گزارش رشت رویایی از نشست تخصصی آسیب‌شناسی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با رویکرد اقتصاد مقاومتی در تالار گفتگوی شهرداری رشت:
دکتر حسین دهشیار: آمریکا، دموکراسی نیست، جمهوری است

رشت رویایی- نشست تخصصی آسیب‌شناسی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با رویکرد اقتصاد مقاومتی در سال اقدام و عمل که با همکاری انجمن ایرانی روابط بین‌المللی در تالار گفتگوی شهرداری رشت برگزار شد.

نشست تخصصی آسیب‌شناسی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با رویکرد اقتصاد مقاومتی در تالار گفتگوی شهرداری رشت

در ابتدای این نشست دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم، شهردار رشت گفت: برگزاری چنین گفت و گویی توسط شهرداری شاید از دید خیلی از عزیزان بیرونی پاره‌ای از آنها از فضای حاکم به شهر و شهرداری و رسالت شهرداری متفاوت باشد. امروزه مدیریت شهری بر اساس سه استراتژی اعتمادسازی محلی، برندسازی در سطح ملی و بین‌المللی و سرمایه‌گذاری و سرمایه‌پذیری بخش‌های بیرونی از شهرداری شکل گرفته است. اگر ما به دنبال این هستیم که بتوانیم نگاه مبتنی بر اعتماد عمومی را تقویت کنیم، صرفاً حفظ داشته‌های خودمان در آن حوزه‌ها مدنظر نیست گرچه تا حدودی محور اصلی آن است. اما همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند نگاه برون‌گرای ما باید به توان و توسعه درون‌زای ما به درستی متصل باشد.

ثابت‌قدم افزود: در بخش اعتماد محلی به توسعه درون‌زا و اشتغال و اقتصاد درون‌زا تاکید داریم که ریشه اصلی مباحث ماست و زمانی که می‌خواهیم آن را به یک استراتژی برون‌گرا تبدیلش کنیم دیپلماسی شهری موجب می‌شود که این ارتباط به خوبی برقرار شود. امروزه مدیریت شهری بدون دیپلماسی شهری محلی از اعراب ندارد و چهار محور بانکی بودن شهرها، رقابت‌پذیر بودن، مدیریت شفاف و انعطاف مدیریتی لازمه مهم مدیریت شهری در دنیای امروز است.

نشست تخصصی آسیب‌شناسی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با رویکرد اقتصاد مقاومتی در تالار گفتگوی شهرداری رشت

او ادامه داد: بنابراین اگر دنبال رشد دیپلماسی شهری بر این مبنا هستیم، رکن اصلی آن ارتباطات بین‌الملل و هم‌سویی،‌ هم‌نوایی و مشارکت با سازمان‌ها و ان‌جی‌اوهایی است که این خواسته‌ها را در مقیاس محله‌ای، منطقه‌ای و ملی و بین‌المللی فراهم می‌کنند و کمک می‌کنند که این اتفاق بیفتد.

شهردار رشت گفت: دلیل اصلی برگزاری جلسه امروز -که مباحثی از این دست تداوم خواهد داشت- وجود ارتباط انجمن علمی بود که آن را به بحث اقتصاد مقاومتی و تحریم‌هایی که پشت سر گذاشتیم اتصال می‌دهیم. ما باید سیاست‌های داخلی خود را طوری تنظیم کنیم که بتوانیم ارتباط برون‌گرای خود را هدفمند کنیم و شناخت محیط پیرامونی ما که امروز موضوع خاص آمریکاست به استراتژی کرانه‌های ملی و تاثیرگذاری در اقتصادی محلی ما کمک خواهد کرد. مدیریت شهری اقتصاد محلی را مدیریت می‌کند و در این بخش آن نگاه درون‌گرای اقتصاد مقاومتی مدنظر قرار می‌گیرد.

دکتر ثابت‌قدم درباره استراتژی اقتصادی مدیریت شهری رشت گفت: استراتژی اقتصاد درون‌زای ما امروز بر پایه اقتصاد گردشگری با رویکرد هنر و سلامت با توجه به توان هویتی و بومی محدوده جغرافیایی که در حوزه گیلان و رشت در نظر گرفتم. امیدوارم بتوانیم بر اساس یک پلن مشخص کوتاه‌مدت و اتصال آن به پلن‌های میان‌مدت و درازمدت تا سال ۱۴۰۴ سند چشم‌انداز بیست ساله شهر رشت را با نگاهی که هم در کلان کشور به دنبال آن است و هم حوزه روابط بین‌الملل و داخلی در این زمینه کمک خواهد کرد، هدایت کنیم. این مهم اتفاق نخواهد افتاد مگر بخواهیم بازآفرینی شهری را در قالب مشارکت محلی و اعتمادسازی محلی به یک رشد اقتصادی خوب و برندسازی را در شبکه‌های تعیین شده تبدیل کنیم.

او در پایان گفت: چنین گفت‌وگوهایی را در تالار گفتمان شهر ادامه خواهد یافت و همه مردم به ویژه نخبگان باید قابلیت بهره‌مندی از آن را داشته باشند.

دکتر حسین دهشیار: نه دموکرات‌ها از کلینتون خوششان می‌آید نه جمهوری‌خواهان از ترامپ
سپس دکتر حسین دهشیار، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به ویژگی‌های دکتر ثابت قدم گفت: باعث افتخار است که در خدمت شهردار جوانی مثل شما هستم، چون مدیران اجرایی همیشه افراد مسن‌تری هستند و حتماً شما از استعداد زیادی برخوردار هستید که این مسوولیت را به شما واگذار کرده‌اند.

نشست تخصصی آسیب‌شناسی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با رویکرد اقتصاد مقاومتی در تالار گفتگوی شهرداری رشت - حسین دهشیار

او درباره انتخابات آمریکا و تفاوت انتخابات این دوره با دوره‌های دیگر این انتخابات گفت: آمریکا کشور جالبی است بالاخص ویژگی‌های فرهنگی ما به گونه‌ای است که به طور طبیعی نگاه ما به سمت غربی است. چیزی که در مورد آمریکا جالب است سیستم انتخاباتی این کشور است که با کل جهان متفاوت است و یک مقدار پیچیده است و اساس شکل‌گیری آمریکا این سیستم را مقداری پیچیده‌تر کرده است. خیلی‌ها این انتخابات را به یک شو تشبیه می‌کنند، چون عملاً دو سال طول می‌کشد. اگر رییس جمهور برای دو دوره پشت سر هم انتخاب شود، غالباً در نیمه دوم دور دوم انتخاب عملاً کلید می‌خورد که سال اول بیشتر مقدمات و یک سال بعد که انتخابات درون‌حزبی و انتخابات عمومی و انتخابات الکترال برگزار می‌شود.

دکتر دهشیار همچنین گفت: نکته جالبی که در انتخابات امسال آمریکا دیده می‌شود این است که ما افرادی را می‌بینیم که شاید با کاندیداهای سنتی خیلی متفاوت باشند، به‌خصوص آقای ترامپ و خانم کلینتون. خانم کلینتون اول به دلیل جنسیت و دوم با وجود اینکه ایشان در سال ۱۹۷۰ در ساختار قدرت آمریکا حضور داشتند، ولی نشان دادند به شدت در این دوره آسیب‌پذیر هستند و همین موضوع انتخابات این دوره را جذاب‌تر کرده است.

او ادامه داد: آمریکا یک حکومت بر پایه دموکراسی بر اساس آن‌چه در دموکراسی تعریف می‌شود، نیست و جمهوری در آن همیشه بر دموکراسی چربش دارد و همین انتخابات آمریکا را جذاب می‌کند. زیرا قالب دموکراسی این‌گونه است که هر نفر یک حق رأی دارد. ولی در آمریکا وزن رأی فردی که در کالیفرنیاست با کسی که در ایالت آیووا است بسیار متفاوت است و نقش متفاوت در تعیین انتخابات دارند و به همین دلیل است که بیشتر بر پایه جمهوری است نه دموکراسی.

به گفته دکتر دهشیار، نکته جالب دیگر این است این انتخابات با این‌که دموکراسی نیست، کارآمدترین سیستمی است که در جهان وجود دارد. سیستم‌های سیاسی همیشه براساس کارآمدی شناخته می‌شوند. یعنی بتوان جامعه را طوری اداره کرد که تمام موضوعاتی که در جامعه مطرح می‌شود هیچ‌گاه ماهیت امنیتی پیدا نکند، تنها ماهیت سیاسی داشته باشد.

پژوهشگر ارشد در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه با اشاره به اهمیت این ویژگی گفت: به همین خاطر است که در دوران اوباما شما شاهد بیشتر درگیرهای نژادی در سه یا چهار دهه اخیر هستید ولی محرز است که هیچ‌گونه خطر امنیتی برای جامعه وجود ندارد. سیستم طوری چیدمان شده است که عملاً نخبگان حاکم کشور را اداره می‌کنند ولی مردم این ذهنیت را دارند که در شکل دادن به سیاست‌های کلی جامعه نقش وسیع‌تری دارند.

او با اشاره به کاندیداهای مطرح برای این دوره انتخابات آمریکا گفت: در انتخابات دو طرف که یک طرف خانم کلینتون و در طرف دیگر آقای ترامپ است، برای گروه‌های حاکم حزبی مطلوب نیستند. یادمان باشد حزب دموکرات متعلق لیبرال‌های امریکایی و حزب جمهوری‌خواه متعلق به محافظه‌کاران آمریکایی است و حالا این دو گروه با کاندیداهای مواجه شده‌اند که هیچ‌گونه سنخیتی با آنها ندارند.

دکتر دهشیار ادامه داد: دموکرات‌ها آقای سندرز را مطلوب‌تر یافتند، بالاخص گروه‌های اصلی که به حزب دموکرات رأی می‌دهند، به استثنای سیاه‌ها؛ همیشه یادمان باشد احزاب بر پایه مجموعه‌ای از ائتلاف‌ها تشکیل شده است. در حزب دموکرات حتماً باید رأی سیاهان آمریکا را داشته باشید تا کاندید حزب شوید و در حزب جمهوری‌خواه باید حمایت محافظه‌کاران مذهبی را داشته باشید. در این انتخابات خانم کلینتون است که لیبرال‌های حزب دوستش ندارند اما سیاه‌ها حامی او هستند.

این استاد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی گفت: اما لیبرال‌ها حامی آقای سندرز هستند، ولی سیاه‌ها به دلایل تاریخی نمی‌خواهند به او رأی بدهند. آقای سندرز از ایالت بسیار کوچکی به نام ورمونت در شمال شرقی آمریکا است که حدود هفت‌صد هزار جمعیت دارد. جالب است که او می‌گوید سوسیالیست است بعد می‌گوید من مستقل هستم. ولی طبیعی است در کنگره آمریکا به عنوان کسی که سناتور هستند با حزب دموکرات‌ها کنفرانس می‌گذارد. گروه‌های اجتماعی که در حزب هستند آقای سندرز را ترجیح می‌دهند.

دکتر دهشیار همچنین گفت: مساله این است که سیستم انتخابات درون‌حزبی در آمریکا مثل بعضی کشورها به گونه‌ای است که می‌توان از انتخاب بعضی از افراد درون حزب جلوگیری کرد. شاید از انتخاب فردی در درون حزب جلوگیری شود ولی باعث تنش اجتماعی نمی‌شود. به دلیل اینکه ماهیت فردی ندارد یعنی چیدمان به گونه‌ای نیست که فرد یا گروه خاصی بهره ببرد. چیدمان سیستم بر این اساس است که نخبگان حاکم تعیین‌کننده باشند. ممکن است هر سال یک نفر رهبر حزب باشد ولی چون ماهیت فردی ندارد کسی ناراحت نمی‌شود.

نشست تخصصی آسیب‌شناسی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با رویکرد اقتصاد مقاومتی در تالار گفتگوی شهرداری رشت - محمدعلی ثابت‌قدم - حسین دهشیار

او افزود: آقای سندرز در بین جوان‌ها حزب جمهوری‌خواه، دموکرات و در بین زن‌ها و تحصیل‌کرده‌های کشور که لیبرال هستند محبوبیت دارد و خانم کلینتون این محبوبیت را ندارد، چون یک زن سیاستمدار به معنای منفی است. سیاستمداری که بار مثبت دارد کسی که فراتر از خودش نگاه می‌کند یعنی شما الزام می‌شود که وارد سیاست شده‌اید یعنی هدف شما این است که کاری کنید که در زمان نبود شما، از خودتان راضی باشید و وقتی در آینده به خود نگاه می‌کنید از خودتان لذت ببرید و از کار خود راضی باشید. مثل زمانی که به یک گدا پول می‌دهید چه لذتی از خود می‌برید. بعضی از رهبران با این دید نگاه می‌کنند مثل آقای نلسون ماندلا، آبراهام لینکلن ولی بعضی از افراد مثل خانم کلینتون سیاستمدار هستند و سیاست به عنوان یک شغل وسیله‌ای برای پیشرفت آن‌هاست.

او در تشریح این موضوع گفت: خانم کلینتون در جوانی با آقای کلینتون که همسایه ایشان بودند ازدواج کردند و آقای کلینتون هم مثل بسیاری از مردها شیطنت‌هایی دارد و از زمانی که با ایشان ازدواج می‌کنند فرماندار می‌شود و هر شب به بهانه گشت در شهر خانه را ترک می‌کرد. خانم کلینتون می‌دانست که او دروغ می‌گوید ولی به روی خود نمی‌آورد. چون می‌دانست که شوهرش موقعیت خوبی در سیاست دارد و اگر طلاق بگیرد می‌تواند در آینده برای او که قصد فعالیت در سیاست را داشت مشکل‌ساز باشد. آقای کلینتون بعد از فرمانداری رییس جمهور شد، ولی دست از کارهایش برنداشت. باز هم خانم کلینتون سکوت کرد. چون نمی‌خواست آینده شغلی خود را به خطر بیندازد. کشور آمریکا برخلاف تصور خیلی‌ها کشور مذهبی است، البته نه به معنای مفهومی که در شرق وجود دارد و خانم کلینتون می‌دانست در صورت جدایی امکان بازگشت به کاخ سفید را ندارد. به همین دلیل نگاه زن‌ها نسبت به خانم کلینتون منفی است.

پژوهشگر ارشد در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه همچنین گفت: از طرفی حزب جمهوری‌خواه به شدت از سامان قدرت حزبی ناراحت است. با وجودی که کنگره دست جمهوری‌خواهان است ولی از نظر مردم حزب زیاد به عنوان منافع مردم نیست بیشتر به دنبال این است که در محاسبات سیاسی جایگاه خودش را حفظ کند. و به همین دلیل مردم به شدت از سیستم موضوع و حزبشان ناراحت هستند. در چنین فضایی استعداد زیادی وجود دارد که کسی از بیرون بیاید و جهش کند. آقای ترامپ نیویورکی است. بچه‌های نیویورکی اهل قر و فر هستند زیاد اهل نماز و روزه و کلیسا و مذهبی نیستند. ترامپ ثروتمند و تحصیل‌کرده و خوش‌تیپ است. فردی کاملاً امروزی و لیبرال توصیف می‌شود. او همچنین می‌گوید که می‌خواهم کاندیدای حزب جمهوری‌خواه شوم. وقتی کاندیدای چنین حزبی می‌شوید باید کاملاً محافظه‌کار باشید. یعنی این حزب به شدت گرایشی مذهبی دارد، به شدت گرایشی سیاسی مراتبی دارد و جمهوری‌خواهان به شدت در سیاست عقاب هستند. عقاب یعنی کسی که اعتقاد دارد قدرت نظامی باید یکی از گزینه‌های اصلی باشد.

دکتر حسین دهشیار افزود: آقای ترامپ هیچ‌کدام از این ویژگی‌ها را ندارد. کاملاً به قول خودمان ول است. در سال گذشته وقتی کاندیدای خودش را اعلام کرد همه خندیدند و فکر کردند که شوخی می‌کند. هیچ کس باور نمی‌کرد به ویژه که ایشان کاباره دارد. ولی جالب است از روز اول که او آمده‌اند اولاً محافظه‌کارها و علی‌الخصوص کسانی که مذهبی هستند، کارگران و کسانی که از نظر اقتصادی متوسط یا ضعیف هستند و کسانی که از نظر تحصیلی در سطح متوسط یا پایینی قرار دارند جذب او شده‌اند. در حالی که او یک فرد پولدار و غیرمذهبی است. حالا باید دید که در انتخابات نوامبر چه کسی برنده می‌شود.

این استاد دانشگاه در پاسخ به سؤال یکی از حاضران درباره موضع کنگره آمریکا درباره خاورمیانه بزرگ گفت: ‌
در آمریکا تقسیم کار از نظر سیاسی وجود دارد و در قانون اساسی هر شغلی وظیفه خاص خود را دارد. پس وظیفه کنگره آمریکا نیست که درباره‌ی خاورمیانه تصمیم بگیرد، می‌تواند نظرش را ارائه دهد ولی این قوه مجریه یا رییس‌جمهور است که تصمیم‌گیرنده در مورد خاورمیانه است.‌

او همچنین گفت: یک مشکلی که در شرقی‌ها وجود دارد این است که به خود با دید حقارت نگاه می‌کنند. این که فکر می‌کنند خودشان عددی نیستند و این دیگران هستند که باید برایشان تصمیم بگیرند. آمریکا یا اروپا قوی هستند ممکن است در مورد سیاست‌های کلی تاثیرگذار باشند، ولی محدودیت‌هایی دارند. آن چیزی که آمریکا را قوی نشان می‌دهد همان حسی است که به آن اشاره کردم و وقتی که خود را کوچک بشمارید حتماً یک فرد قدرتمند پیدا می‌شود.

دکتر حسین دهشیار گفت: آبراهام لینکلن می‌گفت تا وقتی که برده‌ای وجود داشته باشد یک صاحبی پیدا می‌شود. تصور در مورد تاثیرگذاری آمریکا در مسائل خاورمیانه هم به دید مردم در خاورمیانه برمی‌گردد و ییش از آنکه مبتنی بر تصمیم‌گیری رییس جمهور آمریکا بشد مبتنی بر ضعف موجود و حس حقارت مردم در منطقه است. نمونه‌اش مهاجرانی که امروز به هر طرق خود را به غرب می‌رسانند که به نظرم اصلاً زیبا نیست و نشان دهنده‌ی ضعف فرهنگی موجود در منطقه است.

دکتر رضا سیمبر: دموکرات‌ها ببرند یا جمهوری‌خواهان، اصول سیاست خارجی آمریکا عوض نمی‌شود
در ادامه جلسه، دکتر رضا سیمبر استاد تمام گروه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه گیلان و رییس انجمن ایرانی روابط بین‌الملل که از وزارت علوم مجوز فعالیت دارد، نظراتش را درباره انتخابات آمریکا بیان کرد.

نشست تخصصی آسیب‌شناسی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با رویکرد اقتصاد مقاومتی در تالار گفتگوی شهرداری رشت - رضا سیمبر

دکتر سیمبر گفت: دعواهای سیاسی داخلی که در ایران نیز هست که اگر فلان حزب پیروز شود چه می‌شود، در آمریکا نیز وجود دارد و حتی مباحث اخلاقی نیز در آن‌جا مطرح است، مثل موضوع اخلاقی که درباره کلینتون وجود دارد. اما هر طرف پیروز شود در اصول سیاست خارجی آمریکا تفاوتی ایجاد نمی‌شود. در ایران نیز همین طور است هر قدرتی پیروز شود در اصول سیاست خارجی تاثیری ندارد و یک سیاست قالب است و اختلالی در آن ایجاد نمی‌شود.

او گفت: در انتخابات آمریکا راهبردها و قله‌ای که در سیاست خارجی خود تصویر می‌کنند عموماً غالب است. هر کدام از حزب‌های جمهوری‌خواه یا دموکرات بر سر قدرت بیایند تفکر وال‌استریت و نظام سرمایه‌داری آمریکا حاکم است. کارتل های اقتصادی، کمپانی‌های اسلحه فروشی، کمپانی تجاری و بازرگانی که رقم خوبی در انتخابات آمریکا هزینه می‌کنند صحنه‌گردان سیاست خارجی آمریکا هستند.

دکتر سیمبر با اشاره به موضوع اجماع واشنگتن گفت: بعد از دهه نود میلادی اساس فکری آمریکایی‌ها را اجماع واشنگتن تشکیل می‌دهد که تمرکز سیاست خارجی آمریکا بر اساس تفکر سرمایه‌داری لیبرال است. تفکر اجماع واشنگتن در ادامه تفکر سیاست خارجی آمریکا وجود دارد که همان تفکر ساختاری است. در اصول و راهبردهای سیاست خارجی آمریکا تغییری ایجاد نمی‌شود، ولی در رویکردهایش تأثیر می‌گذارد. در سیاست دموکرات‌ها حقوق بشر و خلع سلاح بیشتر نمایان است، ولی جمهوری‌خواهان روحیه مداخله‌گری دارند.

او افزود: یک نوع تفکر پوپولیسم و عام‌گرایی در تفکرات آمریکایی حاکم است، آیا این تفکرات واقعاً پوپولیسم است یا نشان‌دهنده‌ی تضادهای مختلفی است که در آمریکایی‌ها سراغ داریم؟ من معتقد هستم نشان‌دهنده‌ی پارادوکس‌هایی است که در سیاست خارجی آمریکا وجود دارد، رفتارشان با ایرانی، داعش و غیره نشان‌دهنده‌ی همین پارادوکس است که این مسئله در سیاست‌های داخلی آمریکا نیز وجود دارد.

استاد تمام گروه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه گیلان همچنین گفت: اینکه ۵۰ درصد آمریکایی‌ها در انتخابات شرکت می‌کنند آیا رقم خیلی خوبی است؟ سکوت آمریکایی‌ها در انتخابات به چه معناست؟ آیا این سکوت نشان‌دهنده‌ی رضایت مردم است؟

او ادامه داد: عده‌ای می‌گویند این سکوت به خاطر این است که در رفاه کامل هستند و فرقی نمی‌کند کدام یک از احزاب به قدرت برسند، ولی عده‌ای دیگر می‌گویند این سکوت به معنای رضایت نیست و معنادار است. عده‌ای معتقدند که هر دو گروه صلاحیت اداره حکومت را ندارند و عده‌ای هم معتقدند که چرا اولین سه شنبه بعد از اولین دوشنبه خود را خراب کنیم، از قبل مشخص است که چه کسی انتخاب می‌شود.

 

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz