[su_frame align=”left”]پلاک‌کوبی درختان به نام شهدای فرزندان شاهد شاغل شهرداری در بوستان مفاخر رشت - مهر ۱۳۹۵ - محمدعلی ثابت‌قدم[/su_frame]

رشت رویایی- شهردار رشت در بیست و دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات کشور بر نقش رسانه‌ها در توسعه شهری و نقش پیشگیرانه آن‌ها در معضلات اجتماعی تاکید کرد.

صبح امروز شهردار رشت با حضور در بیست و دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات از غرفه اداره کل ارشاد استان گیلان، موسسه همشهری و روزنامه اعتماد بازدید کرد.

دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم طی گفت و گویی با خبرنگاران در این نمایشگاه با اشاره به نقش مؤثر رسانه‌ها در توسعه شهری گفت: رسانه همواره نقش اساسی در مباحث جامعه‌شناسی و دموکراسی داشته و دارد.

شهردار رشت با تاکید بر نقش پیشگیرانه رسانه در معضلات اجتماعی گفت: نقش پیشگیرانه رسانه‌ها در معضلات اجتماعی بیش از نقش درمان است.

او با تاکید بر نقش به سزای رسانه‌ها در توسعه شهری افزود: رسالت رسانه فقط در خبررسانی خلاصه نمی‌شود، بلکه رسانه‌ها باید تحلیلگر و منتقد نیز باشد البته به شرطی که در تحلیل و انتقاد دایره انصاف را از یاد نبرند.

دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم صداقت، عدالت و شجاعت را سه رکن اساسی و اصلی رسانه‌ها دانست و گفت: رسانه در کسب، تولید، تحلیل خبر و پیگیری نتایج از هر تحلیل و تعیین تکلیف موضوعات می‌توانند کمک‌رسان مدیران در توسعه همه‌جانبه جامعه باشند.

شهردار رشت با اشاره به حفظ صداقت و رعایت متقابل اصول اخلاقی رسانه‌ها و مدیران در مباحث مثبت و منفی یادآور شد: رسانه‌ها می‌توانند با رعایت اصول اخلاقی پیرامون موضوعات گوناگون در قالب ارائه پیشنهاد و با رعایت شجاعت نیز به دور از هرگونه سیاه نمایی در زمینه درج انعکاس اخبار در راستای توسعه جامعه گام بردارند.

او استان گیلان را دومین استان کشور بعد از تهران به لحاظ کیفی و کمی رسانه‌ها دانست و افزود: استان گیلان به عنوان پایگاه فیزیکی و مهم در زمینه کمیت و کیفیت اشخاص حقیقی و حقوقی رسانه‌ای بسیار فعال است.

دکتر ثابت‌قدم ضمن اظهار امیدواری در حمایت دولت از رسانه‌ها گفت: امید است دولت با حمایت‌های مادی خود از این قشر بتواند این حرفه را نه تنها به عنوان یک شغل بلکه به عنوان یک رسالت عمومی جامعه مورد حمایت قرار دهد.

شهردار رشت در خصوص توقف اعتبارات ساماندهی رودخانه‌های گیلان خاطرنشان کرد: در جلسه‌ی سازمان برنامه‌وبودجه برگزار شده بود، شهرداری تقاضای خود را مبنی بر اینکه تنها یک نهاد مسئول این امر مهم شود اعلام نمود، اما بنا به نظر دولت این اعتبار ما بین سازمان‌های زیرمجموعه وزارت نیرو تقسیم شد و متاسفانه اعتبار تخصیص داده شده به انحراف رفته واین امر موجب توقف پروژه مورد نظر گردید.

در ادامه این بازدید دکتر ثابت‌قدم از غرفه‌های روزنامه همشهری، اعتماد و غرفه مطبوعات اداره کل ارشاد استان دیدن کردند.