رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات در رشت:
دوستی ایران و ترکیه ریشه‌دار و عمیق است

ابوذر ابراهیمی ترکان

رشت رویایی- رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: دوستی ایران و ترکیه، ریشه‌دار و عمیق است و ایران همیشه برای ترکیه اهمیت قائل بوده است.

به گزارش ایرنا، ابوذر ابراهیمی ترکان روز شنبه در مراسم افتتاح نهمین همایش روابط فرهنگی تاریخی ایران و ترکیه در تالار حکمت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گیلان با بیان اینکه سابقه دوستی ما با ترکیه بیش از سن بعضی از کشورهاست، افزود: ارادت ما به ترک‌ها، بیشتر از آن است که امروز تصور می‌شود.

وی اظهار داشت: روابط فرهنگی ایران و ترکیه تا اندازه‌ای در هم تنیده است که اگر حتی کسانی بخواهند این ارتباط را به هم بزنند، موفق نخواهند شد زیرا این روابط ریشه در تاریخ دارد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بیان اینکه ما تمایل به گسترش روابط هستیم، خاطرنشان کرد: باید زمینه چنین روابطی در تفاهم‌نامه به امضا برسانیم.

رییس بنیاد تاریخ ترکیه: با ایران پیشینه فرهنگی و تاریخی عمیقی داریم
رییس بنیاد تاریخ ترکیه نیز در این مراسم با اشاره به پیشینه فرهنگی و تاریخی عمیق بین ایران و ترکیه گفت: این پیشینه موجب شده که بین دو کشور پیوند ایجاد شود.

رفیق توران افزود: با توجه به این پیشینه تاریخی و فرهنگی، ایران و ترکیه دو کشوری هستند که همیشه با هم همراه خواهند بود.

وی ایران و ترکیه را جزو قدیمی‌ترین ملت‌ها و دولت‌ها عنوان و اظهار کرد: امروز ایران و ترکیه در عصر مدرن مسائل را با هم تجربه می‌کنند و با هم در این راه قدم بر می‌دارند.

رفیق توران خاطر نشان کرد: زیربنای ایران و ترکیه، تاریخی است بنابراین نمی‌توانیم آن را فراموش و یا انکار کنیم.

وی تصریح کرد: در هر دو کشور، شخصیت‌های بزرگی وجود دارند که نمی‌توان چشمان خود را بست و آنها را انکار کرد، شخصیت‌هایی که هر کدام یک فرهنگ هستند.

وی با بیان این که تاریخ سرمایه متفاوتی است که با تجربه و زندگی به دست می‌آید، ادامه داد: دو ملت ایران و ترکیه، صاحب گنج بزرگی هستند که برای فرزندان خود به میراث خواهند گذاشت.

روابط فرهنگی تاریخی ایران و ترکیه قدمت بسیار دیرینه‌ای دارد
رییس بنیاد عالی فرهنگ، تاریخ و زبان آتاتورک نیز در مراسم افتتاح نهمین همایش روابط فرهنگی تاریخی ایران و ترکیه گفت: روابط فرهنگی و تاریخی ایران و ترکیه، قدمت بسیار دیرینه‌ای دارد.

دریا ارس افزود: ایران و ترکیه بی تأثیر از فراز و نشیب‌های سیاسی، روابط فرهنگی و مدنی خود را همچنان ادامه داده‌اند و بازتاب نزدیکی سیاسی نیز تاثیرش را در روابط فرهنگی، تمدنی و بشری نشان می‌دهد.

وی با بیان این که روابط ایران و ترکیه برای ما بسیار مهم است، اظهار کرد: دوستی و برادری دو کشور ایران و ترکیه اختیاری است.

دریا ارس خاطرنشان کرد: ایران و ترکیه همسایه‌های زیادی دارند اما برخی از آنها جبری است یعنی جبر تاریخ و جغرافیا این همسایگی را تحمیل کرده، اما دوستی دو کشور ایران ترکیه اختیاری است.

نهمین همایش روابط فرهنگی و تاریخی ایران و ترکیه شنبه در تالار حکمت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گیلان در رشت گشایش یافت.

این همایش با هدف تحلیل و بررسی تجارب تاریخی و چشم‌انداز روابط فرهنگی ایران و ترکیه با همکاری مشترک سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بنیاد تاریخ ترکیه و دانشگاه گیلان در حال برگزاری است.

همایش یاد شده به مدت دو روز در دانشگاه گیلان ادامه دارد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz