[su_frame align=”left”]تصویب لایحه احداث تراموا شورای شهر - رفیعی نوده[/su_frame]

رشت رویایی به فاصله یک هفته از مخالفت شورای شهر و شخص رفیعی نوده، رییس شورای شهر با سفر کاری شهر خلاق ایتالیا که هزینه آن برعهده میزبان بود، طبق مصوبه روز گذشته شورای شهر، شخص آقای رفیعی نوده شهردار آلمان را در سفر کاری به آلمان که البته با هزینه طرف قرارداد انجام می‌شود، همراهی خواهد کرد.

نیازی نیست انتهای این جمله بلند علامت تعجب بگذاریم تا شهروندان متوجه تناقضات گفتاری و رفتاری رییس شورای شهر شوند. موضوع آن‌قدر تابلو است که نیازی به تاکید ندارد. اما در این تناقض که بیش از هر چیز صداقت آقای رفیعی را به چالش می‌کشد نکاتی نهفته است که توجه به آن می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های آینده شهروندان برای اداره شهرشان مهم باشد.

اصل این‌که رییس شورای شهر رشت در عرض یک هفته و وقتی پای منفعت شخصی پیش می‌آید، همین‌قدر عیان بلافاصله موضعش را ۱۸۰ درجه تغییر می‌دهد، اگرچه تأسف‌آور است، اما یک حقیقت تلخ را نیز در دل خود دارد؛ شاید رفیعی و رفیعی‌ها چنان از بی‌توجهی یا لااقل کم‌توجهی بخش زیادی از مردم شهرمان به آنچه نمایندگان‌شان در پارلمان شهری رقم می‌زنند، مطمئن هستند که تصورش را هم نمی‌کنند چند نفر از همین مردم، اگر نه با زبان، با نگاه‌شان بگویند که عیب است همشهری محترم، آقای رییس شورای شهر، ما داریم می‌بینیمت، لااقل کمی مراعات!

این رفتاری نیست که برای اولین بار از سوی آقای رفیعی نوده و همفکرانش سر می‌زند. در یک سال گذشته تریبون یکشنبه‌های شورای شهر به خط و نشان کشیدن و نفس‌کش طلبیدن این دوستان اختصاص یافته است. چیزی هم که در میان این همآوردطلبی‌ها کیمیاست، منافع عموم شهروندان است. لابد اعضای شورای شهر در انتخاب رییس شورای شهر معیارهایی داشته‌اند که ما از آن بی‌خبریم. اما همان‌قدر که تک‌تک شهروندان در شکل‌گیری این شورا و فرستادن جریان ضدتوسعه به شورای شهر نقش داشته‌اند (حتا از طریق عدم شرکت در انتخابات) اعضای شورای شهر نیز در قبال انتخاب چنین فردی به عنوان رییس شورا مسوولند.

کاش آقای رفیعی نوده از پشت آن تریبون بلند شود و در مقابل یک خبرنگار – نه میکروفون‌های یک‌طرفه‌ای که نقش ریکوردر را بازی می‌کنند – جواب بدهد که چطور سفر کاری شهر خلاق شهردار به ایتالیا به دعوت یونسکو اسراف است، اما اگر قرار است او شهردار را در سفر به آلمان همراهی کند، هیچ اسرافی اتفاق نمی‌افتد؟

البته که ما معتقدیم هم سفر به ایتالیا و هم سفر به آلمان به دلیل منافعی که برای شهر دارد ضروری است و باید انجام می‌شد و بشود، اما مصاحبه آتشین رییس شورای شهر علیه سفر به نشست شهرهای خلاق با چشمان بسته – و بدون داشتن ساده‌ترین اطلاعات- را باور کنیم یا این اقدام رفعی نوده را.

چطور سفری که برای رساندن آوازه رشت به جهانیان با اعمال‌نظر شخص رفیعی نوده اصلاً در صحن علنی شورا به رأی گذاشته نمی‌شود و به خواست شخص ایشان رد می‌شود، اما یک هفته بعد سفر شهردار به آلمان همراه با آقای رفیعی نوده به راحتی تصویب می‌شود؟

چند روز پیش وقتی مطلبی در اعتراض به مخالفت تأسف‌آور رییس شورای شهر با سفر شهردار به نشست شهر خلاق را منتشر کردیم، تصویر لوگوی یونسکو و شبکه شهرهای خلاق را برای مطلب گذاشتیم، یک دوست دلسوز توصیه کرد که آن لوگو را نگذاریم تا مبادا در سرچ‌های گوگل از سوی کارکنان یونسکو، این مطلب دیده شود و متوجه شوند که رییس شورای شهر ما به چنان دلایل سست و عجیبی مانع سفر شهردارمان به نشست شهر خلاق شده و آبروی شهر ما برود.

توصیه درستی بود. اما از طرفی آدم دلش می‌خواهد یک‌بار دیگر لوگوی شهر خلاق را بگذارد تا کارکنان یونسکو و البته شهروندان رشت، در سرچ‌های اتفاقی وقتی با این تناقض آشکار در عملکرد رییس شورا روبه‌رو شوند، از خود بپرسند باید قسم حضرت عباس آقای رفیعی نودهی را باور کنند یا دم‌خروسی را که بر اساس منفعت شخصی نمایان شده است؟