«دری وری»

ابراهیم رها

نشر چشمه،۱۳۹۵

قیمت: ۷۵۰۰ تومان

کتاب «دری وری»

طنز در ادبیات معاصر ما بیشتر به شکل طنز ژورنالیستی یا هزل و فکاهه رایج بوده است و با وجود اینکه در سال‌های گذشته توانسته جای خود را در سبک‌های نوظهور شعر فارسی مثل فرانو باز کند اما کمتر در قالب ادبیات داستانی و رمان محل تجربه قرار گرفته است. ابراهیم رها یکی از طنزنویسان باسابقه کشور که اکثراً او را با ستون‌های طنز هفتگی در روزنامه شرق و اعتماد می‌شناسند دست به تجربه جدیدی زد و رمان «دری وری» را در قالب طنز روانه بازار کرد.

«دری وری» رمان طنز ابراهیم رها است که از سری کتاب‌های نشر چشمه در ۹۲ صفحه منتشر شده است. این رمان داری روایتی رئالیستی و پرضرب‌آهنگ است و رها تلاش کرده تا از عنصرِ غافلگیری و تعلیق در روایتش استفاده کند. «دری‌وری» روایت مرگِ پیرمردی نود و چند ساله است که بلافاصله بعد از مرگش ماجراهای عجیبی از سوی فرزندانش رقم زده می‌شود. بسیاری از آدم‌ها رویکردی خاص از خود نشان می‌دهند و انگار این مرگ بخشِ خبیث و شرِ وجود برخی‌شان را آزاد می‌کند.

در پشت جلد این کتاب آمده است: «آقای معیری آدم محترم و البته پیری بود. به شدت پیر! از آن دسته آدم‌هایی بود که انگار زندگی مدت‌هاست با آن­ها رودربایستی دارد و ایضاً انگار هیچ‌کس حتی ملک­الموت هم رویش نمی‌شود به آن­ها بگوید موعد زندگی کردن شما تمام شده لطفاً تشریف ببرید آن دنیا!».

از ابراهیم رها پیش از این کتاب «ما چقدر خوبیم» منتشر شده بود که به گفته او حاصل تأملات خود در نقد رفتارشناسی ایرانیان در قالب بیانی طنز آمیز است. «چقدر خوبیم ما» در برگیرنده یادداشت‌هایی از ابراهیم رهاست که در برگیرنده نقدهایی به رفتارهای ایرانی‌ها است که شاهد مثال‌هایش در اطراف ما به وفور دیده می‌شود.

ابراهیم رها که نام مستعار اوست متولد ۱۳۵۰ روزنامه‌نگار و طنزنویس ایرانی است. وی در روزنامه‌های اعتماد، بهار، روزگار، چلچراغ و شرق ستون طنز نویسی داشت. اما مدتی است که از دنیای روزنامه فاصله گرفته و به تألیف کتاب روی آورده است. رمان طنز «دری وری» اثر اخیر ابراهیم رها توسط نشر چشمه با قیمت ۷۵۰۰ تومان روانه بازار کتاب شد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz