دلایل واهی استیضاح شهردار لشت نشاء

لشت نشاء

رشت رویایی- مدت زیادی از موضوع استیضاح شهردار رشت که با واکنش‌های بسیاری در مجامع عمومی همراه بود نمی‌گذرد که حالا یک بار دیگر صدای این واژه جنجالی در یکی دیگر از شهرهای رشت به گوش می‌رسد. اینبار اما قرعه استیضاح به نام شهردار شهر لشت‌نشاء افتاد که مدت مدیریت او از ۷ ماه تجاوز نمی‌کند.

ابراهیم خوش‌فطرت که در تاریخ ۲۲ آذر با سه رأی مثبت و دو رأی ممتنع اعضای شورا به عنوان شهردار شهر لشت‌نشاء انتخاب شده بود حالا خود را بر لبه باریک استیضاح می‌بیند. نکته جالب توجه اینجاست شورایی که با اکثریت آرا و بدون هیچ رأی مخالفی حکم به انتصاب او داده بود حالا در این مدت کوتاه به مخالف سرسخت این مدیر تبدیل شده است.

اما باید دید دلایلی که شورای شهر لشت‌نشاء را وسوسه کرد تا ابراهیم خوش‌فطرت را به روی صندلی استیضاح بنشانند چه مواردی است. از مواردی که می‌توان در لیست ایرادات شورا از شهردار لشت‌نشاء دید، عدم تکریم ارباب‌رجوع و حقوق شهروندی، عدم تلفیق بودجه ۹۴ و عدم پاسخگویی است. به نظر می‌رسد بیش از آنکه این سوالات که با عدم اقناع اعضای شورا همراه بود ابهاماتی قانع‌کننده باشد، مجموعه‌ای از دلایل واهی باشد که به منظور «قانع نشدن» مطرح شده است. عدم تکریم ارباب‌رجوع و حقوق شهروندی بیش از آنکه یک دلیل موجه و با متر و معیار مشخصی باشد به نوعی انداختن توپ در زمین مردم است، وگرنه حقوق شهروندی حکم می‌کند که پارلمان شهری با ایجاد ثبات مدیریتی آرامش و اعتماد عمومی را که از بدیهی‌ترین حقوق شهروندان است برقرار کند. بدون شک تغییرات پی در پی و کوتاه‌مدت که امکان برنامه‌ریزی و تحقق آن را به مدیریت شهری نمی‌دهد نتیجه‌ای جز نارضایتی و سلب اعتماد عمومی در پی نخواهد داشت. به خصوص در شهری که شورای چهارم پیش از انتخاب خوش‌فطرت، یک راننده لودر را به عنوان سرپرست شهرداری انتخاب کرده بود که این امر با واکنش‌های بسیاری از سوی شهروندان همراه شد.

یکی دیگر از موارد مطروحه در بحث استیضاح شهردار عدم تلفیق بودجه ۹۴ است که بر واهی بودن دلایل استیضاح بیش از پیش می‌افزاید. تلفیق بودجه ۹۴ واضح است که بدون حسابرسی از بودجه ۹۳ امکان‌پذیر نیست. با توجه به این نکته که در حسابرسی بودجه ۹۳ ابهامات و شبهاتی از سنوات گذشته وجود دارد؛ همین امر امکان تلفیق بودجه ۹۴ را از مدیریت شهری غیرممکن کرده است.

باید دید در این اندک مجال مدیریتی که در هیچ جای دنیا مسبوق به سابقه نیست چه اتفاقی افتاده که اعضای شورای شهر لشت‌نشاء این گونه تغییر رأی داده‌اند. زیرا عملکرد یک مدیر را نمی‌توان در مدت هفت ماه به زیر ذره‌بین برد و ارزیابی دقیق و قضاوت درستی از آن داشت. از استیضاح شهردار لشت‌نشاء بنا به علل عجیب و غریب و با بهانه‌هایی همچون عدم پاسخگویی و حقوق شهروندی اینگونه می‌توان استنباط کرد که در تصمیم‌گیری‌های شورای چهارم سلایق و نظرات شخصی بر منافع عمومی در ارجحیت است. وگرنه در مدت‌زمان باقی‌مانده از عمر شورای چهارم، عزل یک شهردار و انتخاب یک فرد جدید با هدف پیشرفت شهر و ارتقای عملکرد مدیریت شهری امری به دور از منطق خواهد بود؛ مگر این که هدف از استیضاح بی‌ارتباط با انتخابات پیش روی شورا نباشد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz