در یک‌صد و چهل و هشتمین جلسه شورا
دکتر رسولی پیشنهاد کرد: برای بازار رشت، میز بحران تشکیل شود

صد و چهل و هشتمین جلسه شورا شهر رشت - ۲۰ تیر ۹۵

رشت رویایی، رویا محمدعلی‌پور- یکصد و چهل و هشتمین جلسه شورا با تاخیری تقریباً یک ساعته و با غیبت فرانک پیشگر و مهندس حاجی‌پور تشکیل شد.

در ابتدای جلسه، رییس شورا اسلامی شهر با اشاره به ورود مسافران در تعطیلات گفت: پذیرایی خوبی در تعطیلات از مسافران نشده است که با گله و شکایت استاندار نیز همراه بوده است.‌

رفیعی نوده گفت: از تمام مسوولین و اداره‌ها می‌خواهیم تدابیری بیندیشند تا رشت محل گذر مسافران نباشد. البته شهرداری بنرهایی در جهت تبلیغ پیاده راه نصب کردند که امیدواریم مؤثر واقع شود و مسافران در رشت اقامت کنند.

دکتر رسولی اولین ناطق این جلسه با آرزوی قبولی و طاعات و عبادات گفت: در هفته گذشته ویدیویی از آتش‌سوزی ساختمان طاووس به من نشان دادند که بسیار نگران‌کننده است که هنوز امکانات کافی جهت مقابله با آتش‌سوزی در این حجم در این شهر و استان وجود ندارد. البته آتش‌نشانان ما قهرمانانه در مهار آتش تلاش کردند.‌ البته در هفت اسفند نیز در مورد کمبود امکانات مقابله با آتش صحبت شد.

او با اشاره به آتش‌سوزی امروز در بازار رشت گفت: خطر پیش از پیش به ما نزدیک است البته در بازار رشت بن چیدمان بازار، سیم‌کشی، وجود دست‌فروش‌ها این خطر را بیشتر می‌کند.بازار در شهر رشت و هر شهری قلب تنبده شهر است خصوصاً بازار رشت که جایگاه ویژه‌ای دارد و کمتر به آن پرداخته شده است. کمیته بحران شهر رشت، استانداری، اصناف و بازاریان همیشه در دوران بحران پیش‌قدم بوده‌اند. همین امروز اگر همراهی اصناف نبود پروژه‌های پیاده راه و بی آر تی نبودند هرگز صورت نمی‌پذیرفت.‌

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر رشت ادامه داد: فرماندار در این زمینه نقش به‌سزایی دارد و شهرداری به تنهایی نمی‌تواند در این زمینه کاری انجام دهد و باید میز بحرانی در زمینه بازار رشت تشکیل شود.

رسولی با اشاره به میدان پیاده راه گفت: شهرداری منطقه، زیبا سازی، برنامه محتوایی در زمینه پیاده‌راه فرهنگی ارائه دهند و مشاغل مرتبط با تفریح و تفرج مردم در پیاده راه فراهم شود.باید سازمان‌ها برنامه‌های خود را در طرح و لوایح به شورا ارائه دهند، چون تابستان در پیش است و باید نسبت به این مسائل دقت بیشتری شود.

ماموران آتش‌نشانی ۲۲۷ مورد حریق را در روزهای گذشته مهار کردند
فاطمه شیرزاد ناطق دوم این جلسه با اشاره به تعدد آتش‌سوزی‌ها در روزهای گذشته در شهر رشت و همچنین آتش‌سوزی ظهر امروز در بازار رشت گفت: موضوع اصلی ما در جلسه کمیسیون بهداشت فردا به این مسئله اختصاص دارد و در این رابطه از مهندس شکریه و رییس ستاد بحران برای حضور در این جلسه دعوت به عمل آوردیم.

او با قدردانی از تلاش آتش‌نشانان در روزهای گذشته گفت: ٢٢٧ آتش‌سوزی در روزهای گذشته رخ داده است که با تلاش بی‌دریغ ماموران آتش‌نشانی مهار شده است و از این جهت باید تلاش ماموران ما در روزهای گذشته تقدیر شود. کلان‌شهر رشت تنها یک دستگاه نردبان ٣٢ متری هیدرولیکی دارد و این مسئله برای شهر رشت بسیار تاسف‌بار است و امیدواریم با موافقت شورا نردبان هیدرولیکی ۵۵ متری خریداری شود .از طرفی شهر رشت در تجهیز امکانات مهار آتش به حمایت فرمانداری و استانداری نیاز دارد.

این عضو شورا در ادامه افزود: امروز در بازار رشت شرمنده آتش نشانان شدم که با وجود این همه سختی کار، هنوز حقوق خردادماه خود را دریافت نکرده‌اند. امیدواریم در پرداخت حقوق آتش‌نشانان دقت و تلاش بیشتری شود.

شیرزاد ادامه داد: بازار رشت با مشکلات عدیده‌ای مواجه است و باید این مشکلات جدی گرفته شود. بحث اتصالات سیم در بازار و همچنین ترافیک بخشی از این مشکلات مهم است؛ هرچند خوشبختانه امروز ماموران آتش‌نشانی به موقع حضور به عمل رساندند و ۷۱ نفر در محل حادثه حضور داشتند. شورا باید از آقای شکریه بخواهد در خصوص فرسودگی سیم‌های برق در بازار و بهبود آنها توجه و جدیت بیشتری خرج دهد.

به جای افطاری حقوق ماموران آتش‌نشانی پرداخت شود
خطیبانی ناطق بعدی جلسه با اشاره به تذکری که در خصوص شرکت «پلشیر» در هفته گذشته داده بود گفت: اسناد مالی شرکت پلشیر در دست من است و لیستی که بنده از شهرداری دارم ٣٣ نفر کارمند دارد که ٧ نفر اصفهانی هستند و مدارک تحصیلی آن‌ها در حد لیسانس هم نیست، چرا ما باید به اینها حقوق و امکانات بدهیم، در حالی که می‌توان این امکان اشتغال را با توجه به بومی‌سازی برای جوانان رشت ایجاد کرد.

او در ادامه گفت: حقوق ماموران زحمتکش آتش‌نشانی سه ماه به تعویق افتاده است؛ درحالیکه شهرداری در میدان شهرداری مراسم افطاری برگزار می‌کند. مگر می‌شود سه ماه حقوق نداد و انتظار داشت اعتراضی صورت نگیرد. مقام معظم رهبری فرموده است افطاری ساده بدهید، اما چه زمان گفته که حقوق کارگران را پرداخت نکنید ولی افطاری ساده بدهید؟

او با اشاره به خرید قیر از شرکت آذر دوام یول در زمان خلیلی گفت: مدیر را عزل می‌کنند و می گویند بحث مالی بوده است ولی بعد او را مدیر کل پروژه‌ها می‌کنند. هر مدیری که مشکل دارد را از یک جایگاه به جایگاه بهتر منتقل می‌کنند و می گویند اینجا بهتر می‌توانیم کنترلش کنیم. ما باید با این بودجه که داریم نردبان آتش نشانی بخریم تا خریدن کارت هدیه و ندادن به کارمندان . خواهش من از شهردار این است که کارهای غیر ضروری را انجام ندهد. دیگر کف پوش برای شهر رشت بس است.

مشروح یکصد و چهل و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر رشت

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz