دلایل ابتلا به سرطان گلو و علائم آن

رشت رویایی- سرطان گلو با علائمی پیش‌پاافتاده بروز می‌کند مانند تغییر صدا که شاید جدی گرفته نشود که در ادامه با علل ابتلا به سرطان گلو و راه‌های پیشگیری آن آشنا می‌شوید.

سرطان گلو

راه‌های تشخیص سرطان گلو
آمار نشان می‌دهد که سالانه ۱۵۰۰ نفر در انگلیس به سرطان گلو مبتلا می‌شوند و ۴۷۰ نفر از آنان بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند. در مطالعه‌هایی که روی ارتباط بین HPV با سرطان گلو صورت گرفت، نمونه خون افراد شرکت کننده گرفته شد و میزان آنتی‌بادی‌های یکی از پروتئین‌های کلیدی HPV موسوم به E6 در خون شرکت کنندگان بررسی شد.

اگر متوجهی وجود توده‌ای در گردن خود شدید که قبلاً آن را نداشتید، آن را نشانی از سرطان گلو بدانید. این بدان معناست که احتمالاً تومور از گلو به گردن متاستاز (انتشار سرطان از محل اصلی آن به بخش‌های دیگر بدن) کرده است.

توده‌ی سرطانی اغلب در زیر فک احساس می‌شود، اما ممکن است در بخش‌های دیگر گردن نیز دیده شود.

سرطان گلو

تغییر صدا
سرطان‌هایی که در محل تارهای صوتی شکل می‌گیرند، اغلب موجب تغییر صدای فرد می‌شوند. خوشبختانه این علامت باعث تشخیص زودهنگام بیماری می‌شود. اگر متوجه تغییر صدای خود شدید که پس از حدود دو هفته نیز رفع نشد، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

شما یا همسرتان دچار HPV هستید
ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV ویروسی است که بیش‌تر از همه در طی آمیزش جنسی و از طریق تماس مستقیم پوست افراد انتقال می‌یابد. اکثر مردان و زنانی که دچار این عفونت هستند از این موضوع بی‌اطلاع می‌باشند، زیرا در بدن آنها علائم یا مشکلات بهداشتی ایجاد نمی‌شود. اما در برخی از موارد، انواع خاصی از HPV می‌توانند در قسمت‌های مختلف بدن باعث ایجاد زگیل و یا زگیل تناسلی شوند.

در موارد دیگر، انواع خاصی از HPV می‌توانند ضایعات پیش سرطانی (یعنی نواحی دارای بافت‌های غیرطبیعی) یا سرطان ایجاد نمایند. این ویروس احتمال ابتلای زنان به سرطان دهانه‌ی رحم را تا حد زیادی افزایش می‌دهد و در مردان بیش از زنان موجب بروز سرطان گلو می‌شود که برخی موارد به علت رابطه‌ی جنسی دهانی است. درد در هنگام جویدن غذا، بلع مشکل غذا، خشونت صدا و زخم گلو که بهبود نمی‌یابد از علائم سرطان گلو هستند.

احساس وجود چیزی در گلو
اگر همیشه احساس می‌کنید چیزی مانند یک جسم خارجی در گلوی شما گیر کرده است، می‌تواند به معنی وجود یک تومور باشد که مانند یک مانع در راه گلو قرار گرفته است. بنابراین بلع دشوار غذا نیز می‌تواند از دیگر علائم سرطان گلو باشد.

سرفه‌های خونی
بسیاری از بیماری‌های دیگر نیز می‌توانند موجب بروز سرفه‌های خونی شوند مانند برونشیت و ذات‌الریه. در سرطان گلو نیز سرفه‌های خونی همراه با خون روشن وجود دارد و ممکن است در بزاق حباب مشاهده شود.

گلودرد مداوم
اگر دچار گلودرد مداوم و خارش‌دار هستید، باید آن را نشانه احتمالی سرطان گلو در نظر بگیرید. تومورهایی که در این منطقه و اغلب زیر تارهای صوتی تشکیل می‌شوند، موجب بروز این علامت خواهند شد.

تبیان

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz