راه‌اندازی کارگروه ژنتیک و بیماری‌ها در دانشگاه علوم پزشکی گیلان

رشت رویایی- مسئول راه اندازی کارگروه ژنتیک و بیماری‌ها در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان گفت: ازدواج‌های فامیلی در بروز بیماری‌های ژنتیکی نقش موثری دارد.

به گزارش ایرنا، ستیلا دلیلی روز شنبه در مراسم راه اندازی کارگروه ژنتیک و بیماری‌ها در دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: سندرم داون، تالاسمی و هموفیلی از جمله بیماری های ژنتیکی هستند.

دانشیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان درباره افتتاح این کارگروه گفت: با توجه به گستردگی بیماری های ژنتیک و این که در سایر بیماری ها نقش دارند، نسبت به راه اندازی کارگروه بیماری ها و ژنتیک در این دانشگاه اقدام کرده ایم.

او رویکرد کلی پژوهش های اخیر حوزه پزشکی را به سمت ادغام تحقیقات گسترده بالینی و ژنتیکی عنوان کرد و گفت: برقراری پلی بین علوم پایه و بالین، کمک به فرآیند آموزش، پژوهش و تحقیقات، کمک به بیماران مبتلا به بیماری های ژنتیک و متابولیم، ذخیره اطلاعات بیماران، همکاری با مراکز ژنتیک و اجرای فرآیند های تحقیقاتی گسترده از اهداف اصلی راه اندازی کارگروه ژنتیک و بیماری ها است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان با تاکید بر ضرورت پیشگیری از بیماری های ژنتیک خاطر نشان کرد: آزمایشگاه ژنتیک قبل از ازدواج و بارداری به ویژه در ازدواج های فامیلی در پیشگیری از این بیماری ها نقش مهمی دارد و خانواده ها بایستی به این مهم توجه داشته باشند.

کارگروه ژنتیک و بیماری ها در دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان از امروز (شنبه) آغاز به کار کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *