شهردار رشت در سمینار زمینه‌سازی در معماری:
در حوزه معماری زنان سرتر از مردان هستند

رشت رویایی- سمینار زمینه گرایی در معماری با افتتاح رسمی نمایندگی مرکز معماری ایران در رشت با حضور دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم شهردار رشت, امیرحسین علوی و رسولی دو تن از اعضای شورای اسلامی شهر رشت. مجتبی فاطمی مدیر مرکز معماری ایران و کوروش حاجی‌زاده و امیرحسین حاجی‌زاده و جمع کثیری از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته معماری در سالن اجتماعات هلال احمر گیلان برگزار شد.

دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم با قدردانی از بانیان و برگزارکنندگان سمینار زمینه‌گرایی در معماری گفت: امروز بسیار خوشحالم در حوزه آموزش توانستیم چنین جمع تاثیرگذار در حوزه معماری در محدوده شهر رشت را گردهم آوریم.

سمینار زمینه‌سازی در معماری

شهردار رشت با تاکید بر ضرورت اتصال علم و دانش به مهارت خاطرنشان کرد: با وجود فاصله بین علم و دانش با مهارت در مقوله شهرسازی، برگزاری چنین همایش‌های تأثیر گذار می‌توانند در نزدیک کردن و محدود کردن این فاصله نقش آفرینی نماید.

او با اشاره به تأسیس دانشگاه تهران بین سال‌های ۱۳۱۰ تا ۱۳۲۰ گفت: اولین فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در حوزه معماری به دلیل مهاجرت‌های علمی و یا کاری در کشور حضور ندارند. به عبارتی هیچ عقبه‌ای از هنر و معماری در کشور وجود ندارد.

دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم مبنای هنر و مهندسی را موضوعی وارداتی دانست و گفت: بسیاری از موضوعات مهارتی اجرا شده زائده عدم استفاده از تئوری‌پردازان و دانشگاهیان حوزه معماری است.

شهردار رشت یادآور شد: بدون ایجاد فهم عام در موضوع زیبا‌شناسی شهری برای تولیدکنندگان ساخت‌وساز و مصرف‌کنندگان نمی‌توان شمولیت عمومی در بهینه‌سازی زیبا منظر شهری را ایجاد نمود. او در خصوص زمینه‌گری معماری در سازه‌های توسط مدیریت شهری گفت: وجود تفاوت فاحش سلائق مردم با سلائق استانداردسازی حوزه معماری و عدم توان اعمال سلیقه به دلیل وجود فهم کم عمومی در زیباسازی منظر شهری، وجود الزاماتی چون مدت زمان اجرا و حالت تزیینی بودن معماری چه در حوزه ساختمان‌ها با مالکیت‌های عمومی و چه مالکیت خصوصی از مشکلات اجرای طرح‌های معماری در سازه‌های شهری است.

دکتر ثابت‌قدم عدم شناخت میزان تولید ثروت از طراحی کالبدی را حلقه مفقوده معماری دانست و گفت: با فاصله گرفتن از اقلیم و قابلیت‌های زیباشناختی نمی‌توانیم به بهینه‌سازی فضای عمومی به لحاظ اقتصادی دست یابیم.

شهردار رشت با اشاره به اینکه هویت و فرهنگ در معماری نهفته است، گفت: برای اقتصادی کردن مباحث زیباشناختی باید آموزش پذیری، کیفی نگاه کردن و ریز شدن در جامعه ارتقا یابد.

او با تاکید بر پیوستن از نگاه فردی به نگاه جمعی در حوزه زیباشناختی شهری گفت: اگر هنر در ذهن انسان یک روح متعالی ایجاد کند، این روح متعالی قطعاً در حوزه اقتصاد نیز فراگیر خواهد شد.

دکتر ثابت‌قدم با تاکید بر داشتن نگاه زنانه در حوزه معماری خاطرنشان کرد: ظرافت و تمیزی کار بانوان در حوزه معماری بهتر از آقایان است، به عبارتی بانوان در حوزه معماری سرتر از آقایان هستند.

برگزاری مسابقه برای این دانش‌آموختگان رشته معماری در زمینه ارائه طرح‌های زیباشناسی شهری

امیرحسین علوی عضو شورای شهر نیز ضمن اظهار خرسندی از حضور پرشور فعالان حوزه معماری در این سمینار اذعان داشت: حوزه‌های زیبامنظر شهری چه در زمینه طراحی جداره شهر و چه در ایجاد سازمان زیباسازی شهرداری یکی از خروجی‌های فعالیت شورای دوره چهارم می‌باشد.

او از اختصاص بودجه ۵۰۰ میلیون تومانی برای ساخت المان‌های کوچک در ساختمان‌های تاریخی بافت مرکزی شهر برای اولین بار خبر داد و گفت: امید است تا قبل از پایان یافتن دوره چهارم شورای اسلامی شهر رشت شاهد برگشتن اصالت ساختمان‌های تاریخی شهر باشیم.

این عضو شورای شهر با اشاره به فشارهای وارده به مدیریت شهری برای اجرای طرح بازآفرینی شهر، خاطرنشان کرد: با افتتاح مرکز تخصصی معماری در رشت ضمن بهره بردن از ظرفیت‌های دانش‌آموختگان این رشته می‌توان گام‌های بسیار بلندی در مسیر اجرای طرح بازآفرینی شهر برداشت.

علوی با تاکید بر استفاده از خلاقیت دانش‌آموختگان حوزه معماری در زیباسازی شهر اذعان داشت: با کمک اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار محترم می‌توان مقدمات برگزاری مسابقه برای این دانش‌آموختگان در راستای ارائه طرح‌هایی به را زیباسازی شهر داشته باشیم.

مهندس معمار باید مدیریت، انعقاد قرارداد و اجرای کار را بلد باشد.

سمینار زمینه‌سازی در معماری

جمع‌آوری کامپوزیت و گرانیت در سازه‌های گیلان

مدیر مرکز معماری ایران با قدردانی از همراهی شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر رشت در برپایی سمینار زمینه گرایی در رشت گفت: وجود فاصله بین دانشکده معماری و آموزش‌های رسمی بزرگ‌ترین مسئله برای دانش‌آموختگان این عرصه است.

مهندس مجتبی فاطمی با اشاره به اینکه ایران دومین کشور جهان به لحاظ تعداد مهندس است، تصریح کرد: ۷۰ درصد فارغ‌التحصیل بیکار در کشور وجود دارد و این افراد دانش‌آموختگان ۴۰۰ الی ۷۰۰ موسسه غیرانتفاعی، آزاد و …. در کشور است.

او افزود: در سال ۸۹ دانشکده معماری ۸۰ نفر پذیرش داشته است اما امسال ۱۰۰۰ نفر در این دانشگاه مشغول به تحصیل شدند.

با تاکید بر تأمل در مفهوم مهندس و معمار اذعان داشت: تعریف فعلی مهندس معمار ارتباط چندانی با کارش ندارد، مهندس معمار باید مدیریت، انعقاد قرارداد و اجرای کار را بلد باشد.
مهندس مجتبی فاطمی یادآور شد: برگزاری دوره‌های جامع نظارت اجرا و دوره MBA ، و مهارت‌های مدیریتی، تبیینی حقوقی و اجرایی از مهم‌ترین دوره‌هایی است که در مرکز معماری ایران شعبه رشت برگزار خواهد شد.

مدیر مرکز معماری ایران از جمع‌آوری کامپوزیت و گرانیت در سازه‌های گیلان خبر داد و گفت: پس از راه‌اندازی مرکز معماری رشت با حمایت مجموعه مدیریت شهری طرحی نو با حفظ هویت در سازه‌های شهری و زیبا منظر شهر به اجرا درآید.

شبیه بودن معماری شهرهای ایران فاجعه است

کوروش حاجی‌زاده که به همراه برادر خود امیرحسین برای ارائه پروژه رویکردهای زمینه گرایانه به این سمینار آمده بودند، اظهار داشت: طرح‌های معماری باید با توجه به کالبد اجتماعی و فرهنگی شهر اجرا شود.

او شبیه بودن معماری شهرهای ایران را فاجعه دانست و افزود: سازه‌های تمامی شهرهای ایران تقریباً شبیه هم هستند در صورتیکه باید با الهام گیری از زبان و هویت محلی اقدام به ساخت سازه‌هایی مبتنی بر کالبد شهری و هویت محلی نمود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz