[su_frame align=”center”]محمدباقر نوبخت - محمدعلی نجفی - منطقه آزاد انزلی[/su_frame]

رشت رویایی- دکتر محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در سفر یک روزه به گیلان و بازید از طرح‌های زیرساختی و پروژه‌های عمرانی منطقه ازاد انزلی و کلنگ زنی چند پروژه زیرساختی مجتمع بندری کاسپین در پاسخ به این سؤال که دولت از پروژه‌های ملی گیلان و منطقه آزاد انزلی در زمینه راه آهن، تکمیل بندر تجاری کاسپین و ایجاد مرکز لجستیک برای سورت بندی کالاهای صادراتی چه برنامه‌هایی دارد گفت: آنچه که امروز در منطقه آزاد انزلی به عنوان زیرساخت برای آینده و توسعه مبادلات تجاری در بندر کاسپین با احداث چند پست اسکله در حال تکمیل است قطعاً این بندر از طریق ارتباط مستقیم با روسیه و کشورهای حاشیه خزر به عنوان مهم‌ترین بندر تجاری کشور در روابط با این کشورها شناخته می‌شود و دولت در گیلان به این پروژه مهم کمک خواهد کرد.

معاون رییس‌جمهور با اشاره به اینکه عمده توسعه زیرساخت‌های بندری در کل استان در منطقه آزاد انزلی در حال ایجاد است گفت: مسیر راه‌آهن قزوین رشت به این بندر نیز ختم خواهد شد و زیرساخت‌های آن فراهم شده است و در کنار این، اقدامات دیگری هم در گیلان در حال انجام است که دولت خود را متولی آن می‌داند.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در همین رابطه در ارتباط با طرح‌های عمرانی- زیرساختی در استان گیلان گفت: تکمیل سه کیلومتر از آزادراه قزوین رشت در محدوده منجیل با حفر تونل سه کیلومتری تکمیل خواهد شد و در مجموع دولت در استان گیلان با انجام پروه های عمرانی و آبادانی بیش از یک هزار میلیارد تومان تا پایان سال جاری سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

سخنگوی دولت همچنین ایجاد مرکز لجستیک برای بسته‌بندی کالاهای صادراتی در منطقه آزاد انزلی را ضروری دانست و خاطر نشان کرد: از آنجا که منطقه آزاد انزلی توانست در ایام گذشته با احیا ۴۰ واحد صنعتی حتی زمینه اشتغال حدود ۹۰۰ نفر را فراهم کند و از سویی صادرات کالا از این منطقه با افزایش ۱۷ برابری روبرو شده است بنابراین با ایجاد صنعت جنبی و تکمیلی با بسته‌بندی کالا نه به صورت فله‌ای نیازمند داشتن سورتینگ و بسته‌بندی کالا با استانداردهای جهانی است که در این رابطه از برنامه‌های سازمان منطقه آزاد انزلی حمایت می‌شود.

معاون رییس‌جمهور در ادامه منطقه آزاد انزلی را الگوی موفقی از اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دانست و اظهار داشت: یکی از مناطقی که آثار ناشی از اعمال سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را می‌توان در آن مشاهده کرد منطقه آزاد انزلی است که طی دو سال گذشته ۳۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جذب شده و بیش از ۷۶۰۰ فرصت شغلی در سطوح مختلف من‌جمله صنایع‌های تک و شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شده است.

او با بیان اینکه براساس گزارش ارائه شده این منطقه طی سه سال گذشته صادرات خود به ۱۷ برابر افزایش داده، گفت: تکمیل زیر ساخت‌هایی همچون موج‌شکن‌ها و اسکله های مجتمع بندری کاسپین، سیلوها و انبارهای کالا و فعال‌سازی ۴۰ واحد صنعتی راکد با اشتغال‌زایی ۹۰۰ نفر و ایجاد فضایی مطمئن و امن برای مردم و گردشگران از مهم‌ترین نمونه‌های موفق اعمال سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه دولت از دو مسیر فعال کردن واحدهای تولیدی راکد و اتمام طرح‌های عمرانی، زمینه‌سازی برای رشد اقتصادی و اشتغال جوانان را دنبال می‌کند، در خصوص برنامه خروج از رکود دولت برای فعالین بخش خصوصی یاد آور شد: براساس برنامه دولت از مجموع ۷۵۰۰ واحد صنعتی نیمه فعال که طبق برنامه تا پایان سال جاری با ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات از رکود خارج خواهند شد بیش از ۳ هزار واحد فعال شده‌اند، که بخشی از آنها در استان گیلان است.

عملکرد منطقه آزاد انزلی فراتر از تصور من بود

دکتر نوبخت همچنین در جلسه شورای معاونین سازمان منطقه آزاد انزلی نیز که با حضور مدیرعامل سازمان و استاندار گیلان برگزار شد تاکید کرد: مجموعه فعالیت‌های انجام شده از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی که امروز شاهدش بودیم بسیار فراتر از تصور و انتظاری بود که از تحولات اقتصادی مناسب این منطقه در ذهن داشتیم و از همت عالی و تحسین‌برانگیز مدیرعامل سازمان و مجموعه مدیریتی ایشان که با همراهی فعالان اقتصادی منطقه موجب شده‌اند قدردانی می‌کنم و توانستند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به نحو شایسته‌ای در این منطقه اجرا شود و اقدامات ارزشمند این منطقه در ایجاد زیرساخت‌ها، جذب سرمایه‌گذار، ایجاد اشتغال و فعال‌سازی واحدهای صنعتی راکد و رشد شاخص‌های اقتصادی منطقه بسیار خوب و مشهود است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه احداث سریع اسکله‌ها و موج‌شکن‌ها در کنار اجرای مخازن و بلوارها و سایر پروژه‌های عمرانی و طرح‌های سرمایه‌گذاری این منطقه حاکی از این است که در این منطقه در بخش تکمیل و ایجاد زیرساخت‌ها در حوزه‌های مختلف تلاش و فعالیت‌های زیادی صورت گرفته است اضافه کرد:

در کنار اقدامات بخش عمرانی این منطقه، فعالیت‌های اقتصادی، گردشگری و تجاری در منطقه صورت گرفته که نوید بخش آینده‌ای روشن برای منطقه آزاد انزلی است.

معاون رئیس‌جمهور با بیان ضرورت اطلاع‌رسانی گسترده اقدامات خوب انجام شده در این منطقه گفت: مقام معظم رهبری به نوعی مطالبه گرانه از دولت خواستند که اقدامات مناسب انجام شده برای مردم تبیین شود چراکه معرفی اقدامات مربوط به یک دولت خاص نیست بلکه خدمات نظام به مردم است و لازم به ذکر است ظرفیت‌های ایجاد شده منطقه آزاد انزلی را گردشگران و مردم استان مشاهده کنند و این اقدامات متنوع باید به تمامی مردم کشور نشان داده شود تا به فرمایشات مقام معظم رهبری دراین خصوص جامعه عمل پوشانده شود.

[su_frame align=”center”]محمدباقر نوبخت - محمدعلی نجفی - منطقه آزاد انزلی[/su_frame]

ایجاد فرصت جدید در صادرات منطقه ازاد انزلی

استاندار گیلان هم در حاشیه بازدید معاون رئیس جمهوری از منطقه آزاد انزلی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با وجود برداشت ۵۰۰ تنی ماهی از پروژه ماهی در قفس در سه ماه گذشته و برنامه ریزی برداشت شش هزار تنی تا پایان سال، در تلاش برای رساندن این میزان برداشت به ۱۰ هزار تن هستیم.

محمدعلی نجفی افزود: در بخش گردشگری دریایی در سفر اخیر به آستراخان، کشتی مسافربری از سوی آنان در حال ساخت بود که می‌تواند همه مناطق گیلان، باکو و آستراخان را طی کند.

نجفی ارتباط با باکو، آستراخان، بندر اکتائو و قزاقستان را فرصت جدیدی برای افزایش صادرات و واردات ارزان‌تر دانست و گفت: با محاسبات انجام شده درصورت ایجاد این ارتباط، هزینه حمل کالا تنها از چین به منطقه آزاد انزلی از طریق این کریدور تا ۴۱ درصد کاهش می‌یابد.

انزلی مرکز هاب کالای استراتژیک و اقتصادی می‌شود

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی هم در نشست مذکور در ابتدا با معرفی فعالیت‌های صورت گرفته در سه سال اخیر به اهداف کلان این مجموعه اشاره و اظهار کرد: منطقه آزاد تجاری‌ـ‌صنعتی انزلی عمران و آبادانی و ارائه خدمات عمومی را دنبال می‌کند و می‌تواند مرکز هاب کالای استراتژیک و اقتصادی شود.

رضا مسرور رشد و توسعه اقتصاد، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازار کار و کالا، تشویق تولید و صادرات کالا، ورود و حضور فعال در بازارهای منطقه‌ای و جهانی را از محور برنامه‌های سازمان دانست و ادامه داد: جذب فناوری‌های جدید، انتقال علم و دانش فنی به عوامل تولید داخلی همسو با توسعه علمی و فناوری جهان از دیگر اهداف منطقه آزاد است.

مدیر عامل منطقه آزاد انزلی تسریع در فرآیندهای تجاری، اقتصادی و فناوری «کاتالیزور» با ایجاد بستر مناسب برای انجام آزمایشی طرح‌ها و تعمیم آن به سراسر کشور و تعامل فعال با جهان منطبق با سند چشم‌انداز بیست ساله کشور را از دیگر اهداف منطقه آزاد انزلی ارزیابی کرد و افزود:

شورای مناطق ازاد کشور امکان برقراری تجارت که موجب تسهیل و گسترش مبادلات تجاری کشورهای منطقه آزاد می‌شود را فراهم می‌کند.

به گفته وی شورای مذکور می‌تواند به پایلوتی برای تأسیس شورای همکاری اقتصادی و سیاسی کشورهای منطقه تبدیل شود.

او منطقه آزاد انزلی را پیوند تجارت، صنعت و سیاحت دانست و یادآور شد: جهت‌گیری و اهداف این مجموعه در راستای سیاست‌های کلی منطقه آزاد است.

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی در ادامه با اشاره به پیشرفت فیزیکی موج‌شکن غربی و شرقی این منطقه، اظهار کرد: موج‌شکن شرقی ۸۵ درصد و موج‌شکن غربی ۷۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا اردیبهشت‌ماه ۹۶ به بهره‌برداری می‌رسد.

رضا مسرور با بیان اینکه اکنون مجموعه منطقه آزاد انزلی درحال ساخت برج دیده‌بانی با اعتبار ۵۰ میلیارد ریال است، افزود: پیش‌بینی می‌شود این پروژه تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد.

او گفت تقاطع غیرهمسطح در مدت چهار سال ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در بحث تملک اراضی و اتصال آن به تقاطع غیرهمسطح باید ۱۴ کیلومتر توسط وزارت راه مجوز داده شود.

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی به فعالیت‌های فرهنگی و اقتصادی این مجموعه اشاره کرد و ادامه داد: در منطقه آزاد توجه ویژه‌ای به ورزش‌های ساحلی مانند ساخت مجموعه ورزشی ساحلی مرحوم قایقران و احداث ۶ مسجد و پنج مدرسه شده است.

او اتصال هرچه سریع‌تر خط ریلی برای کمک به بندر کاسپین را مهم دانست و یادآور شد: در راستای فعالیت‌های اقتصاد مقاومتی صادرات ۳۰ درصد افزایش است.

مسرور با تاکید بر اینکه کل مناطق ازاد کشور ۹۹۸ میلیون دلار صادرات داشته‌اند و ما با هدف گذاری ۲۵۷ میلیون دلار صادرات به دنبال رکورد جدید با رقم ۴۰۰ میلیون دلار هستیم به صادرات در پنج ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۴۵ درصد رشد داشته است اشاره کرد و گفت: در صادرات مجدد هم درهمین مدت ۱۱ درصد رشد داشته‌ایم..

او از رشد ۹۱ درصدی حضور گردشگران نسبت به سال گذشته در منطقه آزاد انزلی خبر داد و متذکر شد: فعالیت فرهنگی بسیاری برای گردشگران و پاکیزه نگاه داشتن محیط منطقه با مشارکت مردم صورت گرفته است.

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی درباره کریدور شمال‌ـ‌جنوب و افزایش بورس کالا در این، منطقه خاطرنشان کرد: کریدور جدید ارومچی، اوکتائو و انزلی به عنوان جاده ابریشم جدید با ظرفیت فعلی دومیلیون تن مورد توجه بازرگانان و دولت‌ها بوده است.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه روز گذشته در سفر به گیلان با حضور در گلزار شهدای رشت، به مقام شامخ شهدای گیلان ادای احترام کرد. وی سپس با آیت‌الله زین‌العابدین قربانی نماینده ولی‌فقیه در استان دیدار و گفت وگو کرد.

گفتنی است معاون رییس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور را که استاندار گیلان و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی همراهی می‌کردند از طرح‌های توسعه‌ای و زیرساخت‌های تجاری، تفریحی و صنعتی این سازمان شامل مجموعه بندری کاسپین و روند پیشرفت موج‌شکن‌های آن، جاده در دست احداث حد فاصل گورابجیر صحرا در محدوده خمام به حسن رود که مستقیم به تقاطع غیر هم‌سطح شهید نامجو متصل می‌شود که تا پایان سال به روی ترافیک خواهد رفت، مرکز تفریحات، باغ پرندگان، مجموعه ورزشی قایقران، مرکز نمایشگاهی و همایش‌ها، اسکله نفتی بازدید نمود و عملیات اجرایی پروژه احداث سیلوهای ذخیره غلات با سرمایه‌گذاری ۸۰۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی و بلوار مجتمع بندری کاسپین با اعتبار ۷۰ میلیارد ریالی با حضور معاون ریس جمهور آغاز شد.