جای خالی یک طرح کاربردی
رشت به شهرک فروش خودرو نیاز ندارد؟

خودرو

رشت رویایی، غزاله انشایی- به تازگی خبری از افتتاح دو واحد صنف نمایشگاه‌داران خودرو در پروژه‌ی سرزمین ایرانیان در اطراف تهران منتشر شد. پروژه‌ای که قصد گردآوردن همه‌ی نمایشگاه‌داران شهر تهران در یک جا در اطراف شهر را داشت.

این شهرک چندمنظوره اطراف شهر تهران در محدوده جاده ساوه ساخته شده؛ از این جهت چندمنظوره که دارای امکانات تجاری، تفریحی و ورزشی است. در بخش تجاری واحدهای خرید و فروش خودروهای داخلی و خارجی تعمیرگاه‌های خودرو و گمرک و بانک و پیست اتومبیل‌رانی و انواع امکانات مربوط به خرید فروش و تعمیر ماشین وجود دارد. علاوه بر این، امکانات تفریحی‌ورزشی. هتل و زمین گلف و امکانات دیگر هم برای خانواده‌ها ساخته شده تا زمانی که در این شهرک می‌گذرانند اوقات خوشی را تجربه کنند.

آیا این‌چنین طرح‌هایی مختص پایتخت است؟

تنها در تهران نیست که این‌چنین شهرکی ساخته شده. در شهر اراک هم شهرک خودرو ساخته شده و واحدهای فاز اول آن که حدود ۴۰۰ واحد تجاری دارد، قابل بهره‌برداری است. همچنین در شهر قم پروژه‌ی شهرک خودرو در زمینی به مساحت به اندازه ۳۳ هکتار در حال اجرا است که هم برای واحدهای مربوط به ماشین‌های سنگین است و هم ماشین‌های سبک. اگر هم چنین طرحی در شهری مثل رشت اجرا شود، چه نتیجه‌ای خواهد داشت؟ برای بررسی این موضوع یعنی در مورد ساخت یک شهرک خودرو در اطراف رشت سراغ مردم رفتیم تا ببینم آن‌ها چه نظری دارند.

مردی میان‌سال که خود را که مالک زمین‌هایی در اطراف فومن معرفی می‌کندٰ می‌گوید: من تقریباً مشکوکم به خوب یا بد بودن طرح! رشت چهار خط دارد. خط لاهیجان که بورس لوازم‌یدکی است و برای خودش رونقی دارد. جاده تهران هم به دلیل ورود و خروج مسافر و بخش کوچکی بازار لوازم‌یدکی ارزش‌افزوده خودش را دارد. جاده‌ی انزلی هم به دلیل وجود پخشی‌های لوازم‌یدکی هم ارزش‌افزوده خودش را دارد. می‌ماند جاده‌ی فومن. اگر این طرح در اطراف جاده رشت فومن اجرا شود و بر ارزش زمین‌های اطراف آن خط هم افزوده شود و رونق بگیرد تعادل سازنده‌ای برقرار می‌شود و این طرح نتیجه‌ی فوق‌العاده‌ای خواهد داشت! اما بسیار مهم است که کجا این طرح اجرا خواهد شد.

فکر نمی‌کنم که شهرک‌های اتومبیل با قصد برقراری تعادل بین ارزش زمین‌های اطراف یک شهر ساخته شوند!

خودرو

چرا در رشت؟

در تاکسی از راننده که بازنشسته شده و با سنواتش یک تاکسی پراید خریده می‌پرسم موافق است پروژه‌ی شهرک خودرو در اطراف رشت ساخته شود؟ او در جواب می‌گوید: شهرک خودرو همان مرکز خریدوفروش خودرو است؟ برایش توضیح می‌دهم که شهرک خودرو جایی است که قرار است تعداد زیادی از نمایشگاه‌های ماشین داخل شهر در محلی خارج از شهر منتقل شوند و تمامی خریدوفروش ماشین‌های داخلی و خارجی و واردات ماشین‌های خارجی هم آن‌جا صورت بگیرد. برای ترخیص ماشین خریداری شده اداره گمرک و بانک هم هست تا عملیات ترخیص و پلاک‌گذاری در کمترین زمان انجام شود. امکانات دیگری هم مثل تعمیرگاه‌های تخصصی و فروشگاه لوازم اتومبیل و همچنین امکانات تفریحی و ورزشی هم وجود دارد. حتی این امکان وجود دارد که هنگام خرید ماشین آن را در پیست اتومبیل امتحان کنید. در واقع طرحی کامل‌تر از مرکز خرید اتومبیل!

مرد بازنشسته بعد از شنیدن توضیحات گفت: حالا چرا رشت؟ زمین خالی کجاست؟ خب این را ببرند یکی از شهرهای اطراف بزنند. چون حواشی رشت هم ترافیک دارد و این طرح باعث تشدید ترافیک می‌شود.
از او پرسیدم در جریان ساخت و بهره‌برداری از ورزشگاه سردار جنگل هست؟ این ورزشگاه را در شش کیلومتری رشت احداث کرده‌اندٰ اما چون مردم نرفتند باز هم بازی‌های فوتبال را در ورزشگاه عضدی برگزار می‌کنند.

رهایی از شبکه دلالان؟

کارمند جوانی هم که نظرش را درباره ساخت شهرک خودرو می‌پرسم همین را می‌گوید: در کل طرح جالبی است به شرطی که خیلی خارج شهر نباشد که برای مردم دور باشد که مردم فقط آخر هفته‌ها یا روزهای تعطیل فرصت رفتن داشته باشند. وگرنه هم برای ما صرف ندارد که کلی رانندگی کنیم و چون عده‌ی دیگری هم هستند که مثل ما در طول هفته کار می‌کنند و فقط در تعطیلات و آخر هفته‌ها فرصت دارند ممکن است بیایند در جاده ترافیک ایجاد بشود و خستگی به تنمان بماند!

مرد ۵۰ ساله‌ای که به گفته‌ی خودش بارها در معاملات ماشین سرش کلاه رفته بود از این طرح استقبال می‌کند و می‌گوید: همین که این طرح ساخته شود فضای بین نمایشگاه‌داران و دلالان و مشتریان سامان بگیرد، کافی است! حتی امکانات تفریحی هم نداشته باشد مهم نیست. ترافیک که دلیل نرفتن نیست. من چندین بار سرم کلاه رفته و دلیلش هم تا حدی شبکه‌ی دلالان بود با این طرح نقش دلالان کمرنگ و معاملات منظم می‌شود. اگر ترافیکی هم باشد می‌ارزد.

اما منفعت صاحبان شریف نمایشگاه‌داران هم قطعاً مهم است و نباید به هیچ بهانه‌ای نان حلال کسی را قطع کرد. حتماً آنها هم نظراتی در این مورد دارند که در گزارشی دیگر پی خواهیم گرفت. شما چطور فکر می‌کنید؟ آیا در رشت به یک شهرک فروش خودرو نیازمندیم؟

قسمت دوم گزارش: شهرک خودرو در پی رضایت نمایشگاه‌داران رشت

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz