رشت رویایی- مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان از راه اندازی دو کتابخانه سیار در غرب این استان خبر داد.

[su_frame align=”center”]کتابخانه سیار[/su_frame]

به گزارش ایرنا امیر محمدپور عصر شنبه در جمع خبرنگاران آستارا گفت: تا پایان فصل تابستان، دو کتابخانه سیار در شهرستان‌های تالش و رضوانشهر با هدف ترویج مطالعه در روستاها و مناطق محروم راه اندازی می‌شود.

او افزود: همچنین تا زمان مذکور یک کتابخانه عمومی در شهرستان انزلی احداث و کتابخانه اهل بیت (ع) آستانه اشرفیه نیز با مشارکت خیران توسعه داده می‌شود.

محمدپور با اشاره به اینکه این کتابخانه‌ها با هدف تقویت فرهنگ مطالعه راه اندازی می‌شود، اضافه کرد: ایجاد و توسعه کتابخانه‌های یاد شده با صرف هزینه‌ای بالغ بر هفت میلیارد ریال به اتمام می‌رسد.

وی با بیان اینکه در شهرستان آستارا نیز راه اندازی یک کتابخانه سیار ضرورت دارد، اظهار کرد: ایجاد این کتابخانه در سال جاری با قول مساعد فرماندار آستارا در دستور کار قرار دارد.

او میزان اعتبار برای ایجاد کتابخانه سیار در آستارا را یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برآورد کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان، توسعه فرهنگ مطالعه را نیازمند عزم همگانی خواند و بیان کرد: در شهرستان آستارا به ازای هر یکصد شهروند، یک متر و ۶۰ سانتیمتر فضای مفید مطالعه در کتابخانه‌ها وجود دارد.

او با بیان اینکه در این شهرستان به ازای هر یکصد شهروند آستارایی فقط دو نفر عضو کتابخانه‌ها هستند، اظهار کرد: اما در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان به ازای هر دو شهروند، یک کتاب موجود است.

محمدپور با اشاره به اینکه زمینه و فضای مطالعه در این شهرستان فراهم است، گفت: رشد و توسعه فرهنگ مطالعه در استان گیلان نیازمند ایجاد دغدغه در خانواده‌هاست که در این میان وظایف اصلی دستگاه‌های متولی سنگین است.

در زمان حاضر یکصد کتابخانه عمومی، مشارکتی و مستقل با حدود ۵۰ هزار نفر عضو در گیلان فعال و ۲۳ کتابخانه در روستاهای استان فعال است.