رشت رویایی- نوزدهیمن جلسه شورای شهر در ساختمان میرزا خلیل با حضور ۱۱ عضو شورا برگزار شد.

در این جلسه، رییس شورای شهر رشت ضمن تقدیر از زحمات کمیسیون‌ها از تلاش‌هایشان در هفته‌های گذشته گفت: این روزها آوازه مشکلات مالی‌ شهرداری به گوش همه رسیده است و همه از این سختی‌ها با خبرند.‌

علوی: از استاندار درخواست کمک داریم

سیدامیر‌حسین علوی گفت: بارها بارها در مورد تامین مالی حقوق و دستمزد و مخارج جاریه شهر تذکر دادیم و از تمام مسولان و نهادهای اجرایی کمک خواستیم ولی هر اتفاقی می‌افتد راحت‌ترین کار مسدود کردن حساب‌های مالی شهرداری است.

او گفت: اگر قرار باشد هر روز با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم کنیم، به عنوان عضوی از شورا چه وقت فکر راحت خواهیم داشت که بتوان کاری برای شهر انجام داد.
علوی ادامه داد: از همین تریبون از استاندار در خواست کمک می‌کنیم. به حق نیست شهرداری با این همه مشکلات دست و پنجه نرم کند ولی کسی برای حل مشکلات گام برندارد.

او گفت: به عنوان رییس شورا می‌گویم اگر این رویه در رشت ادامه پیدا کند نمی‌دانیم از کجا باید برای حل مشکلات تأمین مالی کرد.‌
شیرزاد گفت: هر چند دستگاه قضا به عدل قضاوت می‌کند اما چیزی به نام شهر هم وجود دارد که باید مدیریت شود.

‌او ادامه داد: تا چه زمان ما باید تاوان گذشتگان را بدهیم و غرامت‌ خیابان‌ها و معابری را که توسط گذشتگان ساخته و بازگشایی شده، پرداخت کنیم. اگر لازم است تک تک کسانی را که باعث و بانی آن هستند را بخواهیم که پاسخگو باشند.‌

علوی با بیان اینکه همه رسالتی را در شورای پنجم تعریف کردند، گفت: اگر قرار است کارهای بزرگی انجام شود باید گام‌های بزرگتر و با هدف بزرگتر برداشته شود.‌

او گفت: ‌قطعا یکی از دغدغه‌های بزرگ مردم این شهر بیکاری جوانان است و قطعا در هیچ جای قانون این وظیفه بر شورا نیست که تامین اشتغال کند، اما طرح اقتصادی را شورا برای توسعه گردشگری و ساخت و ساز تهیه کرده است که موجب رونق اقتصادی و جذب سرمایه‌گذار شود.

رییس شورای شهر همچنین گفت: در همین راستا جلسه‌ای با نمایندگان برگزار خواهد شد تا بتوانیم موانع و مشکلات را برای اجرای این طرح برداریم.

او گفت: امیدواریم بلایای طبیعی از مردمان این سرزمین دور شود و بتوانیم هر کدام از ما برای رشد این سرزمین و دیار، تلاش خود را به ثمر برسانیم و پایان دوره شورای پنجم اتفاقات خوبی رقم بخورد تا همه از آن به نیکی یاد کنند.

رسولی: خیابانی به نام آیت‌الله هاشمی نامگذاری شود

رییس کمیسیون عمران شورای رشت به عنوان ناطق اول گفت: دغدغه مالی شهرداری دغدغه‌ای بسیار جدی است و تاکید در خصوص بررسی بدهی‌های شهرداری و اتقاقات آن‌ نیاز به یک نگاه استانی دارد. رشت، پیشانی استان و محرک توسعه استان است و خوشبختانه نسیم امید در این استان وزیده و استاندار با به کارگیری نیروهای جوان، بخشی از وعده‌های دولت را تحقق بخشیده است.

رضا رسولی گفت: از استاندار می‌خواهیم با همین عزم که به توسعه استان می‌اندیشند با نگاه ویژه به مسایل شهر بپردازند.

او همچنین گفت: این موضوع نافی عملکرد شهرداری نیست و امروز روز حساب است. علاوه بر این که تلاش می‌کنیم شهر رشت سهم خود برای پیشروی در مسیر شکوفایی ایفا کند.

رسولی همچنین گفت: در برخی از بخش‌های بودجه ۹۷ شبهاتی وجود دارد که باید با دقت بیشتری به آن پرداخت.

او افزود: طرح تحقیق و تفحص از سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری در سال های ۹۵ و ۹۶با ۶ امضا از اعضای شورای شهر انجام خواهد شد و امیدواریم آقای قانع از این بررسی سربلند بیرون بیایند.‌

او همچنین گفت: یکی از خیابان‌های شهر به نام علی اکبر هاشمی رفسنجانی نام گذاری شود و فکر می‌کنم این حداقل کاری است که می‌توان برای قدردانی از زحمات ایشان انجام داد:

محمد حسن علیپور گفت: سازمانها آماده یاری رساندن به مردم در روزهای برفی نیستند و امروز باید همه کمر همت ببندیم تا بتوانیم بهتر از پیش کار کنیم.‌

او گفت: خواهران سالن حجاب و پیشخدمتان ۶ ماه است حقوق نگرفته‌اند‌.

او گفت: امروز متوجه شدیم راننده‌‌های خودمان نیز دو ماه حقوق نگرفتند و غذای گرم نخورده اند. با این وضعیت بهتر است کارگران از حالت پیمانکاری خارج کنند و زیر نظر تعاونی مصرف کار کنند. دیگر گور پدر هر چه پیمانکار است، بهتر است از شر همه آنها خلاص شویم.

رمضانپور گفت: رشد شهرنشینی بسیار بالا رفته است و ما می‌توانیم سیستم آبیاری مدرن داشته باشیم.

او گفت: درختانی که در سطح شهر کاشته می‌شود مناسب آب و هوا و محیط این شهر نیست و کاشت درختان و انتخاب آنها سلیقه‌ای است.

او گفت: وقتی مدیران در محیط کار خود امنیت ندارند و هر روز مدیری در محل کار خود دستگیر می‌شود سرمایه گذاران وارد این شهر نمی‌شوند و احساس امنیت ندارند.

او ادامه داد: شیطان در جلد هر کسی می‌رود و ممکن است خطا کند ولی باید سعی کنیم که کاری کنیم امنیت شهر حفظ شود.

دستور جلسه‌: عضویت ۴ نفر از اعضای شورای شهر رشت در چهارکارگروه اقتصادی، فرهنگی و گردشگری و محیط زیست در مجمع جهانی شهرهای جاده ابریشم
با موافقت اعضای شورای شهر رسولی کارگروه گردشگری، محیط زیست شیرزاد و رمضانپور اقتصادی. عاقل منش فرهنگی انتخاب شدند.

دستور دوم

انتخاب اعضای هیئت مدیره باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری رشت

افشین ناظمی، علیرضا حسنی، رضا ماهی چی، علیرضا کامران راد، مهدی تنهایی اعضای اصلی و‌ کریم سرپرست و امین قاسمی پور به عنوان اعضای علی البدل انتخاب شدند .

همچنین در این جلسه، لایحه حمایت مالی از تیم های داماش و سپیدرود و هیئت‌های ورزشی، مذهبی و خانواده‌های ایثار‌گر و فرهنگی به صورت دوفوریت مورد بررسی قرار گرفت.

فرهام زاهد با انتقاد از تعداد زیادحضور خبرنگاران بیش از ظرفیت صحن شورا گفت:‌ سر و صدای خبرنگاران اجازه تمرکز به ما را نمی‌دهد و به همین دلیل جلسات به صورت غیر‌علنی برگزار می‌شود البته ما چیز پنهانی نداریم.‌

انتقاد فرهام زاهد از حضور خبرنگاران با واکنش برخی خبرنگاران همراه شد و رییس شورای شهر از روابط عمومی خواست در این زمینه مدیریت و دقت بیشتری شود.

شکریه: به تیم‌ها به طور مساوی کمک شود

شکریه گفت: کمک به تیم های ورزشی پسندیده است و اگر قرار است هزینه شود برای دو تیم به یک اندازه است‌ و نمی‌شود برای یک تیم که لیگ برتر است هزینه‌ای بهتر از تیمی که لیگ دسته دوم است انجام شود.

حامد عبدالهی گفت: کسانی که از بیلبورد و فضای تبلیغاتی استفاده می‌کنند باید کانون تبلیغاتی داشته باشد و نمی‌دانم چطور استفاده از بیلبورد تبلیغاتی در این لایحه آمده است. تیم‌ها کانون تبلیغاتی نیستند.

او گفت: بیلبوردها با قیمت گزاف در سال گذشته در اختیار کانون‌ها قرار گرفته است و حال اگر به صورت رایگان در اختیار تیم‌ها قرار بگیرد موجب اعتراض کانون‌های تبلیغاتی می‌شود.

عبداللهی ادامه داد: اگر پیمانکارانی که مطالبات قطعی‌ از شهرداری دارند، براساس این لایحه به واسطه کمک به تیم های ورزشی مطالبات‌شان در الویت پرداخت قرار بگیرد، مانند آنچه در تهاترها در سال گذشته اتفاق افتاد موجب فساد مالی می‌شود.

او گفت: مانند گذشته اگر به همان روال که یک میلیارد و پانصد میلیون تومان کمک شود، خیلی بهتر است.

رسولی گفت: هنوز مالک تیم سپیدرود مشخص نیست و تا زمانی که نقل و انتقالات به صورت کامل انجام نشود نمی‌توان تصمیم درستی گرفت و با نظر آقای عبدالهی در کمک به این تیم‌ها موافق هستم.‌

جذب: قول دادیم مدافع حقوق مردم باشیم اما به آن عمل نمی‌کنیم

جذب گفت: موافق دو فوریت ‌این لایحه نیستم و بعضی اوقات تعجب می‌کنم ما در روز مراسم تحلیف قول دادیم مدافع حقوق مردم باشیم اما به آن عمل نمی‌کنیم.

او ادامه داد: برای ایجاد روابط برای حمایت از این تیم‌ها از شهرداری هزینه می‌شود در حالی که کارگران حجمی سه ماه حقوق نگرفته‌اند و بیمه نداشته‌اند و فرزند یکی از این نیروها در مسیر زایمان فوت می‌کند.

او گفت: شهرداری ۷۳۰ میلیارد بدهی دارد و تنها ۳۰ درصد در‌آمدها محقق شده است.

او گفت: ما نباید به هر قیمتی از تیم‌های ورزشی حمایت کنیم و ۴۵ میلیون تومان به تیمی کمک کنیم که در هندوستان بازی کند.‌

او ادامه داد: به بعضی تیم‌ها صدها میلیون تومان کمک می‌شود ولی به بعضی تیم‌ها نه تنها کمک نمی‌شود بلکه منت هم بر سر آنها می‌گذاریم. اگر طرف مردم هستیم باید از حقوق آنها حمایت کنیم. در کمک کردن باید عدالت رعایت شود و نباید فقط از سپیدرود که به چند عضو شورا در ارتباط هست کمک کنیم.

جذب گفت: واقعا شهر در بحران است و نمی‌شود به هر دلیلی در هر جلسه بخواهیم برای حفظ ارتباطات هدیه‌های نقدی پرداخت کنیم.‌

رمضانپور گفت: داماش و سپیدرود از مدت‌ها قبل در وضعیت خوبی نبوده‌اند و شورا در همه ادوار به آنها کمک کرده است.‌

او گفت: فوریت این لایحه به دلیل شرایط نامناسب دو تیم بوده است و دو فوریت برای تزریق مالی به این تیم هاست.‌

او ادامه داد: از اعضای شورا می‌خواهیم طوری صحبت نکنند که گویا دو تیم داماش و سپیدرود و طرفداران از اسرائیل آمدند و رشتی نیستند.

او گفت: نمایندگان پارلمان محلی برای حمایت و حل مشکلات در حوزه‌های مختلف مثل محیط زیست، ان‌جی او‌ها و پسماند و حقوق کارکنان شهرداری ردیف بودجه‌ای دادند و حمایت از ورزش هم نیز جزو همین مسائل است.‌

عبداللهی گفت: ما نباید قول و فعلی را که دادیم و قسمی که خورده ایم را فراموش کنیم. قبل از ورود به جلسه، ۴ هیئت ورزشی از من خواستند که رییس هیئت آنها شوم چون می گویند هر هیئتی که اعضای شورا رییس هیئت آنها شده اند از طرف شهرداری حمایت می‌شوند.

او ادامه داد: این شیوه حمایت از اعضای هیئت اصلا درست نیست‌ و باید مکانیزم درستی برای حمایت از تیم‌ها داشته باشیم.‌

رسولی گفت: تعجب می‌کنم که دوستان فکر می‌کنند من مخالف حمایت تیم سپیدرود هستم، ولی مالک تیم هنوز مشخص نیست و ما نمی‌دانیم به چه کسی باید کمک کنیم.

فرهام زاهد گفت: در سپیدرود واقعا پولی وجود ندارد و جز هزینه چیزی ندارد، ای کاش آقای حاجی‌پور در باشگاه داماش نبودند تا این بحث‌ها پیش نمی‌آمد و هر هفته این موضوع به تعویق نمی‌افتاد.

او گفت: برخی رسانه‌ها می نویسند که حقوق کارکنان را نمی‌دهید ولی یک میلیارد تومان به تیم می‌خواهید کمک کنید مگر قرار است همین فردا پرداخت شود؟ هزار و یک هزینه برای فلان جشنواره می‌کنید حال زورتان فقط به این دو تیم رسیده است؟ آن قدر به تعویق انداختیم که نیم فصل هم رسید.

او ادامه داد: این موضوع مانند کلاه قرمزی و پسرخاله شده که سالهاست هر طنز مزخرفی از صدا و سیما پخش می‌شود اما کسی برای پخش این برنامه حمایت نمی‌کند.

او گفت: از دولت قبل تنها چیزی که مانده است آن‌که هر وقت نخواستند کاری انجام شود برایش کارگروه تشکیل می‌دادند تنها چیزی که در آنجا انجام نمی‌شد کار بود.

علوی گفت: این مصوبه با نگاه حمایتی از تیم‌های ورزشی بوده است و پیرو همان سیاستگذاری شورای چهارم در حمایت از تیم‌های ورزشی بوده است. سرنوشت تیم‌های ورزشی برای یازده عضو شورا بسیار با اهمیت است و نقطه نظرات اعضای شورا در مورد مشکلات پرسنل شهرداری را تایید می‌کنم و انکار نمی‌کنم.‌

دوفوریت لایحه تایید شد.

علوی گفت: تخصیص دو درصد از درآمد تحقق یافته پروژه‌های عمران به صورت ماهیانه‌ از لایحه حذف و به زمان تنظیم بودجه موکول شد.‌

همچنین او گفت: با توجه به وضعیت مالی شهرداری پیشنهاد کمک یک میلیاردی برای پرداخت نقد و غیر‌نقد به صورت ماهیانه دو تیم سپیدرود و داماش‌ به ترتیب ۵۰۰ میلیون به هر تیم داده شود که با این پیشنهاد موافقت شد.

رییس شورای شهر همچنین گفت: از امکانات شهرداری مثل زمین و امکانات ایاب و ذهاب و مقدورات برای تیم‌های ورزشی برای دو تیم استفاده شود.

اسکان بازیکنان غیر‌بومی در کمپینگ عینک‌ از جمله کمک‌های غیر‌نقدی است که با آن موافقت شد.

جلسه بعدی شورا روز دوشنبه برگزار خواهد شد.