دوبیتی‌های فولکلور گیلان در «صدچاردانه» گردآوری شد

انتشار دوبیتی‌های فولکلور گیلان در قالب کتابی با عنوان «صدچاردانه»

رشت رویایی- یاسین نمکچیان از گردآوری و انتشار دوبیتی‌های فولکلور گیلان در قالب کتابی با عنوان «صدچاردانه» خبر داد.

به گزارش مهر، نمکچیان در این زمینه گفت: نشر مشکی در سال‌های گذشته در قالب پروژه‌ای اقدام به گردآوری و انتشار مجموعه اشعار اقوام ایرانی کرد که حاصلش انتشار مجموعه اشعار محلی همراه با ترجمه برای منطقه و قوم ایرانی در قالب کتاب‌هایی ۳۲ صفحه‌ای بود. در کنار آن مجموعه‌هایی از اشعار فولکلور این مناطق نیز در قالب کتابی منشر می‌شد که من پیش از این مجموعه اشعار محلی گیلانی را در قالب همین مجموعه منتشر کرده‌ام.

او ادامه داد: من در کتاب «صدچاردانه» مجموعه اشعار فولکلور گیلانی را انتخاب و آورده‌ام که شاعری ندارد. این اشعار در زندگی روزمره مردم جاری هستند و چیزی که بیش از همه چیز در آنها قابل رویت است، فرهنگ و زندگی آدم‌ها بدون استعاره و کنایه است. این دست از اشعار هم قالب مثنوی دارد و هم قالب غزل و هم دوبیتی که من بیشتر دوبیتی‌ها را در این کتاب آورده‌ام.

نمکچیان افزود: بیشتر این اشعار لحنی عاشقانه دارد و در قالب گفتگو میان دو نفر سروده شده است.

این روزنامه‌نگار همچنین گفت: این اشعار را من به کمک دوستم علی‌خوش تراش از زبان برخی از پیرمردان و پیرزنان گیلانی ضبط کرده‌ایم و تنها دو یا سه دوبیتی مشهور را نیز از منابع دیگر به این مجموعه افزوده‌ایم. کتاب نیز به شکلی منتشر شده که مخاطب با ترجمه این اشعار که لحنی مانند شعر سپید و امروزی دارند، روبرو می‌شود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz