وداع پدر جغرافیای تاریخی ایران در سن ۱۰۳ سالگی؛
دکتر منوچهر ستوده درگذشت

رشت رویایی – دکتر منوچهر ستوده، پدر جغرافیای تاریخی و از چهره‌های ماندگار ایران در ساعت ۱۲ شب بیستم فروردین ماه در سن ۱۰۳ سالگی درگذشت.

منوچهر ستوده

به گزارش رشت رویایی، منوچهر ستوده، ایرانشناس و پژوهشگر بنام کشور که در تاریخ پنجم فروردین بر اثر عفونت ریه و سکته مغزی به بیمارستان منتقل شده بود، در نیمه‌شب گذشته در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان طالقانی شهر چالوس، چهره در نقاب خاک کشید.

پیکر استاد ستوده هم‌اکنون به سردخانه چالوس منتقل شده و مراسم تشییع جنازه ایشان فردا اعلام خواهد شد. اما بر اساس اخبار رسیده، قرار است پیکر دکتر ستوده بر اساس وصیت ایشان در بهشت زهرا، قطعه نام‌آوران آرامگاه ابدی دفن گردد.

منوچهر ستوده ایران‌شناس، استاد دانشگاه تهران و پژوهشگر متولد ۱۲۹۲ در تهران است. ستوده در دوران تحصیل در دبیرستان البرز کتابدار کتابخانهٔ دبیرستان هم بود. سال ۱۳۱۳ وارد دانشسرای عالی شد و نزد استادانی چون سید محمد مشکات و علی‌اکبر شهابی درس خواند. نخستین مقاله خود را در ۱۳۱۵ دربارهٔ «مطالعات تاریخی و جغرافیایی- مسافرت به قلعه الموت» نوشت. در سال ۱۳۱۷ درجهٔ لیسانس در رشتهٔ ادبیات فارسی را دریافت کرد. در همین دوره در ادارهٔ فرهنگ گیلان و دبیرستان شرف تهران تدریس می‌کرد. وی در سال ۱۳۲۹ از رسالهٔ دکتری خود زیر نظر استاد بدیع‌الزمان فروزان فر با عنوان “قلاع اسماعیلیه در رشته‌کوه‌های البرز” دفاع کرد.

او به عنوان پدر جغرافیای تاریخی اولین شخصی بود که بدعت ایران‌شناسی و از جمله گیلان شناسی را بنا نهاد و کتاب‌ها و مقالات بسیاری در خصوص ایران‌شناسی و جغرافیای تاریخی به رشته تحریر در آورد. از دکتر ستوده تا کنون ۷۵ جلد کتاب و بیش از سیصد عنوان مقاله به چاپ رسیده است که می‌توان به «واژه‌نامه گیلکی»، «از آستارا تا استرآباد»، «تاریخ گیلان و دیلمستان»، «سفرنامهٔ گیلان ناصرالدین‌شاه قاجار» اشاره کرد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz