دیابت تا ۲۰۳۰ هفتمین علت مرگ خواهد بود

دیابت

رشت رویایی- مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، گفت: ۸۰ درصد موارد دیابت نوع ۲ با رعایت تغذیه صحیح و تحرک بدنی و بهبود شیوه زندگی قابل پیشگیری است.

به گزارش مهر، دکتر زهرا عبدالهی با اشاره به روند افزایشی بیماری دیابت طی ۳ دهه گذشته در دنیا، گفت: سازمان جهانی بهداشت پیش بینی می‌کند که تا سال ۲۰۳۰ دیابت هفتمین علت مرگ در جهان خواهد بود.

وی، یکی از پیامدهای زیانبار دیابت را افزایش خطر حملات قلبی و سکته بیان کرد و افزود: همچنین این بیماری باعث نارسایی کلیوی و کوری می‌شود که علاوه بر تحمیل هزینه‌های سنگین مراقبت‌های بهداشتی درمانی، درد و رنج فراوان به فرد مبتلا و اعضای خانواده بیمار تحمیل می‌کند.

وی با اشاره به شیوع دیابت و اختلالات قند خون در کشور، مهم‌ترین عوامل مؤثر در بروز این بیماری را الگوی غذایی، مصرف زیاد مواد قند و شکر، شیرینی، شکلات، نوشابه‌های گازدار و آب میوه‌های صنعتی که حاوی قند افزوده می‌باشد، بیان کرد.

مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه سرانه مصرف قند و شکر در کشور ۶۶ گرم است، افزود: این در حالی در حالی است که سازمان جهانی بهداشت در توصیه‌های اخیر خود مصرف روزانه قند و شکر کمتر از ۲۵ گرم (کمتر از ۵ قاشق مرباخوری شکر و یا ۶ حبه قند) را توصیه کرده است.

به گفته عبدالهی، مصرف زیاد قندهای ساده با مصرف انواع شیرینی، شکلات، بیسکویت، کیک و کلوچه، نوشابه‌های گازدار و آب میوه‌های صنعتی حاوی قند افزوده به علت تحریک ترشح انسولین موجب افت قند خون می‌شود که خود منجر به تمایل بیشتر به مصرف قندهای ساده و متعاقب آن افزایش انرژی دریافتی و اضافه‌وزن و چاقی می‌شود. هم‌چنین مصرف بی‌رویه غذاهای آماده (فست فودها)، غذاهای چرب و سرخ شده با اضافه وزن و چاقی خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz