گفت‌وگوی اختصاصی رشت رویایی با رضا عطاران:
در پیاده‌راه رشت که قدم می‌زنم، انگار در اروپا هستم

رضا عطاران در رشت

رشت رویایی، مجتبا پورمحسن- رضا عطاران، بازیگر محبوب سینمای ایران امروز به همراه مالکان جدید سینما انقلاب رشت که از تهیه‌کنندگان سرشناس سینمای ایران به رشت آمد تا از پیاده‌راه فرهنگی رشت بازدید کند. عطاران در حالی پای بر پیاده‌راه میدان مرکزی رشت گذاشت که خیل عظیمی از دوستداران او مشتاقانه دور او جمع شده بودند. در حاشیه این بازدید، عطاران در مصاحبه‌ای اختصاصی به سوالات رشت رویایی پاسخ داد.

آخرین بار کی رشت بودید؟
سه سال پیش.

نظرتان در مورد تفاوتی که در رشت ایجاد شده است چیست؟
خیلی دوست دارم. وقتی قدم می‌زدیم حس و حال اروپایی داشت، البته این کلمه خیلی خوب نیست اما انگار در کوچه‌های قدیم پاریس قدم می‌زدیم. دفعه پیش هم که به رشت آمده بودم تفاوت آن را با دیگر شهرهای شما احساس کردم و وقتی جویا شدم، گفتند که رشت به «دروازه اروپا» معروف است. وقتی به شهرهای دیگر شما کشور سفر می‌کنیم می‌بینیم که در آن شهرها پس از ساعتی بعد از غروب همه جا تعطیل است، اما مردم رشت زمان تاریکی هوا تازه تصمیم می‌گیرند که از منزل بیرون بیایند. نکته دیگری که در مورد رشت شنیده‌ام این است که قشر باسواد، فرهنگی، شاعر و بازیگر بسیاری مانند پژمان بازغی و هومن سیدی از رشت برخاسته‌اند. علاوه بر بازیگران افراد زبده دیگری نیز در صنعت فیلم و سینما اصالتاً رشتی هستند.

نظرتان در مورد پیاده‌راه رشت چیست؟
چه بگویم بله یا چه بگویم خیر، واقعیت این است که نتیجه کار واقعاً زیبا شده است و این تبلیغ نیست. گشت‌وگذار بخش بزرگی از زندگی انسان‌هاست که معمولاً به آن توجه نمی‌شود، اما این مساله در پیاده‌راه رشت کاملاً لحاظ شده است.

دلیل آمدنتان به رشت چه بود؟
با توجه به تعطیلی یک روزه برای فیلم‌برداری فیلم «نهنگ عنبر ۲» آقای سامان مقدم، به بهانه‌ی اکران فیلم «دراکولا»(ی من) در رشت و گشت‌وگذار، به پیشنهاد آقای رضا زارعی به رشت آمدم تا برای فیلم‌برداری کار «نهنگ عنبر ۲» تجدیدقوا کنم.

رضا عطاران در رشت

برخی اعتقاد دارند استقبال شدید مردم از سینما در سال جاری ناشی از تبلیغ فیلم‌ها در شبکه‌های ماهواره‌ای است؛ نظر شما چیست؟
این تبلیغات واقعاً تاثیرگذار بودند و توقف آن به همه‌ی فیلم‌ها به طور جدی ضربه زده است و کاش ادامه پیدا می‌کرد.

تیزر فیلم‌ها در صداوسیما بسیار کوتاه هستند.
علاوه بر این هزینه‌ای که باید برای آن پرداخت شود نیز بسیار زیاد است. مسئولین برای توقف تبلیغ فیلم‌ها در شبکه‌های ماهواره‌ای دلیلی داشتند که پاسخ من این است که اگر کشوری مثل آمریکا پراید (یکی از خودروهای ساخت ایران) را تبلیغ کند ما ناراحت نمی‌شویم. اما مسئولین فقط به وجه منفی تبلیغ فیلم‌ها در شبکه‌های ماهواره‌ای توجه کردند.

به‌هرحال جنس فیلم‌هایی که در این شبکه‌ها تبلیغ می‌شد در داخل کشور مقبول بود.
از آنجایی که مردم برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای را تماشا می‌کنند بهتر است آنچه را ببیند که ما قبول داریم تا چیزی که آن‌ها قبول دارند.

این موضوع که گران‌ترین بازیگر سینمای ایران هستید حقیقت دارد؟
این‌طور نیست (می‌خندد)، می‌گویند دستمزد گلزار از من بیشتر است.

اما رقمی که در مورد دستمزد شما گفته شده خیلی بیشتر است.
شما آن رقم ۵۰۰ میلیون را می‌گویید؟ شخصی این رقم را برای دستمزد من اعلام کرد و من معمولاً در این موارد چیزی نمی‌گویم و در زمان اعلام این خبر نیز به سبب ناخوشی حال پدرم در مشهد بودم، اما چون این مسئله خطرناک شده بود تکذیب کردم.

نظرات

5 دیدگاه‌ برای "گفت‌وگوی اختصاصی رشت رویایی با رضا عطاران:
در پیاده‌راه رشت که قدم می‌زنم، انگار در اروپا هستم"

آگاه‌سازی از
680

مرتب کردن بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بیشترین رأی
رشتوند
9 ماه 9 روز پیش

سلام ؛ استانبول به خاطر موقعیت جغرافیایی خود به اروپایی بودنش مینازد اما از این به بعد رشت با این اروپا اروپا گفتن این و آن اروپایی میشود به خصوص این که گوینده در پندار خودتوسعه بین آقای شهردار باشد .آقا تکلیف رشتی ها را مشخص کنید یک روز حجت السلام رفیعی می گوید اروپایی ، فریاد وا مصیبتا سر می دهید و یک روز به خاطر اروپایی گفتن هنرمندی خرسند می شوید .

رشتی
9 ماه 9 روز پیش

مسئله کاملاً روشنه و فکر میکنم اگر خودتون هم میخواستین دلیلش رو متوجه میشدین.
اروپا مثل هر جای دیگه‌ ای نکات مثبت و منفی داره.
بدیهیه که وقتی فردی نکات منفی جایی رو به مردم رشت نسبت میده، ناراحت و وقتی کسی نکات مثبت جایی رو به رشت نسبت میده خرسند میشیم.
واقعاً فکر میکنم این مسئله خیلی واضحه و فقط اونایی که نمیخوان نمیتونن متوجه این تفاوت واکنش بشن.

رشتوند
9 ماه 9 روز پیش

اگر چیزی بد است بد است دیگر نیمه خالی و نیمه پر ندارد . چرا ما باید خودمان را شبیه به جایی کنیم که هیچ ربطی به ما ندارد . رشت باید به رشت شناخته شود نه اروپا. اگر شهردار نظر بر آبادی رشت دارد باید آن را حفظ کند نه کپی برداری که کپی برداری را همه بلدند ، ایده نو یعنی نگاه به گذشته ، حال و آینده رشت . برای شما بد است عیب است مردم نگاه می کنند که اینقدر از خوده گلیک و ایرانی خود بیگانه اید .

رشتی
9 ماه 8 روز پیش
بنده اعتقاد ندارم که اروپا «بد» است! همچنین معتقد نیستم که سراسر خوب است. یعنی شما میفرمایین که همه چیز خوب مطلق یا بد مطلقه؟ مسلماً برزیل فوتبال خوبی داره، اما خیلیها طرز لباس پوشیدن مردمش رو نمی پسندن. یعنی شما قبول ندارین که صنعت آلمان در سطح بسیار بالایی هست؟ حالا این کشور چیز بدی توش نداره؟ اگه بگیم فلان کشور صنعتش به خوبیه آلمان هست و از نسبت دادن نژادپرستی نازیهای آلمانی ناراحت بشیم غیرعقلایه؟ یعنی معماری خوب اسپانیا منکر میشین؟ تو فرهنگ اسپانیایی هیچ چیز بدی پیدا نمیشه؟ کسی هم نگفته که ما قراره خودمون رو شبیه… ادامه »
منم رشتی
9 ماه 8 روز پیش

چطور تو این همه سال به اون نخل های وسط میدون شهرداری گیر ندادین؟ مگه اون نخلها هیچ سنخیتی با اقلیم رشت داره؟

wpDiscuz