مدیریت بحران شهرداری رشت تجهیز می‌شود/وجود درختان خشک در رشت نگران کننده است

رشت رویایی- در سیزدهمین جلسه کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر به تقویت و تجهیز ستاد بحران شهرداری رشت تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی شورا رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر رشت گفت: دستور جلسه امروز کمیسیون بهداشت شورا پیرامون مدیریت بحران می‌باشد و با توجه به زلزله اخیر که در کرمانشاه اتفاق افتاد زنگ خطر جدی برای همه به صدا در آمد.

فاطمه شیرزاد با بیان اینکه ما قصد داریم ستاد مدیریت بحران شهرداری رشت به اقلام مورد نیاز در زمان بحران تجهیز شود گفت: باید نیازهای اولیه مردم تهیه و در ستاد نگهداری شود و پیشنهاد می‌کنم در بودجه سال آینده شهرداری رشت برای این مبحث اعتباری مشخص در نظر گرفته شود.

دبیر ستاد بحران شهرداری رشت نیز در این جلسه گفت: بر اساس ابلاغ وزیر کشور در سال ۹۴ تشکیل ستاد بحران در شهرداری‌های کشور الزامی شد .

بابک رمضانی گفت: ریاست این ستاد بر عهده شهردار رشت می‌باشد و چهار کارگروه در این ستاد تشکیل و همکاری می‌کنند.

او با بیان اینکه تاکنون جلسات متعددی در خصوص ستاد بحران شهرداری رشت تشکیل شده است گفت: اعضای ستاد بحران شهرداری رشت مشخص شده و کارگروه های امداد، اطلاع رسانی و… از جمله کارگروههای ستاد بحران شهرداری رشت هستند.

دبیر ستاد بحران شهرداری رشت گفت: شرح خدمات سازمان‌های مختلف در مواجه با بحران مشخص شده است و جانمایی دپوی زباله و… از جمله مباحثی است که در صورت وقوع حادثه برای آن برنامه ریزی شده است.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی رشت در این جلسه گفت: وزش بادهای اخیر موجب شد تا در خصوص وجود درختان خشک در رشت نگرانیهایی ایجاد شود.

شیرزاد گفت: در آذر ماه شاهد بارش باران‌های مداوم هستیم و یقینا بارش برف نیز اتفاق خواهد افتاد و در این راستا باید تجهیزات لازم به منظور برف روبی در شهرداری رشت مهیا شود.

دبیر ستاد بحران شهرداری رشت خرید تیغه‌های برف روبی را از جمله اقدامات به منظور برف‌روبی در سطح شهر دانست و گفت: تمامی مسیرها مشخص شده و تجهیزات و آمار ماشین آلات موجود و مورد نیاز نیز معلوم شده است.

رمضانی گفت: با توجه به اینکه ناوگان خودرویی شهرداری رشت برای مقابله با بحران برف بیش از بیست سال مشغول خدمات دهی هستند دچار فرسودگی و نیازمند تعمیر می‌باشند.

او گفت: در شورای چهارم رشت مصوبات خوبی در راستای خرید امکانات و تجهیزات لجستیکی و خودرویی برای سازمان آتش‌نشانی انجام شد و به زودی تعداد شش خودرو شامل خودروی امداد و نجات و… به ناوگان سازمان آتش‌نشانی اضافه خواهد شد.

رمضانی با اشاره به اینکه احداث سه ایستگاه آتش‌نشانی در سال ۹۷ در دستور کار سازمان قرار گرفته است ادامه داد: تجهیزات جمعی سازمان آتش‌نشانی شهرداری رشت از شرایط خوبی برخوردار است و سازمان در آماده باش کامل برای مقابله با هر گونه حادثه و بحران می‌باشد.

رئیس کمیسیون بهداشت و‌محیط زیست شورای رشت با اشاره به اینکه شهروندان از اقدامات سازمان آتش‌نشانی رشت رضایت دارند گفت: به زودی تجهیزات لجستیکی سازمان اتش نشانی به روز رسانی خواهد شد و در تلاشیم تا برای خرید لوازم ایمنی و… مربوط به پرسنل آتشنشانی هم اقداماتی انجام دهیم .

او گفت: شهردار رشت باید نگاه ویژه به سازمان آتش نشانی داشته باشد و پرسنل آتشنشانی باید مجهز به لباس کار ایمنی و استاندارد باشند.

او گفت: در حال حاضر سیزده ایستگاه آتش‌نشانی در رشت مشغول به فعالیت می‌باشد و به زودی ۲ ایستگاه دیگر هم نیز به بهره برداری خواهد رسید و با این‌کار در هر ناحیه از شهر رشت یک ایستگاه دایر خواهد شد.

معاون خدمات شهری شهرداری رشت نیز در این جلسه گفت: شهرداری رشت به منظور جلوگیری و مقابله با بحران برنامه های متعددی دارد و در این راستا با شروع فصل پائیز و به منظور جلوگیری از آب‌گرفتگی جلسات متعددی برگزار شد و با هدایت صحیح روان آب‌های سطحی خوشبختانه مشکلی ایجاد نشد.
علی بهارمست گفت: در خصوص هدایت آب‌های سطحی به زودی مشکلات کاملا برطرف خواهد شد و یکی از اقدامات انجام شده به منظور جلوگیری از آب‌گرفتگی در سطح شهر لایروبی منهولهای فاضلاب بود.

او گفت: سالهاست که شهرداری رشت نتوانسته ناوگان خدماتی خود را به روز کند و این در حالی است که این دستگاه‌ها به علت فعالیت مداوم دچار نقص فنی شده و هزینه تعمیرشان بسیار زیاد می‌باشد.

بهارمست گفت: در هر یک از مناطق شهرداری رشت ستاد مدیریت بحران تشکیل شده و در حال حاضر جهت مقابله با بحران برف پانزده دستگاه تیغه برف‌روب خریداری شده که تا کنون یازده تیغه را تحویل گرفته و ان شاا… به زودی ۴ تیغه باقی مانده را نیز دریافت خواهیم کرد.

معاون خدمات شهری شهرداری رشت با بیان اینکه از معاونت نیروی انسانی شهرداری تقاضا داریم رانندگان جایگزین برای روزهای بحران را مشخص کنند گفت: اگر راننده جایگزین نباشد با مشکلات فراوانی مواجه خواهیم شد.

بهارمست گفت: تاکنون رانندگان بازنشسته خودروهای سنگین شهرداری رشت را شناسایی کرده‌ایم تا در صورت نیاز از حضور آنان بهره‌مند شویم.

او با اشاره به وجود درختان خشک در برخی از مناطق رشت گفت: در خصوص رفع خطر درختان خشک‌ و هرس آنان نیز برنامه ریزیهایی هایی با همکاری سازمان سیما و منظر شهرداری رشت انجام شده است.

شیرزاد خواستار قطع درختان خشک شد و گفت: این مبحث ممکن است در زمان وزش باد و بارش برف برای شهروندان مشکلاتی ایجاد کند.

بهارمست معاون خدمات شهری شهرداری رشت نیز گفت: با توجه به منابع نقدینگی سعی خواهد شد در زمان بحران از بخش خصوصی نیز استفاده کنیم تا شهروندان با مشکل در تردد و… مواجه نشوند.

رئیس کمیسیون بهداشت و‌محیط زیست شورای رشت با تاکید به مبحث اطلاع رسانی در ستاد بحران گفت: متاسفانه در سال گذشته و در جریان بارش برف شدید اطلاع رسانی از حوزه روابط عمومی شهرداری رشت بسیار دیر و نامنظم انجام شد.

فاطمه شیرزادگفت: ان شاا مباحث مختلف شهری به دور از سلیقه ای عمل کردن پوشش داده شود تا بتوانیم با اطلاع رسانی سریع و به موقع از مشارکت مردمی در رفع مشکلات بهره مند شده و سرعت عمل لازم در خدمات رسانی به موقع را داشته باشیم.

او با اشاره به نقش هلال احمر در بحران‌ها گفت: امیدوارم با خرید امکانات و به روز رسانی تجهیزات در مواجه با بحران مشکلی ایجاد نشود.

در این جلسه عضو کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت نیز با تسلیت درگذشت پیشکسوت فوتبال جهانگیری گفت: مراسم تشییع پیکر او کم نظیر بود و اینها نشان دهنده عشق و علاقه مردم گیلان به این چهره ورزشی بود.

اسماعیل حاجی پور با اشاره به وجود درختان خشک در رشت گفت: وجود درختان خشک در سطح رشت نگران کننده است و باید حتما در این خصوص تمهیدات لازم اندیشیده شود.

او با قدردانی از عملکرد معاون خدمات شهری شهرداری رشت در برف سال گذشته گفت: در برف سال گذشته شهرداری رشت تعدادی خودرو از بخش خصوصی اجاره نمود اما هنوز مطالبات مالی آنان پرداخت نشده است.

عضو کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت با بیان اینکه سازمانهای خدمات رسان شهرداری رشت نیازهای خود را به شورا اعلام کنند گفت: عباس صابر عضو شورای چهارم رشت در حال حاضر به عنوان رئیس ستاد بحران استان مشغول به فعالیت می باشد و شناخت جامع و کاملی نسبت به مشکلات شهر دارد.

او با بیان اینکه هر بحرانی که در شهر رشت به وجو می‌آید بر روی استان نیز تاثیر می‌گذارد گفت: جمعیت شهر رشت در طول شبانه روز متغیر است بنابراین وقتی انتظارات بالایی از رشت دارند باید اعتباراتی که برای رشت در نظر می‌گیرند نیز به صورت استانی در نظر گرفته شود.

عضو کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت آتش‌نشانان را ارتش دفاعی شهر دانست و گفت: آتشنشانان جان خود را با اخلاص در دست گرفته اند و بدون منت به خدمت مشغول هستند.

حاجی پور ادامه داد: به عنوان نماینده شورا در کمیته بحران شهرداری رشت باید از تمامی اتفاقات مطلع باشم تا در صورت نیاز برای رفع آن بکوشیم و با جدیت وارد عمل شویم.

رئیس کمیسیون بهداشت شورای رشت نیز گفت: امیدوارم با گسترش فرهنگ ایمنی بتوانیم مشکلات را برطرف نموده و سهم رشت در اعتبارات ستاد بحران افزایش یابد.

محمد حسن علیپور گفت: متاسفانه در مواجه با بحران پاروهای شکسته به کارگران شهرداری رشت می دهند و اگر امسال هم اینگونه اقدام شود با مشکلات بیشتری مواجه خواهیم شد.
رئیس کمیسیون بهداشت شورای رشت گفت: تجهیز لباس مورد نیاز برای کارگران بخش رفت و روب باید در اولویت کاری پیمانکاران باشد و لباس مورد نیاز در فصل زمستان باید برای کارگران فراهم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *