تیم فوتبال ملوان
رشت رویایی، مزدک حقیقت*- ملوان در انزلی به مصاف مس کرمان رفت و توانست با نتیجه ۳-۲ برنده این بازی شود و به وضعیت خود در جدول سر و سامانی بخشد. بردی که آنها نیاز داشتند تا پس از پیروزی امیدبخش در داربی، باز دیگر اعتماد هواداران خود را جلب کنند.
آنها با همان سبک همیشگی بازی را آغاز کردند؛ سبک بازی مستقیم، روشی که در بازی‌های قبل هم دنبال می‌کردند و با همین شیوه توانسته بودند برنده بازی با سپید رود باشند. آنها انسجام تیمی بهتری نسبت به بازی‌های قبلی لیگ از خود نشان دادند. نادر دست نشان تغییرات زیادی در چند بازی انجام داده و کم کم دارد به ترکیب ایده‌آل خود می رسد. هرچند همچنان به نظر می‌رسد در بعضی نقاط ضعف‌هایی دارند که باید آن را مرتفع کنند.
ملوان خیلی زود توانست توسط محبی با ارسال مرادی و پاسی که کربلایی داد به گل برسد. گل دوم آنها هم به شکل مستقیم توسط زحمتکش از قلب دفاع تیم ملوان ارسال شد و در محوطه جریمه حریف به مرادی رسید و او هم توانست از این توپ بهره ببرد و یک پنالتی به نفع ملوان بگیرد. مرادی در بازی سپیدرود هم یکی از ارکان موفقیت تیم بود و در بازی اخیر او در دفاع و حمله تلاش زیادی از خود نشان داده و توانسته به عنوان یک مهره تاثیرگذار جا بیاندازد.
ملوان در نیمه دوم بازی در حالی که دو گل از حریف خود جلو بود به میدان آمد و درحالیکه انتظار می‌رفت که بازی دفاع و ضد حمله را طبق سبک خود دنبال کنند ولی بر خلاف انتظار بازی را هجومی شروع کردند و همین مسئله کافی بود مس کرمان بعد از پانزده دقیقه از جریان بازی تنها در عرض چند دقیقه در دو ضد حمله بازی را به تساوی بکشانند.
دست نشان در ادامه کار دست به تعویض زد و شنانی را به جای جهان کهن به زمین فرستاد. در ادامه کار پژمان نوری یک پاس بی نقص به صورت مستقیم در عمق دفاع حریف به مقانلو داد تا او با یک ضربه دقیق گل سوم را به ثمر برساند.
پژمان نوری همچنان یکی از بازیکنان تاثیر گذار این تیم محسوب می‌شود. او یک پاس گل داد و یک کاشته زد که دروازه بان مس از روی خط دروازه آن را بیرون کشید. او برای جوانانی که در کنارش بازی می‌کنند، می‌تواند یک کلاس درس باشد. او به عنوان رهبر تیم از تمامی بازیکنان و حتی جوانان تیم بیشتر می‌دود، در کارهای دفاعی بیشترین مشارکت را دارد، سازماندهی حمله بیشتر بر اساس حرکات او به دست می‌آید و یک فرمانده واقعی در زمین است.
اما در مورد گل‌هایی که ملوان دریافت کرد باید گفت، گل اول بر اساس نفوذ مس کرمان در جناح سینا دست نشان بود. او از مهاجم حریف دریبل خورد محبی مجبور به خطا روی بازیکن حریف شود. در ادامه بازیکنان مس باهوش عمل کرده و به سرعت بازی را شروع کردند و در حالی که بازیکنان ملوان با بی‌تجربگی مشغول اعتراض به داور بودند، مس توانست اولین گل خود را به ثمر برساند. سینا دست‌نشان با وجود اینکه نزدیک به توپ بود و می‌توانست خیلی سریع بین توپ و دروازه قرار بگیرد، متوجه اعتراض به داور شد تا دروازه تیمش باز شود. گل دوم مس هم در شرایطی که ملوان داشت حمله می‌کرد یک پاس به دست‌نشان رسید و او با کنترل ضعیف خود توپ را تقدیم به حریف کرد تا مس کرمان با یک ضد حمله سریع گل دوم خود را به ثمر برساند و حساب کار را به تساوی بکشانند.
با تمام احترامی که برای نادر دست‌نشان قایل هستم، دست نشان پسر این روزها در ترکیب ملوان خوب کار نمی‌کند و کیفت مناسب را جهت بازی در ترکیب ملوان نشان نمی‌دهد. او زیاد در جریان بازی نیست و جایگیری‌های مناسبی ندارد و پاس‌های مناسبی نمی‌دهد. در بازی دفاعی هم جنگندگی لازم را ندارد، خطا زیاد می‌دهد. او یک بار هم در این بازی پشت محوطه خطا داد که نزدیک بود همان ضربه وارد دروازه ملوان شود اما زحمتکش آن را از خط دروازه بیرون کشید. دست نشان پسر نزدیک بود هرچه پدر رشته کرده بود را پنبه کند اما تجربه پژمان نوری و پاس فوق‌العاده او باعث شد آقای سرمربی نفس راحتی بکشد.
یک مسئله دیگر که در بازی با ملوانان دیده می‌شود این است که در کار داور زیاد دخالت می‌کنند. آنها گل اول را به خاطر اعتراض به داور خوردند در حالیکه بازی در جریان بود. آنها دو کارت زرد هم به علت اعتراض به داور در این بازی دریافت کردند که این خود نشان از دخالت بیش از حد در کار داور و از بین بردن نظم تیمی و تمرکز لازم در طول بازی است.
اینها مسائلی است که در جریان بازی شاهد بودیم و این انتظار می‌رود این نقایص برای بازی‌های بعدی برطرف شود تا بتوانند تیم منسجم تری را برای ادامه فصل بسازند.

* کارشناس و مربی فوتبال