رشت رویایی- دومین نشست اتاق شکوفایی شهر رشت با حضور جمعی از مدیران و فرهیختگان این شهر در ساختمان ساعت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری رشت، در این نشست علاوه بر مسعود نصرتی شهردار رشت، جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، محمدحسن عاقل منش رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی، فاطمه شیرزاد رییس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری، اسماعیل حاجی پور رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک و احمد رمضانپور نرگسی از اعضای شورای اسلامی شهر رشت و جمعی از فرهیختگان و مدیران شهررشت حضور داشتند.

در دومین نشست اتاق شکوفایی شهر رشت، دکتر نصرتی با قدردانی از حضور فرهیختگان و نخبگان و اشاره به تاثیر این قشر در رونق و شکوفایی شهر رشت بر تشکیل سریع کارگروه‌ها تاکید کرد.

شهردار رشت با بیان اینکه نیازمند ساده سازی کار هستیم گفت: اگر اعضای این اتاق تصور کنند که با یک کلاف سردرگم و گرفتاری بزرگ مواجه‌اند شرایط ادامه کار مهیا نخواهد شد.

او بر ضرورت حمایت از سرمایه‌گذار و مهیا نمودن شرایط اجتماعی تاکید کرد و در ادامه گفت: در بودجه ۹۷ تقاضای بودجه ۱۱ میلیارد تومانی برای بازآفرینی شهری داریم و در موارد بسیاری سرمایه‌ گذار مشارکت خواهد داشت.

مسعود نصرتی در ادامه گفت: این کارگروه ها با پوشش همدیگر برای تحقق یک برنامه چشم‌انداز استانی با فراهم کردن ردیف‌های بودجه‌ای مناسب هم‌چون قطعات پازل در توسعه شهر گام برخواهند داشت.

شهردار رشت از تشکیل دبیرخانه اتاق شکوفایی در روزهای آتی خبر داد و گفت: از فرهیختگان تقاضا می‌شود تا در جلسه بعد تکلیف اتاق و کارگروه‌ها مشخص شود.

او از انتخاب رئیس و نایب رئیس کارگروه‌های اتاق در جلسه بعد و صدور ابلاغ ها خبر داد.

دکتر نصرتی همچنین از وجود طرح های متعدد در حوزه های مختلف شهری خبر داد و گفت: مشارکت نخبگان با مدیریت شهری در اجرای طرحها نقش بزرگی را ایفا خواهد کرد.

بررسی ابعاد شاخص شکوفایی شهری و تشکیل ۴ کارگروه

رئیس اداره مطالعات و پژوهش شهرداری رشت شناسایی ابعاد شاخص شکوفایی و تعداد و نام کارگروهای پیشنهادی از اهم برنامه‌های امروز اتاق شکوفایی اعلام کرد.

رضا ویسی گفت: بحث شاخص شکوفایی شهری یکی از کارهای اصلی برای تببین برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است. شاخص شکوفایی دارای ۶ بعد بهره وری، توسعه زیرساختها، کیفیت زندگی، پایداری زیست محیطی، انسجام اجتماعی و برابری حکمرانی شهری و قانونگذاری است.

رئیس اداره مطالعات و پژوهش شهرداری رشت در خصوص کارگروههای ذیل اتاق شکوفایی گفت : از ۳۴ نفر ۱۹ نفر با برگزاری ادامه نشست ها در همین روز پنجشنبه و در این ساعت موافق بودند.

رضا ویسی از تشکیل ۴ کارگروه در این اتاق خبر داد و گفت: هر هفته یکی از این ۴ کارگروه جلسه برگزار خواهد کرد و در هفته چهارم نتایج این کارگروهها در جلسه چهارم بیان خواهد شد.

هادی الماسی: بر رسیدگی به وضعیت زرجوب، گوهررود و سراوان تاکید کرد

هادی الماسی شهردار اسبق رشت با اشاره به چشم انداز تهیه شده گفت: در این چشم انداز رشت پس از ۸ سال الگوی کلانشهرهای ایران خواهد شد و شهری سرمایه گذار پذیر خواهد بود.

او در ادامه با انتقاد از سیمای شهری امروز رشت گفت: اگر رشت می خواهد الگوی شهرهای ایران باشد باید ابتدا به وضعیت نابسامان رودخانه ها و سراوان رسیدگی کند.

تاکید بر تشکیل کارگروه مستقل گردشگری

دکتر مختار جباری نیز با ارائه پیشنهاداتی در راستای تنظیم کارگروهها گفت: با حاکم شدن ایده، مفاهیمی برای شهر رشت به وجود خواهد آمد و این ایده نخبگان به مفاهیم و افق و استراتژی ها و سیاست گذاریها خواهد رسید.

او با تاکید بر اینکه ایده کارگروهها را منسجم خواهد کرد گفت: رشت باید به ایده مناسب در راستای توسعه برسد.گردشگری محور همه مباحث و کارگروه‌هاست و رشت برای برون رفت از این بن بست ها راهی جز سرمایه گذاری برمبنای گردشگری ندارد که این موضوع ضرورت تشکیل کارگروه جداگانه گردشگری را نشان می دهد.

در ادامه سایر فرهیختگان حاضر در جلسه به بیان نقطه نظرات خود پرداختند. تاکید بر ضرورت راه اندازی جی ای اس شهر رشت، تدوین نقشه راه، تفکیک کارگروه فرهنگی اجتماعی و گردشکری به دو کار گروه و پیشنهاد تشکیل کارگروه ورزش و جوانان از دیگر موارد مطرح شده در این جلسه بود.

برگزاری جلسات کارگروه ها درسه هفته متوالی و جمع بندی خروجی کارگروه ها در هفته چهارم نیز از جمله مصوبات دومین نشست اتاق شکوفایی رشت بود.