رشت رویایی- یک جفت سیاه‌گوش نر و ماده در منطقه صائین دره شهرستان آبیک قزوین بر اثر برق‌گرفتگی ازبین رفتند.

[su_frame align=”center”]سیاه‌گوش[/su_frame]

یک دکل چوبی که انتقال خطوط برق به یکی از روستاهای این شهرستان را بر عهده داشت بر اثر طوفان و وزش باد شدید، کج شده و سیم‌های برق روی زمین می‌افتند.

صبح روز بعد اهالی روستا موضوع را به اداره برق شهرستان اطلاع داده و نیروهای اداره برق پس از حضور در محل متوجه لاشه دو حیوان در کنار دکل سقوط کرده شده و موضوع را به اداره محیط‌زیست اطلاع می‌دهند.

با حضور کارشناسان محیط‌زیست قزوین در محل مشخص می‌شود که سیاهگوش ها در شب و هنگام عبور از این منطقه با کابل برق فشار قوی که روی زمین افتاده برخورد نموده و دچار سوختگی شدید شده‌اند.

جانوران تلف شده شامل یک سیاهگوش نر و یک سیاهگوش ماده و هر دو نیز بالغ بوده‌اند.

با توجه به اینکه وزن لاشه سیاهگوش ماده بیشتر از لاشه سیاهگوش نر بوده است احتمال آنکه سیاهگوش ماده باردار و دارای چند توله بوده بسیار زیاد است.

لاشه این دو گونه ارزشمند پس از بیومتری جهت کالبدگشایی و سایر بررسی‌های تخصصی به اداره محیط‌زیست منتقل شده است.

سیاهگوش یکی از ۸ گربه سان وحشی ایران و بسیار نادر و کمیاب می‌باشد. موارد مشاهده سایر گربه سانان وحشی ایران ازجمله پلنگ و حتی یوزپلنگ به مراتب بیشتر از سیاهگوش است. بطوریکه در سال گذشته (۱۳۹۴) تنها یک مورد مستند از مشاهده سیاهگوش زنده در کشور گزارش گردید.

سیاهگوش جثه نسبتاً درشتی دارد و از گربه وحشی بزرگتر است، بطوریکه گاهی توسط افراد محلی با پلنگ اشتباه گرفته می‌شود. سیاهگوش گاهی طعمه‌های بزرگی مثل گوسفند و بز را نیز شکار می‌کند.

از مشخصات بارز این گونه علاوه بر خال‌های روی پوست، موهای سیاه بلند در انتهای گوش‌ها می‌باشد.

جمعیت این گونه بر اثر کاهش طعمه و تخریب زیستگاه‌ها در بسیاری از عرصه‌های طبیعی کشور از بین رفته و یا با کاهش چشمگیری روبرو شده است.