دوریس لسینگ؛ از کرمانشاه تا لندن

دوریس لسینگ ۲۲ اکتبر ۱۹۱۹ در کرمانشاه ایران متولد شد. پدر و مادر او انگلیسی بودند. پدر دوریس که در جنگ جهانی دوم مجروح و معلول جسمی شده بود به عنوان کارمند بانک در ایران کار می کرد. مادر وی نیز پرستار بود.

1036353_164

او بعد از ایران به همراه خانواده‌اش به زیمباوه مهاجرت کردند. دوریس در این مدت زندگی سختی را گذراند. مادرش همواره نسبت به او سخت گیری می‌کرد. دوریس که تحصیلات رسمی خود را در ۱۳ سالگی ترک کرد، پس از آن در خانه به یادگیری و مطالعه پرداخت.

او خودش در این باره گفته است: “عموما بچه هایی که به سختی بزرگ می شوند، نویسنده خوبی از آب در می‌آیند. من هیچ وقت فکر نمی‌کردم یک روز نویسنده شوم. درس که می‌خواندم همه فکر و ذکرم این بود که از مدرسه فرار کنم.”

لسینگ مطالعات ادبی‌اش را با خواندن آثار دیکنز، اسکات و کیپلینگ آغاز کرد و بعدها به خواندن رمان‌های دی اچ لارنس، تولستوی و داستایوفسکی روی آورد. درحالی که خاطرات تلخ پدرش از جنگ جهانی اول او را می‌آزرد، با این حال دوریس آنها را که چون “سم” می‌دانست در حافظه خود به خاطر می‌سپرد.

دوریس نوشته است: “همه ما را جنگ ساخته است. جنگ ما را زیر و رو و منهدم کرده است و ما فقط در ظاهر آن را فراموش کردیم.”
۱۵ ساله بود که از خانه فرار کرد و به عنوان پرستار مشغول به کار شد. صاحبخانه‌اش کتاب‌های سیاسی و جامعه شناسی به او می‌داد تا مطالعه کند. در همان دوران فرصتی یافت تا نوشتن داستان را شروع کند. این کار را انجام داد و دو داستانش را به مجلاتی در آفریقای جنوبی فروخت.

دوریس در سال ۱۹۳۷ به سالیزبری انگلیس رفت و به عنوان اپراتور تلفن به مدت یک سال در آنجا مشغول به کار شد. در سن ۱۹ سالگی با فرانک ویزدم ازدواج کرد و صاحب دو فرزند شد. چند سال بعد خانواده اش را ترک کرد و عضو یک گروه کمونیستی شد. او دوباره با یکی از اعضای آن گروه ازدواج کرد و صاحب یک پسر شد.

لسینگ بعد از جنگ جهانی دوم سرخورده از حزب کمونیست، آن را ترک کرد. او با پسرش به لندن رفت و اولین رمان خود را با نام “سبزه ها آواز می‌خوانند” منتشر کرد تا کار نویسندگی را به طور حرفه‌ای آغاز کند.

lessing_slider1

برخورد تمدن‌ها، بی عدالتی‌های اجتماعی و نابرابری‌های نژادی و کشمکش درونی افراد، مضامین رمان‌های او را تشکیل می داد. او پس از نوشتن مجموعه‌های “کودکان خشم” ژانر جدیدی از نگارش را در رمان “دفترچه طلایی” آغاز کرد.

طبیعت ایرانی بودن او نیز در رمان “ادریس شاه” نمایان شد که گرایش او را در مورد صوفی گری نشان می داد.

سایر رمان‌های دوریس لسینگ عبارتند از: “تروریست خوب”، “فرزند پنجم”، “خاطرات یک همسایه خوب”، “مارا و دان” و… او علاوه بر رمان چندین نمایشنامه، داستان کوتاه و کتاب غیرداستانی هم نوشته است.

لسینگ تاکنون جوایز و افتخارات زیادی کسب کرده است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: جایزه نوبل ادبیات، جایزه رمان سامرست موام ، جایزه رمان فرانسوی مدیسی، جایزه شکسپیر آلمان، جایزه ادبی دابل اچ اسمیت و جایزه موندلو در ایتالیا ، جایزه رمان گرینزان کاوو ایتالیا، جایزه تیت بلک، دکترای افتخاری دانشگاه هاروارد، کسب عنوان افتخاری “مونس” از سوی ملکه الیزابت دوم، جایزه ادبیات اسپانیا و جایزه ادبیات انگلیسی دیوید کوهن. دوریس لسینگ چند بار نیز نامزد بوکر بوده است.

خبرگزاری مهر

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz