دنیا از نگاه گربه‌ها

سعیده اکبری: گربه‌ها پگاه‌رو (crepuscular) هستند؛ به این معنی که آنها در سپیده صبح و گرگ‌ومیش غروب فعال هستند و بینایی‌شان نیز در این زمان‌ها عملکرد بهتری دارد.

گربه‌

تعداد سلول‌های چشم گربه‌ها برای مشاهده سوژه‌ها یا اشیای پیرامون ۸ برابر بیشتر از انسان است. با این ویژگی، آنها در تاریکی مطلق چیزهای بیشتری نسبت به انسان می‌بینند. در این مطلب، قصد داریم دید انسان (تصویر بالا) را با دید گربه‌ها (تصویر پایین) مقایسه می‌کنیم.

موجودات شب

قدرت بینایی این موجودات در شب فوق‌العاده است و می‌توانند حرکات را در تاریکی بهتر تشخیص دهند. گربه‌ها دید پیرامونی بهتری نیز دارند.

رنگ‌های محدود

با اینکه دید گربه‌ها در شب خوب است اما در عوض، انسان‌ها در روز دید خیلی بهتری دارند. انسان‌ها سلول‌های مخروطی بیشتری دارند؛ یعنی همان سلول‌هایی که مسئول پردازش نور روشن هستند. به همین دلیل، ما پالت رنگ طبیعی‌تر و زنده‌تری داریم که از انواع قرمز، زرد، نارنجی و قهوه‌ای تشکیل شده است که بسیار شبیه به آنهاست.

آبی یا زرد؟

دانشمندان هنوز نمی‌دانند که گربه‌ها کدام طیف رنگ را می‌بینند. برخی بر این باورند که گربه‌ها آبی یا خاکستری‌ها را بیشتر می‌بینند ولی عده دیگری بر این گمانند که گربه‌ها رنگ‌های آبی و زرد با کمی تون سبز را می‌بینند.

محدودیت در روز

گربه‌سانان توانایی کمتری در تمرکز روی کلوزآپ یا نمای نزدیک دارند و همه چیز را ۱۰ اینچ (حدود ۲۰ سانتی‌متر) دورتر می‌بینند در حالی که انسان از فاصله ۵٫۵ اینچ (حدود ۱۴ سانتی‌متر) به طور واضح می‌بیند.

نزدیک‌بین

گربه‌ها نزدیک‌بین‌تر از انسان‌ها هستند. سوژه‌ای که ۳۰ متر با آنها فاصله دارد برای گربه‌ها در ۶ متری قرار دارد.

دید مات

سوژه‌های دور برای گربه‌ها مات‌تر از دید انسان است. نمای پانوراما از شهر از دید گربه‌ها خیلی شگفت‌انگیز نیست.

مجله فوت و فن

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz