رشت رویایی- شهردار رشت در مراسم روز رشت گفت: خوشحال هستم در روز رشت روزی که برای یک وفاق ملی در منطقه شمال نامگذاری شد در این جا هستم.

او با اشاره به حضور خود در در برنامه حالا خورشید گفت: از من سوال شد که چرا همه علاقه دارند بگویند که شهر ما جز اولین ها بوده است، گفتم اولین‌ها برای ما بسیار ارزشمند است ولی باعث می‌شود مسوولیت ما به شدت سنگین شود وقتی گذشته پر افتخاری داشتیم.

او گفت: باید به این شهر که به صورت امانت در دست ماست اندیشید که چگونه به آینده تحویل داده شود.‌
نصرتی گفت: حدود ۴۰ سال پیش رشت به عنوان ۵ شهر اول دارای زیر ساخت معرفی شده بود، شهری که ۴۵۷ سال پیش در دوره امپراتوری صفویه مرکز گیلان را عهده دار می‌شود.

او اضافه کرد: امروز رشت در آمار رسمی منتشر شده‌ در تولید زیر‌ساخت‌ها جایگاه ۲۶ را دارد. هدف از اشاره به این آمارها این است که باید ببینیم تا سال ۹۷ برای رشت چه‌ خواهیم کرد؟

شهردار رشت گفت: تنها راه چاره اتحاد و همدلی است و راه دیگری وجود ندارد. هم‌قسم شدیم تا رشت جاذب سرمایه‌گذار شود.

نصرتی همچنین گفت: ما از نعمت‌های خدادادی در این شهربرخورداریم و بهانه‌های زیادی برای ورود سرمایه‌گذار داریم.‌

او اضافه کرد: سعی کرده‌ام در دو برنامه پربازدید مثل حالا خورشید جاذبه های گیلان را معرفی کنم‌.

او همچنین گفت: گیلان ۳۶ میلیون گردشگر دارد و سرمایه گذارها می توانند زیر ساختهای گردشگری ما را فراهم کنند.

او با تاکید بر اینکه باید چرخهای حمایتی استان برای ورود سرمایه گذار به وجود بیاید، گفت: سال ۲۰۱۵ رشت به عنوان یکی از شهرهای خلاق یونسکو به ثبت رسید، این امتیازی است که شاید تکرار نشود.‌ ما جزو ۲۵ شهری هستیم که جز شهرهای خوشمزه انتخاب شدیم.

نصرتی گفت: با فعالیتی که در چندماه گذشته انجام شدو امتیاز دیگری برای شهر گرفتیم و آن مجوز شهر برند شهر حلال است.‌ شهر را باید برای زندگی کردن برای مردم فراهم کنیم نه برای نفس کشیدن و زنده بودن.

او همچنین گفت: شهر رشت برای آینده ایران با توجه به نوع اقلیم و آینده سختی که برایش پیش بینی شده است شهر زندگی خواهد بود.

شهردار رشت تاکید کرد: انتظار اجتماعی را در روز رشت بالاببریم. رشت جایگاهش برای مردمانش و شهروندانش بسیار بالاتر از آن چیزی است که در سطح شهر دیده می شود.‌

او گفت: با اعضای شورا هماهنگ شده است که با اتحاد و همدلی از مشکلات عبور کنیم.

شهردار رشت با تاکید بر اینکه سرعت صدور مجوزها باید بالا برود، گفت: از ابتدای ماه آینده سعی می کنم اطلاع رسانی عمومی داشته باشم و مشکلات گفته شود تا سرعت حل مشکلات بالا برود و همه با هم شهر را اداره کنیم.‌

او گفت: یک سال سختی بکشیم دیگر از اولین‌ها صحبت نمی کنیم از امروز صحبت می‌کنیم‌.

شهردار رشت گفت: این شهر باید ده ها سالن با پارکینگ مجهز داشته باشد، سرمایه گذار لازم فراهم شده و نیاز به حمایت دارد.
نصرتی در پایان با بیان اینکه اتاق شکوفایی افتتاح شد و نیاز به هم فکری همه وجود دارد، گفت: شهردار بدون حمایت شورا و نمایندگان استان نمی تواند شهر را به تنهایی اداره کند.‌

امیر حسین علوی: باید برای پیشرفت این شهر از جان و مال و آبروی خود مایه بگذاریم

رییس شورای شهر رشت نیز در این مراسم گفت: خیلی خوشحالم جمعی که در اینجا حضور دارند متشکل از نمایندگان، مدیران، خانواده شهدا، همکارانشورا و مردم خوب رشت هستند.

امیر حسین علوی گفت: این روز متعلق به شما مردم رشت است و امیدوارم سرآغاز حرکت‌های بزرگ برای رشت عزیز باشد.

علوی همچنین گفت: اتفاقات این روزها نشان می‌دهد که باید بیش از صحبت کردن به فکر عمل بود.

او گفت: توقعات مردم بار مسولیت مسولان را در هر مقامی که هستند بیشتر کرده است و باید با دقت بیشتر وظیفه ‌خود را انجام دهیم. تک تک کسانی که جایگاه مدیریتی را اشغال کردند باید بدانند انتخاب این روز هدفی جز توسعه رشت نداشته است.‌

رییس شورای اسلامی شهر رشت گفت: برای پیشرفت رشت به عنوان مرکز استان و تمام استان باید تلاش بیشتری شود.

او همچنین گفت: روزی که در بخش خصوصی فعالیت می کردم آرزوی خدمت در بخش اجتماعی را داشتم و حال اینکه خدواند این فرصت را برایم فراهم کرده روزی نیست به این فکر نکنم چه کارهایی انجام داده‌ام.

علوی گفت: با نمایندگان و مسولان هم پیمان شدیم تا برای پیشرفت این شهر از جان و مال و آبروی خود مایه بگذاریم و این شهر را پیش ببریم و آن چیزی که باید بیشتر استفاده کنیم تفکر نو، خلاقیت و عمل استو

موسی پژوهان مشاور سازمان شهرداری‌های وزارت کشور گفت: متاسفم که زبان گیلکی بلد نیستم وگرنه به زبان گیلکی صحبت می‌کردم.‌

او گفت:‌ با توچه به فعالیت هایی که شهر رشت در زمینه شهر خلاق خوراک داشت سعی کردیم مرکز خلاق خوراکی را ایجاد کنیم که شهرهای بیشتری در ایران به یونسکو پیوندند.

او ادامه داد: ‌شهرداری ها باید شهرداری های خلاق شوند و ویژگی های شهر خود را به خوبی بشناسند و شهر رشت به عنوان اولین شهرهای خلاق مرکز شناسایی شهرهای خلاق خواهد شد تا به شهر‌های دیگر در این زمینه کمک کند.

موسی پژوهان ادامه داد: موسیقی غنی گیلانی نیز باید به یونسکو معرفی شود تا به اسم این شهر ثبت شود و باید در این زمینه تلاش شود.

عاقل منش: انتخاب روز رشت به دور از کنش سیاسی بوده است

عاقل منش رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت در مراسم بزرگداشت روز رشت گفت: روزی که رشت مرکز استان شد و هم چنین دورانی را که محل تجارت نوغان و ابریشم بود نباید فراموش کنیم.

عاقل منش گفت: رشت محله های زیبایی چون صیقلان، ساغریسازان، خمیران و زاهدان، دباغیان و … را داشت که هر کدام شغل خاصی داشتند.

او ادامه داد: انتخاب ۱۲ دی به عنوان روز رشت یک انتخاب کارشناسی و به دور از کنش های سیاسی بوده است.

او با بیان اینکه روز رشت فارغ از برخورد سلیقه ای و گروهی بوده است، گفت: پیام روز ۱۲ دی به عنوان روز رشت پیامی روشن و آشکار است و آن هم پیام همدلی، همبستگی و وفاق استانی است.

او تاکید کرد: آنچنان باید این روز را گرامی داشت تا پیام خود را به گوش همگان برساند.

او ادامه داد: تصمیم گرفتیم در این روز از مفاخر رت تجلیل کنیم تا یادمان باشد باید قدر دان این عزیزان باشیم.

پرواز همای: کاش همه گیلکی حرف می‌زدند

پرواز همای خواننده مطرح کشور نیز در این مراسم حضور داشت و به زبان گیلکی گفت: روز رشت را تبریک می گویم و امیدوارم این افتخار برای رشت باقی بماند.

او گفت: تعجب می‌کنم در چنین روزی چرا همه فارسی صحبت می کنند در حالی که برای پاسداشت چنین روزی باید همه رشتی صحبت کنیم.

او ادامه داد: من هم به نوبه خود از تمام کسانی که چنین روزی را به نام رشت ثبت کردند تشکر می کنم.

اهدای تندیس و لوح شهر حلال جهانی به شهرداری رشت

در ادامه برنامه، دکتر فخاری دبیر کل موسسه سازمان حلال جهانی تندیس‌ حلال جهانی را به شهر رشت به عنوان اولین شهر خلاق خوراک شناسی به دکتر نصرتی اهدا کرد.
در پایان مراسم از چهره های رشتی و گیلانی در حوزه های مختلف با اهدای لوح تقدیر و تابلو فرش و هدیه نقدی تجلیل شد.
مجید جهانپور پیشکسوت فوتبال، زهرا شجاعی قهرمان تکواندو، آیت الله مجتبی رودباری از علمای برجسته رشت ، شهر بانو قاسمی حافظ کل قرآن کریم، حاج محمد فلاح‌پور قاری و مربی بین المللی،حسین وفایی از خیرین استان، پروفسور سمیعی، میر جعفر ابریشم چیان از خیرین، ناصر مسعودی هنرمند برجسته گیلانی، فرهاد مهرانفر فیلمساز گیلانی،انوش نصربازیگر پیشکسوت رادیو،تئاتر و تلویزیون ،نسرین بابایی بازیگر جوان رادیو و تلویزیون، سردار محمد علی حق بین تنها فرمانده‌ای که در مدت طولانی در سوریه حضور داشتند، دکتر علیرضا نیکویی دانشیار دانشکده ادبیات و علوم انسانی، مجید آروند استاد دانشکده علوم پایه، رضا پوررحیمی مخترع ۱۰ ساله، حسین همتی فوق تخصص جراحی عروق، فرنوش فرزین متخصص بیهوشی، مادر شهیدان ساغری و خانواده شهید نوری هریس تجلیل شد.