شهردار رشت در در سیزدهمین گرامیداشت روز جهانی شهرساز:
در برندسازی از ظرفیت مفاخر و مشاهیر شهر رشت استفاده کردیم

سیزدهمین گرامیداشت روز جهانی شهرساز

دکتر ثابت قدم در سیزدهمین گرامیداشت روز جهانی شهرساز گفت: در برندسازی انسانی از ظرفیت مفاخر و مشاهیر شهر رشت در عرصه‌های مختلف فرهنگی‌، اجتماعی‌، اقتصادی‌، ادبی‌، سیاسی استفاده کردیم.

سیزدهمین گرامیداشت روز جهانی شهرساز ۸ نوامبر (۱۹ آبان) با مشارکت جامعه بین‌المللی شهرسازان (ایزو کارپ) با عنوان تجارب جهانی‌، برنامه‌ریزی محلی در سالن اجتماعات جامعه مهندسین مشاور ایران در تهران برگزار شد.

در این مراسم که با حضور چهره‌های شناخته شده معماری و شهرسازی همچون دکتر بهشتی و با قرائت پیام استفان اوبرایان، رییس جامعه بین المللی شهرسازان ایزوکارپ برگزار شد، مهندس پیروز حناچی، معاون معماری شهرسازی وزارت راه و شهرسازی دکتر حناچی با اشاره به اتفاقات مثبت اخیر شهر رشت یادآور شد‌: خوشبختانه پروژه‌های خوبی در شهر‌ها در حال انجام است‌.

در ادامه مراسم دکتر سیدمحمدعلی ثابت قدم، شهردار رشت ضمن اشاره به اقدامات شهرداری در یک سال و هفت ماه گذشته گفت: در بحث سرای محلات از طریق دفاتر تسهیل‌گری اقداماتی انجام دادیم که در ابتدا، انتها و وسط این مسیر سه خانه گفتمان را برای ارتباط با مردم در راستای بهبود کیفیت مشارکت راه‌اندازی کردیم که خانه گفتمان سالم در منطقه غربی، خانه گفتمان هنر در منطقه مرکزیت شهر و تالار گفتمان شهر را هم در سالن دیگری راه‌اندازی کردیم تا از ظرفیت‌های فضای شهری استفاده کنیم.

او همچنین گفت: بحث‌های اعتمادسازی، حفظ محیط زیست، حفظ میراث فرهنگی و بناهای مجاور این بافت هم به این کالبد فضای عمومی اضافه شدند که به نوعی امروزه با برنامه و بودجه شهری با همان رویکرد گردشگری دارند، خریداری می‌شوند.

شهردار رشت تاکید کرد: در بحث دفاتر تسهیل‌گری، هفت گونه را در ۲۱ محله که ۱۸ محله فرسوده و ۳ محله حاشیه‌نشین است را مدنظر قرار دادیم؛ هرکدام یک محله‌ی بیشتر مشکل‌دار را در مبنا دارند که با درصدهای مختلف دارند بحث‌های گوناگونی را از طریق این دفاتر توسط افراد و شرکت‌های واجد صلاحیت با مردم انجام می‌دهند تا بتوانند این ارتقاء را در گونه‌های مختلف داشته باشند. با اهدافی نظیر ارتقاء کیفیت محیطی، تقویت هویت تاریخی فرهنگی، توانمندسازی اجتماع‌محور، نوسازی مسکن، حقوقی و ثبتی و مشارکت شهروندی. به هرحال این موضوعات در هر محله‌ای با هم وجود دارد ولی درصد غالبش همان میزانی است که اشاره شده‌ است.

سیزدهمین گرامیداشت روز جهانی شهرساز

دکتر ثابت قدم با اشاره به فعالیت‌های شهرداری رشت در حوزه برندسازی گفت: برای اینکه اتفاق مربوط به برندسازی بیشتر رونق پیدا کند، در شهرداری هفته‌ای را که زاییده یک موضوع تاریخی بود با توجه به تاریخ ۱۲ دی که در آن زمان رشت مرکز استان اعلام شد، به عنوان هفته رشت مبنا قرار دادیم. رویکرد برندسازی شهر رشت بر مبنای سه محور برندسازی انسانی، برندسازی کالبدی و برندسازی رویدادها مبتنی بر جشنواره‌ها است.

او ادامه داد: در برندسازی انسانی از ظرفیت مفاخر و مشاهیر شهر رشت در عرصه‌های مختلف فرهنگی‌، اجتماعی‌، اقتصادی‌، ادبی‌، سیاسی استفاده کردیم. در برندسازی کالبدی از طریق ظرفیت و پتانسیل‌های فضایی جهت توسعه و رونق گردشگری از طریق پارا‌دیپلماسی (‌رونق گردشگری خوراک با بهره‌گیری از ظرفیت پیوستن شهر رشت به شبکه شهرهای خلاق خوراک‌شناسی یونسکو در بستر بازآفرینی شهر رشت‌) بهره بردیم و در برندسازی رویدادها از ظرفیت هنری‌، نمایشی‌، ادبی و فرهنگی شهر رشت در جهت تحقق برند شهر رشت‌؛ شهر جشنواره‌ها استفاده کردیم.

دکتر ثابت قدم درباره راهکارهای در نظر گرفته شده برای توسعه گردشگری گفت: برای توسعه گردشگری راهکارهایی را در نظر گرفتیم که ایجاد فضاهای شهری که در آن تمام عناصر فرهنگی منطقه از قبیل غذاها، معماری، موسیقی، پوشاک، نمایش‌ها، بازی‌های محلی و صنایع دستی بومی عرضه شود و فرهنگ شفاهی، افسانه‌ها و اسطوره‌های محلی در آنجا بیان گردد، برگزاری نمایشگاه‌های عرضه صنایع دستی در هتل‌ها و مراکز اسکان و مکان‌های مورد بازدید گردشگران، اطلاع‌رسانی مناسب و کافی در جهت شناساندن جاذبه‌های فرهنگی منطقه و نصب گسترده تابلوهای راهنما در سطح شهر، برگزاری مراسم و آیین های محلی و جشن‌های بومی به وسیله گروه‌های حرفه‌ای در چهارچوب‌های قومی‌ محلی و استفاده از موسیقی و سایر عناصر فرهنگی مرتبط با آن، ایجاد رستوران‌های خیابانی با انواع غذاهای محلی و برگزاری جشنواره های غذاهای محلی در سطح استانی یا محلّی برای شناساندن این غذاها به سایر مناطق، بهبود خدمات‌رسانی بین راهی و بازسازی و توسعه فضای سبز در پارک‌ها، بخشی از این راهکارهاست.

او به تاسیست دفتر توسعه گردشگری اشاره کرد و گفت: دفتر توسعه گردشگری بحث دیگری است که در آن ظرفیت‌های اسکان خود را مورد توجه قرار دادیم؛ ظرفیت‌های اسکان را هم در قالب یک طرح مطالعاتی برای بحث استراتژی توسعه گردشگری در افق زمانی مورد نظر خودمان برای اینکه بتوانیم با طرح‌های دیگر مثل طرح جامع ترافیک، طرح جامع شهرسازی، طرح تفصیلی و سایر طرح‌های موضوعی شهر انطباق و اتصال دهیم.

به گفته شهردار رشت، شهرداری رشت در راستای توسعه گردشگری به مسیر بازآفرینی اکتفا نکرده است. او در این زمینه گفت: پروژه‌هایی که در کنار این مسیر بازآفرینی و نقاط دیگری که ممکن است به طور مستقیم مشمول این مسیر نشود اما تاثیرات جانبی‌اش به آن مسیر برمی‌گردد را مورد نظر قرار دادیم تا بتوانیم به نفع توسعه گردشگری شهر از آنها استفاده کنیم. این پروژه از چند بخش تشکیل می‌شود که یک بخش مربوط به پروژه‌های گردشگری زیست‌محیطی مثل ساماندهی حریم رودخانه‌های زرجوب و گوهر‌رود، تالاب عینک، باغ طبیعت و استخر ۳۰۰ هکتاری است.

او افزود: بخش دیگر گردشگری تاریخی شامل مثل جانمایی کاروانسرایی‌هایی که در حال تملک است، میادین تاریخی، بازار رشت و خانه‌های تاریخی می‌شود. پروژه‌های گردشگری مذهبی هم بخش دیگری از این پروژه‌ها‌ست که شامل محله خواهرامام، مسجد مستوفی، مسجد حاج سمیع و کلیسای جامع است. پروژه‌ه‌ی گردشگری فرهنگی هم یک بخش دیگر است که شامل موزه رشت، ساختمان استانداری گیلان، کتابخانه ملی، هتل ایران، شهرداری، ساختمان پست، مدرسه شاپور، خانه فرهنگ و هنر و سینما آبشار است.

دکتر ثابت قدم با اشاره به برنامه چهار ساله شهرداری رشت تاکید کرد: ما در افق ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ برای اینکه میزان کارهای عمرانی و غیرعمرانی برای رسیدن به این اهداف را پیاده‌سازی کنیم در قالب یک برنامه عملیاتی که با هماهنگی دانشگاه صنعتی شریف انجام و به روز‌رسانی شد، به این نقطه رسیدیم که کل هزینه‌های اداره شهر تا پایان ۹۸، حدود ۷ هزار میلیارد تومان است؛ یعنی این ۷ هزار میلیارد تومان که بعد تقسیم شد به سنوات مختلف و به شکل پلکانی از ۹۴، ۹۵ تا ۹۸ مورد نظر قرار گرفت به صورت سالانه دارد دیده می‌شود که همه این‌ها تبدیل شده است به برنامه، پروژه و فعالیت که عملاً ملاحظه می‌فرمایید. مهم وصول درآمدها است که وصول این درآمدها با قضیه ممیزی املاک‌ و عوارض نوسازی قابل اعمال است.

ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی در یونسکو محور دیگر سخنان شهردار رشت بود. او گفت: اتفاق مهمی که به موازات این اقدامات انجام شد، موضوع مربوط به ثبت شهر رشت در شبکه شهرهای خلاق یونسکو بود که به نوعی توانستیم رشت را به عنوان شهر خلاق خوراک به ۱۷ شهر خلاق خوراک یونسکو اضافه کنیم. این ۱۸ شهر یک‌سری تعاملات با یکدیگر دارند که این قابلیت نرم‌افزاری با استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی توانست خودش را به قابلیت‌های سخت‌افزاری اتصال دهد و امروز به کرات بر اساس یک‌سری اتفاقات که در قالب انجمن‌های توریستی بین‌المللی و با روابط دیگر با سازمان‌ها و مجامع مختلف توانستیم این ارتباط فرهنگی را تا حدودی پایه‌گذاری کنیم و با این کالبد اتصال دهیم و از اتصال بین فرهنگ و کالبد بتوانیم ظرفیت‌های درآمدزایی شهر را به تدریج افزایش دهیم که این ظرفیت‌های درآمدی بتواند در آینده ارتباط با وصول عوارض شهری به ما کمک کند تا ما حداقلِ اتکا به خلاف ساختمانی داشته باشیم یا اصلاً به خلاف ساختمانی اتکاء نداشته باشیم که به مرور زمان وصول عوارض شهری با واقعی‌سازی عوارض به وسیله اشتغالی که از طریق گردشگری برای مردم ایجاد خواهد شد، کسب شود.

به گفته دکتر ثابت قدم، ‌ شهرداری دیپلماسی شهری خود را بر اساس همین موضوعات بنا نهاد و به شدت معتقد است که باید حوزه کالبدی خود را به ارتقاء برساند تا مسائل فرهنگی باقی بماند. و مجموعه‌ای از فرصت‌ها، اتفاقات و تفاهمنامه‌ها‌ست که در حقیقت رشت در این حوزه توانسته خودش را با مقوله شهر خلاق که یکی از زیرشاخه‌های همان بحث توسعه پایدار شهری است‌ ارتباط دهد.

شهردار رشت به راه‌اندازی مرکز خلاقیت و نوآوری شهر خلاق رشت اشاره کرد و گفت: این مرکز که از زیر مجموعه‌های دفاتر سازمان ملل بود در این موضوع شکل گرفت و با این موضوع ما ایده‌های خلاق را از کف جامعه و بین مردم جمع‌آوری می‌کنیم و این ایده‌های خلاق از طریق سرای محلات ما به یک فعالیت مشارکت‌محور تبدیل می‌شود که مردم بتوانند در زمینه‌های مختلف قابلیت عملی داشته باشند.

دکتر ثابت قدم همچنین گفت: در داخل سیستم مدیریت شهری موضوعات مختلف را برای سیاست‌گذاری در زمینه شهر خلاق که یکی از زیرشاخه‌هایش بحث خوراک است، مدنظر قرار دادیم. و همه این‌ها یک سری ماموریت‌ها برایش تعریف شده است تا این ماموریت‌ها بتواند در ساختار شهری، ما را از نقطه موجود به یک نقطه معلوم برسانند.

او ادامه داد: بخشی از ماموریت‌های اصلی مرکز خلاقیت و نوآوری شهر خلاق شامل فرآهم نمودن بسترهای مناسب آموزشی در حوزه‌های مختلف هنری، فرهنگی، اجتماعی، زیست‌محیطی و سیاسی به منظور پرورش شهروندان خلاق، همچنین آموزش در سطح مدیریت شهری و گروه های مرتبط ادارات دولتی و انجمن های مردم نهاد، گسترش خلاقیت های شهروندی ‌در حوزه‌های‌ کالبدی- فضایی، اجتماعی-فرهنگی و زیست محیطی، بهره‌گیری از‌ توانایی‌های شهروندان خلاق به عنوان بازوهای اصلی و اجرایی حکمروایی خوب شهری، کارآفرینی و گسترش فعالیت‌های حوزه خوراک‌شناسی به منظور حفظ و توسعه رشت در جایگاه عضویت «شبکه شهر خلاق خوراک‌شناسی یونسکو است.

دکتر ثابت قدم گفت: در طراحی فضاهای شهری داریم از این ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم تا  بتوانیم هم رویکردهای جهانی را پوشش دهیم و هم بتوانیم اتفاقاتی را مورد نظر قرار دهیم که آن استراتژی گردشگری خودمان را به نقطه مطلوبی برسانیم.

شهردار به پروژه «از مزرعه تا سفره» نیز اشاره کرد و گفت: موضوعی که مورد تاکید ما بود به خاطر محدوده جغرافیایی محدود استان، تراکم جمعیتی بالا و فاصله‌های دسترسی کم که ورود جمعیت‌‌های روزانه را به شهر همراه دارد، به این نتیجه رسیدیم که مناطق اطراف شهر را بیشتر گسترش دهیم. به همین دلیل پروژه «از مزرعه تا سفره» به عنوان بخشی از آن پروسه مورد نظر قرار دادیم تا گردشگری روستایی ما و در عین حال استفاده از ظرفیت‌های کشاورزی ما برای جلوگیری از مهاجرت اطراف به رشت (شهر مادر) به نوعی مورد نظر قرار بگیرد که این موضوع خودش هم از تولید، بسته‌بندی، فراوری و موضوعات دیگر می‌آید.

او تاکید کرد: بعضی از موضوعات در محدوده شهری شهر رشت نیست اما به هرحال اسناد بالادستی استان را به نوعی از پایین دست داریم تحت الشعاع این موضوع قرار می‌دهیم تا عملاً نتایج آن بتواند به کل استان برسد و روی زندگی مردم استان تاثیر مستقیم داشته باشد.

 دکتر علی نوذرپور: شهرداری‌ها نباید تخلفات ساختمانی را بپذیرند

دکتر علی نوذرپور، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزیر کشور دیگر سخنران مراسم بزرگذاشت روز جهانی شهرساز بود.

نوذرپور گفت: یکی از موضوعات مهمی که تقریباً در همه دوره‌ها از سوی جامعه شهرسازی کشور مطرح‌شده، عدم رعایت ضوابط و مقررات شهرسازی توسط شهرداری‌ها درفروش تراکم، تغییر کاربری هاهمیشه مورد توجه بوده است.

او همچنین گفت: این موضوع به‌واسطه کمبود منابع درآمدی در شهرداری‌ها شکل‌گرفته است و همچنان ادامه دارد؛ فراز و نشیبی که داشته هیچ‌وقت به اتمام نرسیده است.

دکتر نوذرپور درآمدی را که شهرداری‌ها به واسطه دریافت عوارض از ساخت و ساز، فروش تراکم و تغییر کاربری می‌گیرند، قریب به ۵۰ درصد از کل در آمدشان عنوان کرد و گفت: علی‌رغم تلاش‌هایی که در این چند سال برای کاهش این نسبت انجام شده است همچنان نیمی از درآمد شهرداری‌ها از این محل تأمین می‌شود. این موضوع به معنای نادیده گرفتن تمام زحماتی است که دانشگاه برای یاد دادن دانش شهرسازی انجام می‌دهد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزیر کشور ‌تلاش سالیانه فعالین حوزه شهرسازی ‌برای تهیه سندی برای توسعه سریع شهرها و در اختیار قرار دادن مدیران اجرایی را متذکر شد و گفت:  این اسناد بعد از ارجاع به شهرداری‌ها به واسطه مسائل درآمدی مورد توجه قرار نمی‌گیرد و بسیاری از مفاد آن در اجرا مورد بی‌مهری قرار می‌گیرد؛ زحمات جامعه شهرسازی هدر می‌رود‌ و نتیجه امر که بهبود وضعیت شهرهاست محقق نمی‌شود.

او به تشکیل لایحه‌های منابع درآمدی پایدار در دولت جدید اشاره کرد و گفت: این لایحه در کمیسیون‌های تخصصی دولت به اتمام رسیده و از هفته آینده تقدیم هیئت دولت می‌شود تا در صحن عمومی مورد بررسی و تصویب قرار بگیرد.

دکتر نوذرپور در ادامه گفت: در این لایحه چند رویکرد اساسی حاکم است، اولاً بر اساس مفاد موجود در این لایحه وجه درآمدی شهرداری‌ها بر ساخت و ساز کاهش می‌یابد و از ۵۰ درصد در گذشته به  ۵ درصد که هزینه ساختمانی و کارهای اجرایی آن است، خواهد رسید.

او همچنین گفت: عوارض مصرف بر فضای شهری از جمله نوسازی که در حال حاضر یک نسبت دو درصدی بر درآمد شهرداری‌ها در کل کشور است، بر اساس جهت‌گیری‌های موجود در این لایحه تا پایان یک دوره ده ساله به یک رقم ۳۰ الی ۳۵ درصد خواهد رسید.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزیر کشور در رابطه با مزایای تصویب لایحه مذکور توسط دولت گفت: با این لایحه، نباید شهرداری‌ها از محل عوارض بر ساخت و ساز، تراکم و غیره دنبال درآمد نباشند و این خود کمک می‌کند که شهرسازی در جایگاه واقعی خود مستقر شود و اسناد شهرسازی بازیچه مدیران شهری برای اخذ درآمد نشود.

او مدیریت شهری را دومین موضوع مهم این لایحه در حوزه شهرسازی عنوان کرد و گفت: تقریباً سه دهه در برنامه‌های توسعه و بودجه سنواتی کشور همواره از برنامه دوم تا پنجم این موضوع مطرح بوده است که دولت باید تلاش کند بخشی از وظایفش را که جنبه غیر‌حرکتی دارد به شهرداری‌ها واگذار کند ولی اقدام عملی تاکنون صورت نگرفته بود.

دکتر نوذرپور نسبت از بررسی این موضوع در قالب لایحه مدیریت شهری در دولت ابراز خوشحالی کرد و گفت: نکات مهمی که در حوزه مدیریت شهرسازی می‌توان بدان اشاره کرد این است که شهرسازی یک امر محلی است نه دولتی و بایستی توسط مدیران محلی مدیریت شود.

او ادامه داد: دوم این‌که تخلفات ساختمانی، برخورد و جرایم ناشی از آن که باعث درآمد ناچیزی برای شهرداری‌ها شده بود در این لایحه بدین شرح است که اساساً هرگونه ساخت و ساز خارج برنامه ساختمانی، هر گونه تراکم زاید بر آنچه در طرح جامعه تفضیلی دیده شده است به آن جریمه تعلق نگیرد و اصل بر عودت ساختمان‌ها و کاربری‌ها و تراکم‌ها طبق طرح جامع تفضیلی پیش بینی شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین گفت: در این لایحه برای عملیات ساختمانی فاقد پروانه، عدم رعایت تراکم ساختمانی و عدم رعایت سطح اشغال مجاز و سد معبر به‌هیچ‌وجه در کمیسیون‌هایی که بعدها شاید نام آن تغییر کند رأی مبتنی بر جریمه نخواهد داشت.

او تأکید کرد: اولاً شهرداری‌ها نباید اجازه دهند این تخلف‌ها صورت پذیرد و اگر هم اتفاق افتاد هیچ راهی به‌جز بازگشت به حالت اولیه پروانه ساختمانی نخواهد داشت.

دکتر نوذرپور لایحه مذکور را رویکرد بسیار مهمی در مدیریت شهری دانست و گفت: اگر شهرداری ها پروانه و مجوزی خارج از مفاد طرح جامع تفضیلی صادر کنند بر اساس این لایحه مجرم شناخته‌شده و بایستی به دادگاه مراجعه کنند.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزیر کشور گفت: مطالعاتی که در دو سه دهه اخیر در کشور انجام شده و همچنین تجارب جهانی، مباحث نظری و عمده مسائل که مربوط به حوزه محلی است به طور کامل در این لایحه در اختیار مدیران شهری و شهرداری قرار گرفته است و شوراها از این وضعیت کنونی که محدوده عملکردشان محدود به بررسی وظایف شهرداری است گسترش پیدا خواهد کرد و کلیات شهر را تحت نظارت خواهند داشت.

او در پایان گفت: انتخاب شهرداران در این لایحه به خصوص در شهرهای بزرگ مستقیم توسط مردم تعریف شده است، تا مشروعیت و ثبات کاری داشته باشند و هم اینکه بر اساس این لایحه اختیار بیشتری در انجام وظایف مهمی که به آن واگذار می‌شود، داشته باشند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz