راه‌اندازی کلینیک حقوق شهروندی در سرای محلات رشت

افتتاح اولین پیشخوان معاضدت قضایی شهرداری رشت در سرای محله‌ی معلم

رشت رویایی- معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری از راه‌اندازی کلینیک‌های حقوق شهروندی در استان‌های کشور خبر داد و گفت: نقش اساسی این کلینیک‌ها آموزش حقوق شهروندی است.

به گزارش فارس، محمود عباسی پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاح کلینیک حقوق شهروندی در بهزیستی گیلان درخشش NGOها در قالب سازمان‌های مردم نهاد را از مصادیق واقعی واسپاری امور به مردم دانست.

او با بیان اینکه تجارب خوبی از واسپاری امور به مردم داریم و باید از این تجارب بهره‌مند شویم، افزود: توصیه اکید بنده این است که باید بیش از پیش به نهادهای عمومی توجه شود و دولت به تنهایی در زمینه مباحث حقوق شهروندی تاثیرگذار نیست.

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری با اشاره به اینکه قوه قضائیه اکنون به ترویج اخلاق و حقوق شهروندی ورود کرده است، ادامه داد: قصد داریم با ایجاد کلینیک‌های حقوق شهروندی در سرای محلات به اهداف در نظر گرفته شده در این زمینه دست پیدا کنیم.

او اضافه کرد: در چارچوب تفاهمنامه با ریاست عالی شوراهای استان همکاری‌های گسترده‌ای در حوزه شورای شهر و شهرداری‌ها خواهیم داشت.

عباسی به ایجاد کلینیک‌های حقوق شهروندی در سرای‌محلات اشاره کرد و یادآور شد: در استان گیلان نیز کلینیک حقوق شهروندی راه‌اندازی شده و انجمن مددکاران اجتماعی و کانون کلینیک‌های اجتماعی ظرفیت بسیار خوبی برای نقش‌آفرینی در حوزه حقوق شهروندی دارند.

او هسته اصلی کلینیک‌های حقوق شهروندی در سرای محلات را یک حقوقدان و یک نفر روان‌شناس عنوان کرد و گفت: از طریق این کلینیک‌ها مشکلات خانواده‌ها قابل رصد و کنترل بوده و نقش اساسی در آموزش حقوق شهروندی دارند.

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری افزود: افرادی که در زمینه‌های مختلف مشکلاتی دارند می‌توانند با مراجعه به این کلینیک‌ها مشاوره بگیرند و از همان طریق به سازمان مربوطه معرفی شوند.

به گفته او، با توجه به حجم انبوه پرونده‌های ارسالی به دستگاه‌های قضایی، می‌طلبد که با پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با این معضل مقابله کنیم.

عباسی با اشاره به اینکه وزارت دادگستری تفاهمنامه‌های متعددی با سازمان بهزیستی، شوراهای اسلامی و شهرداری‌ها منعقد کرده است، یادآور شد: امیدواریم در راستای رسیدن به جامعه‌ای سالم و امن گام‌های موثری در زمینه حقوق شهروندی برداشته شود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz