رشت رویایی- فرمانده انتظامی رضوانشهر گفت: سه عامل هتک حیثیت، نشر اکاذیب و انتشار تصاویر و فیلم های شخصی شهروندان رضوانشهری در شبکه‌های اجتماعی، شناسایی و دستگیر شدند .

به گزارش مهر، سرهنگ رضا کوهستانی در این باره گفت: در پی ارجاع چندین فقره پرونده به پلیس اطلاعات و امنیت عمومی این فرماندهی مبنی بر هتک حیثیت‌، نشر اکاذیب و انتشار تصاویر و فیلم های شخصی و خانوادگی شهروندان در شبکه اجتماعی ، موضوع بصورت ویژه در دستورکار پلیس شهرستان قرار گرفت.

فرمانده انتظامی شهرستان رضوانشهر اضافه کرد: با جستجوهای فنی و پلیسی و همچنین انجام هماهنگی لازم با مرکز اطلاعات سایبری پلیس اطلاعات و امنیت عمومی پلیس استان گیلان، عوامل ایجاد کانال های تلگرامی غیراخلاقی که مبادرت به انتشار تصاویر و فیلم خصوصی ، هتک حیثیت ، نشر اکاذیب و تهدید به انتشار عکس و فیلم خصوصی شهروندان رضوانشهری می کرد با هماهنگی مقام قضایی شناسایی و دستگیر شدند.

وی با اشاره به اینکه سه متهم جهت سیر مراحل قانونی به مقام قضایی معرفی شده اند، گفت: متهمان با توجه به ادله دیجیتال کشف شده ، به صراحت به بزه انتسابی اعتراف و جهت سیر مراحل قانونی به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان رضوانشهر معرفی شدند.

سرهنگ کوهستانی گفت: طبق ماده ۱۷ فصل پنجم قانون جرائم رایانه ای ، هتک حیثیت و نشر اکاذیب هر کس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی ، صوت، تصویر ، فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد ، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود ، به حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم می شود.

او از شهروندان خواست، در انتخاب پیام رسان های موبایلی شرکت های بیگانه و استفاده از خدمات آنها ، میزان محرمانه بودن و امنیت اطلاعات شخصی خود را جدی بگیرند.