منوچهر ستوده

چهره ماندگار در بستر بیماری
دکتر منوچهر ستوده بستری شد

رشت رویایی، محمد غلامی‌پور- منوچهر ستوده، از مفاخر و چهره‌های ماندگار ایران شناسی روز پنجشنبه در تاریخ ۵ فروردین به بیمارستان طالقانی چالوس منتقل شد.

دکتر منوچهر ستوده ایران‌شناس، جغرافیدان تاریخی و پژوهشگر بر اثر ضایعه مغزی در سن ۱۰۳ سالگی در بیمارستان چالوس بستری شد.

علی امیری در گفت و گو با رشت رویایی، با اعلام این خبر گفت: در حدود ده روز پیش جناب دکتر ستوده دچار یک سکته مغزی خفیف شدند که دو سه روزی تکلم ایشان با لکنت همراه بود. ولی با درمان و مراقبت‌های پزشکی که توسط دکتر رحیمیان صورت گرفت، به مرور زمان حال ایشان مساعد گشت. اما از شواهد امر پیداست، یک بار دیگر سکته مغزی به ایشان دست داده که این بار کمی بیش از دفعه قبل دچار لکنت زبان شده‌اند. از این‌رو روز عصر پنجشنبه ایشان را به بیمارستان چالوس منتقل کردیم و هم‌اکنون زیر نظر تیم پزشکی این بیمارستان جهت مراقبت‌های ویژه در آی سی یو بستری است.

این محقق و پژوهشگر تاریخ گیلان افزود: همزمان با این مسئله، ریه ایشان نیز دچار عفونت شده و به اصطلاح آب برداشته است که به سرعت باید تخلیه شود. بیمارستان چالوس از این بابت دارای امکانات لازم نیست لذا به احتمال زیاد ایشان را هر چه زودتر به تهران منتقل خواهیم کرد.

نویسنده کتاب زندگی و خاطرات دکتر ستوده در خصوص آخرین وضعیت جسمی ایشان متذکر شد: طی آخرین صحبتی که امروز با ایشان در بیمارستان داشتم، از هوشیاری قابل قبولی برخوردار بود و متوجه حرف‌های بنده می‌شد اما پاسخی که می‌دادند کمی مبهم بود. به همین خاطر کمی نگرانی نسبت به وضعیت ایشان وجود دارد. کادر پزشکی بیمارستان آزمایش‌های لازم را گرفته‌اند ولی با توجه به اینکه نتیجه آزمایش‌ها آماده نیست، هنوز امکان اظهارنظر قطعی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه عکس‌ها و اخباری که از ایشان در فضای مجازی نشر پیدا کرده، تا حدود زیادی از واقعیت به دور است، تصریح کرد: عکس منتشر شده درشان و جایگاه دکتر نیست و به هیچ‌وجه منعکس‌کننده واقعیت موجود نیست. این عکس‌ها در زمانی گرفته شده است که ایشان در خواب بودند. وگرنه حال ایشان آن‌گونه که در عکس‌ها نشان داده شده، وخیم نیست. ایشان شخصیت قوی و مقاومی هستند و حتی امروز در بیمارستان مقاومت زیادی برای رفتن به خانه نشان دادند. با این وجود به احتمال فراوان، ایشان را با هلیکوپتر به تهران منتقل می‌کنند تا هر چه سریع‌تر تحت مداوا قرار بگیرد.

منوچهر ستوده

او در خصوص آخرین فعالیت مشترک با دکتر ستوده می‌افزاید: در حال حاضر مشغول فعالیت بر روی دو سه مجموعه مشترک هستیم که یکی از آنها زندگی یحیی دولتشاهی از شاگردان کمال‌الملک است. مجموعه دیگر، منزل نامه است که شامل یادداشت‌های پراکنده دکتر در دو سه سال اخیر می‌باشد.

امیری درباره آخرین وضعیت کتاب یاد مانده‌های دکتر ستوده، پاسخ می‌دهد: کار بر روی کتاب زندگی و خاطرات دکتر ستوده به اتمام رسیده و تایپ آن نیز تمام شده است. و از آنجائی که این کتاب از فایل صوتی به روی کاغذ پیاده شده، در مرحله بازخوانی قرار دارد. و این کار نیز نیازمند دو الی سه ماه صرف زمان است. بنده تمام تلاش خود را بکار بسته‌ام تا این کتاب را به جشن تولد ایشان برسانم. و امیدوارم که جناب دکتر سلامتی خود را بازیابند تا بتوانیم در تیرماه جشن تولد ایشان را برگزار کنیم. از مردم عزیز خواهشمندم برای سلامتی ایشان دعا کنند تا این چهره ملی هر چه زودتر سلامتی خود را بازیابند.

دکتر «منوچهر ستوده» ایران‌شناس، جغرافیدان، استاد دانشگاه تهران و پژوهشگر متولد ۱۲۹۲ در تهران است اما اصالتی مازندرانی دارد. در سال ۱۳۲۹ از رسالهٔ دکتری خود زیر نظر استاد بدیع‌الزمان فروزان فر با عنوان “قلاع اسماعیلیه در رشته‌کوه‌های البرز” دفاع کرد. تا کنون ۵۳ کتاب و حدود سیصد مقاله از وی منتشر شده است. او به عنوان پدر جغرافیای تاریخی اولین شخصی بود که بدعت ایران‌شناسی و گیلان شناسی را بنا نهاد و کتاب‌ها و مقالات بسیاری در خصوص جغرافیای تاریخی و زبان گیلان به رشته تحریر در آورد که می‌توان به «واژه‌نامه گیلکی»، «از آستارا تا استرآباد»، «تاریخ گیلان و دیلمستان»، «سفرنامهٔ گیلان ناصرالدین‌شاه قاجار» اشاره کرد.

منوچهر ستوده

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz