همین رویه در خصوص مکاتبه با فرمانداری نیز تکرار شده است و علی رغم مکاتبه انجام شده با فرمانداری ، پاسخی از فرمانداری در این خصوص دریافت نشده است و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در نامه ای در تاریخ ۱۴-۱۰-۹۵ خطاب به مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی نسبت به برگزاری برنامه های کارناوال تاتر در سطح شهر در روز رشت بدون اخذ مجوز از ارشاد تذکر داده است. از سوی دیگر مطابق اسناد موجود، اسناد اداری سازمان و قراردادها دارای مشکلات ساختاری و حقوقی بوده و بسیاری از اسناد نیز در سازمان مفقود شده اند و محتوای برنامه ها نیز بدون حضور و دعوت از کارشناسان فرهنگی سازمان تائید شده است.

در خصوص اشتباهات و قصور در رویه های مدیریتی نیز می توان ادعای تداخل کار گروه های تشکیل شده در مدیریت مطالعات با وظایف مدیریتی و اجرایی سازمان و عدم کارایی انجمن های مرتبط با سازمان را نوعی توجیه و خلط موضوع دانست.از سوی دیگر مطابق گزارش بازرس سازمان مورخ ۲۰-۱۰-۹۴ قراردادهای مشارکت های فرهنگی انجمن ها با سازمان دارای مشکلات حقوقی می باشد. همچنین در گزارش معاون فرهنگی سازمان در خصوص این اتفاقات به صراحت آمده که برنامه های مهم اجرایی سازمان همیشه دو روز مانده به روز اجرا ابلاغ می گردید و نظر معاونین معمولا در نحوه برگزاری و اجرای برنامه ها تاثیرگذار نبوده است.

در رویه های ساختاری مجددا تاکید شده که بر اساس اساسنامه سازمان، بالاترین مقام اجرایی این سازمان که دارای استقلال مالی، شخصیت حقوقی، خودگردان و خودکفاست مدیرعامل می باشد و مدیرعامل نمی تواند ضعف و نبود معاون را در قصور و کوتاهی مدیریت خود مطرح کند.

که با جمع بندی موارد مطرح شده می توان به این نتیجه رسید که ورود دستگاه های نظارتی پس از برگزاری ناموفق و پرحاشیه روز رشت به علت کوتاهی و ضعف عملکردی مدیرعامل این سازمان در مدیریت و برنامه ریزی اجرای این مراسم بوده و همچنین نظارت کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی رشت بر سیاستگذاری، محتوا و چگونگی اجرای این برنامه ها می توانست از بروز این اتفاقات ناخوشایند جلوگیری نماید.

به نظر می رسد که او در تمام دوران تصدی خود در پست مدیرعاملی سازمان از ابتدا تا به امروز از مشورت و راهنمایی افراد صاحب نظر در حوزه های فرهنگی استفاده ننموده است و در صورت مراجعه ایشان به وی از آن سرباز زده ،به جای هدایت و راهنمایی انجمن های فرهنگی ،فضا را برای سواستفاده های شخصی و جناحی مهیا شده است و تنها این هزینه های هنگفت برای روز رشت و میلیاردها ریال هزینه دیگر را برای برنامه های متعدد در این دوسال به پیمانکاران به اصطلاح فرهنگی غیر فرهنگی واگذار شده و سکان کشتی ای که به دست او سپرده شده بود به دلیل عدم تخصص به باد سپرده است.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz