حاجی‌پور: شورا هنوز برنامه‌ای از شهردار ندیده است/ رضا رسولی: برای مبارزه با فساد ریشه دار در مجموعه شهرداری چاره‌ای جز شفاف‌سازی نیست


رشت رویایی- پانزدهمین جلسه شورای شهر رشت عصر دیروز با غیبت رییس شورا در ساختمان میرزا خلیل رفیع برگزار شد.

رضا رسولی ناطق اول این جلسه با عرض تسلیت به نوری هریس بابت شهادت فرزندش در سوریه گفت: پنج دوره از استقرار نظام شورایی می‌گذرد که اتفاق بسیار خوبی است اما وجود شورا به عنوان اعضای ناظر بر تصمیمات مدیریت شهری به معنای شفاف سازی اطلاع رسانی به مردم نبوده است و باید فرآیندی طی شود تا به نقطه تعالی برسد.

این عضو شورا ادامه داد: طرحی با نام طرح شفاف سازی ساختاری و عملکردی مدیریت شهری در صحن شورا ارائه خواهم داد. بر اساس اتفاق‌هایی که در هفته‌های گذشته افتاد، شاهد بودیم شفاف سازی آن گونه که باید در ساختار مدریت شهری وجود ندارد. به همین دلیل با کمک دوستان تصمیم به تهیه چنین طرحی را گرفتم.

او گفت: شفاف سازی مذاکرات و عملکرد شورای شهر (ساختار شیشه ای شورا و شهرداری ) یکی از مفاد این طرح است و با توجه به اینکه واسطه ارتباط ما با مردم گاهی با سوتفاهمی همراه بوده و آن طور که باید به گوش مردم نمی‌رسید، در قسمت اول این طرح به این موضوع پرداخته ام.

او با بیان اینکه در قانون ظرفیت‌هایی وجود دارد که اجازه حضور رسانه را در صحن شورا می دهد، گفت: ولی به دلیل فضای محدود نمی توان پذیرای همه رسانه ها بود و پیشنهاد من این است با وضعیت تکنولوژی روز جلسات علنی شورا را که قابل طرح عمومی بر اساس تشخیص هیئت رییسه را دارد به صورت صوتی یا تصویری از صحن شورا پخش شود.

رسولی ادامه داد: استقرار و به روز رسانی سامانه جامع و الکترونیک تصمیمات شورای اسلامی شهر شامل طرح‌ها و لوایح گردش کار آنها در هیئت رئیسه شورا و … نیز می‌تواند به صورت مستمر تدوین و ارائه شود.

او گفت: انتشار کتاب اطلاعاتی و درج موارد به صورت شش ماهه نیز می‌تواند در اختیار شهروندان قرار بگیرد.

رسولی افزود: طرح تفضیلی در سایت شهرداری رشت وجود دارد اما تغییراتی که اعمال شده به آن اضافه نشده است و همین مورد باعث ایجاد رانت می شود که باید به آن توجه کرد.

این عضو شورا گفت: بخشی از مردم به دلیل عدم اطلاع درست از تغییراتی که در سیستم‌های بالادست اتفاق می‌افتد، با مشکل مواجه می‌شوند و به دلیل ناآشنایی به حقوقشان ممکن است فریب سواستفاده‌گران را بخورند و ضررهای جبران ناپذیری در خصوص ملک یا معاملات خود شوند و این شفاف‌سازی می‌تواند برای مردم نیز مفید باشد.

این عضو شورا اضافه کرد: متاسفانه فساد ریشه داری در مجموعه شهرداری وجود دارد که برای مبارزه با آن چاره ای جز شفاف سازی نداریم. به روز رسانی سامانه استخدامی پس از سه ماه یکی از موارد شفاف سازی است که برای مبارزه با فساد موجود بسیار موثر است.

رسولی تصریح کرد: این کار می‌تواند در شفاف‌سازی عملکرد شورا و شهرداری بسیار موثر باشد و همان طور که رشت همیشه جز اولین‌ها بوده، در این طرح نیز می‌تواند پیشقدم باشد. ظرف مدت یکماه بررسی‌های لازم انجام شود و در صحن با اجرای آن موافقت شود.

زلزله کرمانشاه تلنگری به حوزه مدیریت بحران است

فاطمه شیرزاد ناطق دوم شورا گفت: از کمک‌های سازمان‌ها و نهادهای مختلف و همچنین کمک‌های خودجوش مردم در گیلان به زلزله زدگان کرمانشاه تشکر می‌کنم.

او گفت: این حادثه تلنگری به حوزه مدیریت بحران است تا خود را برای مقابله با حادثه های ناگوار آماده کنند.

شیرزاد ادامه داد: ما منتظر تحولاتی در حوزه مدیریت شهری هستیم و دکتر نصرتی نیز در بهبود وضعیت شهرداری تمام توان خود را به کار گیرند.

او همچنین گفت: بخشی از مطالبات پرسنل شهرداری پرداخت شده و نشست‌هایی برای حل مشکلات بیمه با سازمان تامین اجتماعی برگزار شده است. و امیدواریم مشکلات موجود هر چه زودتر رفع شود.

شورا هنوز برنامه‌ای از شهردار ندیده است

در ادامه جلسه اسماعیل حاجی پور گفت: مشکلات شهرداری زیاد است و دکتر نصرتی قرار بود برنامه خود را ارائه بدهد اما تا بحال من برنامه ایشان را ندیده‌ام.

او ادامه داد: من معتقدم برنامه شهرداری باید دو قسمت شود و این درست نیست که آسفالت خیابان در مرکزی‌ترین نقطه شهر هنوز درست نشده است.

این عضو شورا افزود: خوشحالم که دکتر نصرتی تمام مسایل را موشکافانه بررسی می‌کند اما وقفه در آسفالت برخی خیابان‌های اصلی بسیار ناراحت کننده است‌. در بخش نظارت و کیفیت آسفالت با مشکل رو به رو هستیم و باید به این مسئله دقت شود.

او گفت: چرا از مجمع نمایندگان برای حل معضلات شهر استفاده نمی‌کنیم؟ همچنین از استاندار هم دعوت نکرده ایم که به صحن شورا بیایند و از آنها برای حل معضلات و مشکلات شهر کمک بخواهیم چون رشت پیشانی استان است و همه شهرهای اطراف از آن استفاده می‌کنند.

حاجی‌پور تصریح کرد: دکتر نصرتی شما فرصتی برای تهیه بودجه ۹۷ ندارید و در این فرصت بودجه ای را برای ما تعریف کنید که استطاعت برآوردن آن را داشته باشید. زودتر بودجه را تحویل دهید تا توسط متخصصین در شورا بررسی شود و بتوانیم بودجه ای را تصویب کنیم که تمام نقاط شهر از امکانات به یک میزان برخوردار شوند.

قرارداد با شرکت‌های خصوصی برای آسفالت پرسنل شهرداری را تنبل کرده است

حامد عبدالهی گفت: تمام خیابان‌های اصلی شهر با مشکل آسفالت مواجه است و بسیاری از شکایات مردم در این خصوص است.

او ادامه داد: با شرکت‌های مختلفی که ادعا شده پدر آسفالت هستند، قرار داد بسته ایم و انتظار ما از این شرکت‌ها و مشاورانی مثل عربانی که یک سال و نیم با شورا قرارداد دارند و همچنین متخصصان عمران شهرداری این است که به افراد آموزش بدهند تا آسفالت به درستی انجام شود.

این عضو شورا افزود: قرارداد با شرکت‌های مختلف برای آسفالت پرسنل شهرداری را که وظیفه نظارت در این مورد را بر عهده دارند، تنبل کرده است و آن طور که باید نظارتها به درستی انجام نمی‌شود.

او گفت: ما انتظار داریم نطق‌های ما اثر مثبتی داشته باشند و تنها گفته‌هایی نباشد که عده ای آن را دوست داشته باشند و عده ای منتقد به آنها باشند.

عبدالهی ادامه داد: از نتیجه عملکرد خود به عنوان عضوی از شورا تا این زمان راضی نبوده ام چون بسیاری از مشکلات مثل پیاده‌ راه‌، ترافیک، آسفالت و غیره حل نشده در حالی که ما اینجا هستیم تا کارهای مثبتی انجام دهیم.

او گفت: پل‌های عابرپیاده دارای قراردادهایی هستند که با بررسی بر روی آنها می‌توان مواردی را در آن پیدا کرد و جنازه این پل‌ها در حال حاضر در خیابانها ریخته که ممکن است موجب آسیب به شهروندان ما شود. و پیگیری در خصوص ساماندهی آنها انجام نشده است.

او گفت: از دکتر نصرتی توقع یک سری تغییر و تحولات در شهرداری را داریم و بالاخره تغییر در اعضای شورا و برگزاری انتخابات به این دلیل است که مردم انتظار تغییر و تحولات را دارند.

او افزود: لایحه‌ای برای کمک به سپیدرود از دوره قبل باقی مانده است که باید هر چه سریع تر تعیین تکلیف شود و در بازی امروز دیده شد که مردم از پیروزی و شکست این تیم چه قدر ناراحت و خوشحال می شوند. مصوبه ۵۵۰ میلیونی از سال قبل باقیمانده که باید تعیین تکلیف شود خصوصا اینکه تیم سپیدرود در هفته آینده بازی سرنوشت سازی دارد.

او گفت: اگر شهرداری با تمام مشکلاتی که دارد بتواند از نظر لجستیکی تیم را تأمین کند بسیار کمک کننده است و من از این بابت از شهرداری تشکر می‌کنم.

حجت جذب گفت: شورا در بخش نظارت باید دقت بیشتری داشته باشد و بسیاری از مشکلاتی که ما داریم از دوره قبل برما تحمیل شده است.

او گفت: با تنظیم مبایعه نامه‌ها در دوره های قبل شهرداری ۴۰ میلیارد تومان مغبون شده است.

لایحه

معرفی یک عضو شورا در نشست ۴ روزه کارگروه شهرهای خلاق خوراک شناسی در شهر قاضی آنتپ ترکیه به صورت عادی ارائه شد.

فاطمه شیرزاد گفت: تاکنون گزارشی از عملکرد شهرخلاق خوراک شناسی نداشته‌ایم و باید از هزینه‌های اضافی برای شهرداری جلوگیری شود و باید بر ماموریت‌های داخلی و خارجی کشور دقت و نظارت بیشتری داشته باشیم.

رمضانپور گفت: خانم شیرزاد با این طرح مخالفت کردند در حالی که هر چیز باید در جای خود قرار بگیرد و ما باید از برندی که امروز در دنیا ثبت شده استفاده کنیم. ما می‌توانیم هزینه‌ها را مدیریت کنیم ولی باید از این فرصت استفاده کرد.

شیرزاد گفت: سفرهای شهر خلاق خوراک از دوره چهارم کلید خورد و خود یکی از مدافعان کارهای آن بوده‌ام ولی در این مدت آن بازخوردها و دستاوردهایی که مدعی شده بودند، دیده نشده است.

عاقل‌منش گفت: برند خلاق خوراک شناسی برای رشت یک فرصت طلایی است و آقای نصرتی باید در مورد دستاوردهای این طرح پاسخگو باشند.

عاقل منش گفت: من نمی‌توانم از مدیر میانی جواب بخواهم نه اینکه از مدیر میانی بخواهم در این زمینه پاسخگو باشد.

فاطمه شیرزاد گفت: من سوالم بسیار واضح بود ولی اگر هدف شما حمایت از شخص خاصی است، مسئله‌ای جداست.

فاطمه شیرزاد بعد از این پاسخ با ناراحتی جلسه را ترک کرد و دوباره بازگشت.

هیچ یک از اعضای شورا برای حضور در این سفر ابراز تمایل نشان ندادند.

دکتر نصرتی شهردار رشت وارد صحن شود ادامه جلسه به صورت غیرعلنی با شهردار رشت برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *