[su_frame align=”center”]اسحاق جهانگیری[/su_frame]

رشت رویایی- با وجود اینکه بیش از بیست روز از انتخابات ریاست جمهوری و همچنین انتخابات شوراها می‌گذرد، اما به نظر می‌رسد عده‌ای هنوز در جو انتخابات به سر می‌برند و مناقشات جناحی و دو قطبی کردن فضا برای آنها کماکان ادامه دارد.

با توجه به اینکه کشور در برهه حساسی به سر می‌برد و در یک هفته گذشته شاهد اتفاقات ناگواری از جمله حملات تروریستی داعش در کشور و همچنین تشدید بحران خاورمیانه و تحریم قطر از سوی کشورهای عربی بودیم، لزوم اتحاد و همدلی در کشور بیش از پیش احساس می‌شود؛ نکته‌ای که مقام معظم رهبری نیز در فرمایشات خود پس از انتخابات در این راستا فرمودند:« هر کس بر طبق عقیده‌ی خود تلاش کرده است، سرافراز است و آنگاه که این تلاش با نیت خیر و قصد الهی باشد برخوردار از پاداش و قبول خداوند است. دوران انتخابات دوران شور و التهاب است با پایان گرفتن انتخابات باید هیجان و التهاب، جای خود را به متانت و رفاقت و همکاری بدهد».

در حالیکه به نظر می‌رسد برخی بی‌توجه به مصالح کشور، هنوز درگیر فضای انتخابات هستند و می‌خواهند با بهره‌کشی‌های جناحی، از اتفاقات و مسائل مختلف استفاده ابزاری کنند و جریان رقیب یا یک سری از چهره‌های سرشناس که سرمایه‌های کشور هستند را کنار بزنند.

معاون اول رییس جمهور نیز در این باره با تأکید بر لزوم حاکمیت ثبات سیاسی بر کشور می‌گوید:« کشور باید از فضای انتخاباتی خارج و وارد فضای کار و همدلی شود و در این فضا نباید به دولت به ویژه از سمت برخی دستگاه‌های حکومت به عنوان یک رقیب نگاه شود».

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور در مراسم افتتاح فاز نخست تصفیه‌خانه فاضلاب شهرستان پردیس با تأکید بر اینکه باید بپذیریم که از فضای انتخابات دور شده‌ایم، اظهار می‌کند:«فضای انتخابات در دوره‌ای حدود دو ماه پیش از انتخابات بود که در آن همه افراد، اقشار و گروه‌های سیاسی و همچنین مسئولان مختلف تلاش می‌کردند که فضا را برای مشارکت مردم در صحنه انتخابات آماده کنند که در نهایت یکی از افراد مطرح به عنوان کاندیدا به عنوان رییس جمهور انتخاب شد».

او  ادامه می‌دهد: در فردای پس از انتخابات همه چیز باید به دوره‌ای دیگر بازگردد. برگزاری انتخابات برای این بود که مردم بگویند مدیریت کشور باید دست کدام تفکر قرار بگیرد. در فردای انتخابات همه انتظار دارند که دولت منتخب هم به وعده‌هایی که داده عمل کند و هم کشور را به سمت پیشرفت حرکت دهد».

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه ایران باید از هر جهتی توسعه پیدا کند، می‌گوید:«یکی از اصلی‌ترین مسائلی که امروز با آن روبرو هستیم و تا حد زیادی نیز از مهمترین مطالبات محسوب می‌شود، توسعه کشور است. امروز ایران نیاز دارد که در برخی بخش‌های توسعه‌ای تمرکز ویژه‌تری داشته باشد».

آنچه جهانگیری را طی مدت اخیر به یکی از چهره‌های محبوب سیاسی در کشور تبدیل کرده، صداقت، احترام و توجه به مطالبات و خواست عمومی است. او پیش‌تر هم نشان داد که بیش از آنکه به دنبال منافع جناحی باشد، پیگیر مطالبات و دغدغه‌های جامعه است؛ جامعه‌ای که فارغ از نگاه و علایق سیاسی به توسعه کشور و متعاقب آن بهبود وضع معیشت خود فکر می‌کنند. اما گویا برخی عادت کرده‌اند که از آب گل‌آلود ماهی بگیرند و مدام با مصادره به مطلوب کردن مردم، منافع گروهی را دنبال کنند.

جهانگیری در این مراسم با تأکید بر لزوم توجه به توسعه اقتصادی در کشور ادامه می‌دهد: این تمرکزها به معنای نادیده گرفتن توسعه در بخش‌های دیگر نیست و هیچ فردی نمی‌تواند توسعه سیاسی و فرهنگی در کشور را نادیده بگیرد اما بر اساس شرایط موجود به نظر می‌رسد که در مقطع فعلی با برخی چالش‌های بزرگ مواجه هستیم که از سوی صاحب‌نظران به عنوان ابرچالش مطرح هستند.

او اضافه می‌کند: اینکه بارها تأکید می‌کنم که با مسأله شغل، نمی‌توان شعاری برخورد کرد بر اساس سابقه مدیریتی است که دارم. در بهترین سال‌های نظام جمهوری اسلامی سالانه حدود ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شد.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه برای ایجاد شغل در کشور نیازمند بزرگ شدن کیک اقتصاد هستیم، می‌افزاید: برای بزرگ کردن اقتصاد کشور بخش خصوصی باید به میدان بیاید تا شاهد افزایش سرمایه‌گذاری‌های و تولید در کشور باشیم.

او حاکمیت با اشاره به فضای باثبات اقتصادی در کشور را نخستین الزام حل ابرچالش بیکاری در کشور، ادامه می‌دهد: دولت که نقش بسیاری در فضای اقتصادی  دارد باید سیاست‌گذاری‌هایی انجام دهد که ثبات در اقتصاد حاکم شود.

معاون اول رئیس جمهور به نکات مهمی اشاره دارد که باید مورد توجه مسئولین استانی ما هم قرار بگیرد. قطعاً استان گیلان و قلب استان، یعنی شهر رشت، با معضل بیکاری دست و پنجه نرم می‌کند؛ معضلی که نه با شعار رفع می‌شود نه با اصلاح‌طلبی یا اصولگرایی. قطعاً برای دستیابی به توسعه عملگرایی لازم است و مصلحت و منافع عمومی ایجاب می‌کند از تمام ظرفیت‌های فکری و اجرایی بهره گرفته شود.

معاون اول رییس جمهور حاکمیت ثبات سیاسی در کشور را دومین الزام حل ابرچالش در کشور عنوان می‌کند و می‌گوید:‌ باید از فضای انتخابات خارج و وارد فضای کار، همدلی و تفاهم شویم. امروز همه باید به دولت مستقر کمک کنند و به او به چشم رقیب نگاه نکنند. دولت رقیب هیچ بخشی از کشور نیست و نمی‌شود به دولت به ویژه از سمت برخی دستگاه‌های حکومت به عنوان رقیب نگاه شود.

جهانگیری همچنین با تأکید بر لزوم افزایش جایگاه و احترام به بخش خصوصی در کشور، ادامه می‌دهد: سومین الزام حل ابرچالش بیکاری در کشور تغییر فضای فرهنگی و اجتماعی نسبت به سرمایه‌گذار و بخش خصوصی است. باید این فضا در کشور به سمت احترام به بخش خصوصی حرکت کند. مشکلات کشور زمانی حل می‌شود که در آن به بخش خصوصی و سرمایه‌گذار با احترام رفتار شود. استانداران، فرمانداران، ائمه جمعه و سایر مسئولین باید همانطور که افتخار می‌کنند با بسیج و نیروهای انقلابی می‌نشینند، با بخش خصوصی نیز بنشینند و به آن افتخار کنند.

جهانگیری تعامل با دنیا را یکی دیگر از الزامات حل ابرچالش بیکاری می‌داند و می‌افزاید: بر اساس اظهارات کارشناسان برای ایجاد یک میلیون شغل نیازمند ۸۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار هستیم. در این شرایط به هر حال این پول باید از بخش خارجی تأمین شود و ما باید با استفاده از منابع خارجی مشکلات مردم را حل کنیم. باید با دنیا خوب باشیم و با آنها تعامل و گفت‌وگو داشته باشیم و بتوانیم از آنها پول و بازار دریافت کنیم. مردم نیز با آگاهی انتخاب کرده‌اند که می‌خواهند.

او با تأکید بر اینکه باید با ابرچالش‌ها تفاهم کنیم، تاکید می‌کند: با تفاهم و همدلی واقعاً مسائل کشور قابل حل است. نباید بیخود با بزرگ کردن مسائل فرعی مانع حل مسائل اصلی ملت ایران شویم. خدا را خوش نمی‌آید که  به جای حل مسائل ملتی که صبورانه و با متانت در همه جا حضور دارند و نقش خود را ایفا می‌کنند، مسائل حاشیه‌ای را عمده کنیم و خودمان مدیریت کشور را مشغول این مسائل کنیم و عده‌ای در این میان با سوء استفاده از فرصت پیش آمده دستاوردهای مهم مردم از جمله امنیت را با خطر روبرو کنند. باید حتماً در این زمینه دقت ویژه‌ای شود.

متاسفانه بزرگ کردن مسائل فرعی و حاشیه‌ای یکی از آفت‌های پیش روی چرخ توسعه کشور است؛ مسئله‌ای که ما در استان خود نیز در ابعاد وسیعی شاهد هستیم. یکی از عواملی که استان گیلان طی دو سه دهه اخیر از شاخص‌های توسعه فاصله گرفته و نسبت به استان‌های هم‌طراز خود عقب مانده همین مسائل فرعی و فاصله گرفتن از متن به سمت حاشیه است که باعث شده بیش از عملگرایی، شعارگرایی در سطوح مدیریتی و سیاست‌گذاری ما حاکم شود.

اسحاق جهانگیری در پایان صحبت‌های خود با تأکید بر اینکه دولت دوازهم از همه ظرفیت‌های مدیریتی کشوراستفاده خواهد کرد، تصریح می‌کند: همه مدیران باید بدانند که در دولت دوازدهم هیچ مدیری به دلیل مسائل سیاسی و حاشیه‌ای کنار نخواهد رفت.

دولت تدبیر و امید در دوره چهار ساله نخست خود نشان داده که این حرف تنها یک ادعا نیست بلکه اعتقاد دولت است که در گذشته شاهد عمل کردن به آن بوده‌ایم؛ تا جایی که حسن روحانی در کابینه خود به جای نگاه سیاسی صرف، سعی کرد از تمام ظرفیت‌های کشور فارغ از تمایلات سیاسی آنها استفاده کند.

قطعاً دستیابی به توسعه نیازمند همین وسعت نظر، اتحاد و همدلی است. توسعه دارای دو وجه است که یکی بعد مادی است و دیگری بعد ذهنی و رفتاری. زمانی که سرمایه‌های اجتماعی، فرهنگی رشد پیدا کند، امنیت، اعتماد، همبستگی وصداقت حاصل می‌شود. این‌ها نتیجه‌ی بعد ذهنی و رفتاری توسعه است که در فقدان آن ممکن است شهر و کشور به لحاظ کالبدی و مادی رشد پیدا کند اما هرگز توسعه محقق نخواهد شد.

بنابراین لازم است مسئولین استان نیز، رویکردها و سیاست‌های دولت را مد نظر قرار دهند و به جای پرداختن به موارد فرعی و مناقشات جناحی که طی مدت اخیر، کم شاهد این حواشی نبودیم، تنها به فکر پیگیری مطالبات مردم باشند که مهم‌ترین آنها بحث توسعه است.