نماینده لنگرود:
در دولت احمدی‌نژاد با سقوط شاخص‌های زیست‌محیطی مواجه بودیم

رشت رویایی- نایب‌رییس فراکسیون محیط‌زیست و توسعه پایدار مجلس، با بیان اینکه پیش از دولت یازدهم در حوزه محیط‌زیست با سقوط شاخص‌های زیست‌محیطی مواجه بودیم، برنامه سازمان محیط‌زیست برای اخذ مالیات سبز را نیازمند فراهم شدن زیرساخت‌ها دانست.

محیط زیست

مهرداد بائوج لاهوتی در گفت و گو با خبرگزاری خانه‌ملت در واکنش به اظهارات رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست مبنی بر پیشبرد اقتصاد سبز و اخذ مالیات سبز به عنوان برنامه‌های این سازمان در سال جاری، گفت: در حال حاضر عوارض مختلفی مانند عوارض آلایندگی در راستای حفظ محیط‌زیست اخذ می‌شود و جرایمی نیز در این زمینه پیش‌بینی شده است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جریمه زمینه فرهنگ‌سازی جهت حفاظت محیط‌زیست است، ادامه داد: این اقدامات در بسیاری از کشورهای اروپایی نیز پیاده‌سازی شده اما هنوز فضای جامعه ما پذیرای اخذ مالیات سبز نیست.

وی با تاکید بر اینکه مالیات سبز به حفاظت محیط‌زیست کمک خواهد کرد، ادامه داد: برنامه سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز ارزشمند است اما پیش از اجرا شرایط آن باید مهیا شود.

بائوج لاهوتی ضمن بیان اینکه رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اخذ مالیات سبز به دنبال تأمین منابع سازمان است، گفت: سازمان حفاظت محیط‌زیست وظیفه نظارتی دارد و خود جهت حفاظت محیط‌زیست نباید مجری باشد بلکه باید سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها را مجاب به انجام وظیفه کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: سازمان محیط‌زیست به عنوان مثال در خصوص زباله‌های بیمارستانی باید وزارت بهداشت را مجبور به ساماندهی کند و در این زمینه نیاز به هزینه کرد از سوی این سازمان نیست، در حقیقت دستگاه‌های مختلف اجرایی منابعی در اختیار دارند که متعلق به حفاظت از محیط‌زیست است و در این زمینه باید هزینه کنند.

وی یادآور شد: سازمان حفاظت محیط‌زیست در خصوص آلاینده‌ها هم می‌تواند از ابزار نظارتی خود استفاده و سازمان‌های متولی را مجبور به کاهش آلایندگی کند.

مهرداد لاهوتی

نایب‌رئیس فراکسیون حفاظت محیط‌زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیش از دولت یازدهم در حوزه حفاظت محیط‌زیست با سقوط شاخص‌های زیست‌محیطی مواجه بودیم، تصریح کرد: برنامه سازمان حفاظت محیط‌زیست در خصوص پیشبرد اقتصاد سبز و اخذ مالیات سبز به بررسی‌های کارشناسی بیشتر نیاز است هرچند اگر این سازمان از اختیارات خود استفاده کند مشکلات اعتباری خود را هم مرتفع خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست از تلاش این سازمان برای پیشبرد اقتصاد سبز از طریق قوانین و مقررات، مانند مالیات سبز و توسعه مشاغل مرتبط با محیط‌زیست در هماهنگی با وزارت کار و امور اجتماعی در سال ۹۵ خبر داد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz