درباره کارتون جدید و پرفروش این روزهای سینماهای جهان
عرض ارادت به لک‌لک‌ها

وصال روحانی: با اینکه هزاران فیلم کارتونی تا به‌حال ساخته شده و انواع حیوانات در آنها به تصویر کشیده شده، سهم لک‌لک‌ها در آنها به حدی بایسته نرسیده است و این جای تعجب دارد، بخصوص که لک‌لک‌ها چه به لحاظ جسمانی و چه از نقطه نظر شرایط و نکات منتسب به آنها می‌توانند سوژه‌های جذاب و حتی کاراکترهای اصلی برای انیمیشن‌ها باشند.

کارتون لک‌لک‌ها

شاید بتوان یک کارتون محصول سال ۱۹۴۱ به نام «دامبو» را که در آن یک لک‌لک حرف اول را می‌زد، به‌عنوان نمونه‌ای در خصوص استفاده از این حیوان مهربان در فیلم‌های کارتونی یاد کرد اما پس از آن رویکرد به لک‌لک‌ها رو به‌کاهش نهاد و آنها فقط کاراکترهای درجه چندم و بازیگران مکمل (!) انیمیشن‌ها بوده‌اند و با این توضیحات می‌توان این فرض احتمالاً غیر واقعی را پذیرفت که فیلم جدید و موفق «Storks» (لک‌لک‌ها) با هدف رفع نقیصه فوق و بازگرداندن این حیوانات به جایگاه واقعی‌شان در سینمای فانتزی و عرض ارادت (!) به آنها ساخته و ارائه شده است و لابد فروش ۱۸۵ میلیون دلاری آن هم طی ۷ هفته اکرانش در سطح جهان خبر از رسیدن به این هدف می‌دهد.

واقعیت امر و دلیل اصلی ساخت «Storks» و دستاوردهای آن هر چه بوده باشد، ما با اثری سینمایی طرف هستیم که سرشار از تحرک و ابداع و احساسات شیرین است و آن را فیل لورد و کریستوفر میلر در مقام تهیه‌کنندگان و نیکولاس استولر و دوگ سوییت‌لند در مقام کارگردانان مشترک تهیه کرده‌اند. در این فیلم با یک لک‌لک پرکار طرف هستیم که به دستاوردهایی بیشتر از توان واقعی‌اش نایل می‌شود و با اینکه «لک‌لک‌ها» به حد و حدود کارتون قبلی مشترک لورد و میلر یعنی «لگو» نمی‌رسد اما اینجا هم ظرافت فکر و نکته سنجی‌ها به سبک و سیاق همان فیلم برقرار و اسباب دلگرمی است.

مجهز به صدای نامداران

یک حسن دیگر این انیمیشن متعلق به بخش کارتون‌سازی کمپانی قدیمی برادران وارنر مانند بسیاری از انیمیشن‌های دیروز و امروز جهان بهره‌گیری از صدای چهره‌های نام‌آشنای سینمای دنیا روی کاراکترهای کارتونی خود است و از این چهره‌ها می‌توان به اندی سمبرگ، کیتی کراون، جنیفر انیستون و تای بارل اشاره کرد و بر پایه صدا و احساس این هنرمندان بسرعت و از همان ابتدای فیلم وارد جریان زندگی کاراکتر استورک ماونتین (لک‌لک کوهستانی) می‌شویم.

او مدتی پیش حرفه‌اش را که وضع حمل حیوانات طبیعت بوده، کنار گذاشته و حالا یک پیک و پیام رسان است و بهتر بگوییم شرکتی را به‌ راه انداخته که کارش پیام‌رسانی و حتی رساندن آدم‌ها به مقاصد مورد درخواست و بویژه مدیریت سفر کودکان است. یکی از کارمندان این شرکت که نامش جونیور (با صدای اندی سمبرگ) است در آستانه ارتقای شغلی قرار دارد و مقرر شده است که هانتر رئیس هیأت مدیره این شرکت (کلسی گرامر) به نیابت از کل رؤسا حکم ترفیع جونیور و همچنین جایزه‌ای را تقدیم او کند. با این حال برای او شرط می‌گذارند که این ترفیع فقط زمانی شامل او می‌شود که یک انسان به‌نام تولیپ (کیتی کراون) را که همیشه کنار اوست و سال‌ها فرهنگ زندگی با لک‌لک‌ها را آموخته است، از زندگی‌اش حذف کند.

درخواست یک نوجوان تنها

«Storks» ما را با کاراکترهای دیگری هم آشنا و همراه می‌کند و یکی از آنها نوجوانی به‌نام نیت گاردنر (آنتون استارکمن) است که آنقدر از والدین غرق در کار خود بی‌اعتنایی می‌بیند و درخانه خود تنها و بدون همبازی می‌ماندکه طی نامه‌ای برای استورک ماونتین از او می‌خواهد برادری را برای او جورکند و برایش بفرستد ان هم برادری که از قابلیت‌های نبرد تن به‌تن و فنون نینجا برخوردار باشد! نامه از قضا به دست تولیپ که یتیمی بیش نبوده است، می‌رسد و او ترتیبی اتخاذ می‌کند که بدون جلب توجه هانتر و کبوتر خبررسان وی به نام توادی (استیفن کریمر گلیکمن) خودش را به محل زندگی نیت گاردنر برساند و همراه و مونس او شود و اینها بهانه‌ای است برای شدت و حدت بخشیدن به ریتم اتفاقات از سوی کارگردانان فیلم.

استولر که پیشتر «اکشن- کمدی»‌هایی مثل «همسایه‌ها» و «فراموش کردن سارا مارشال» را ساخته، حس و حال آن فیلم‌ها را که نه کارتون بلکه آثاری همراه با بازیگران انسانی بودند، به نخستین تجربه‌اش در ساخت یک کارتون بلند انتقال داده است. همکار او دوگ سوییت لند نه یک تازه کار در امر کارتون‌سازی بلکه یک استاد و فرد پرسابقه در این هنر است و در استخدام پیکسار یکی از موفق‌ترین استودیوهای سازنده کارتون ۲۵ سال اخیر بوده و یک فیلم کوتاه کارتونی وی به نام «presto» کاندیدای جایزه اسکار هم شده بود.

کافی است آرزو کنید

سناریوی فیلم که نوشته نیکولاس استولر است، یک خط عقلایی سر راست را در ترسیم اتفاق‌ها تعقیب می‌کند و در عین حال از ارائه بدعت‌های لازم و نوآوری‌ها غافل نمی‌ماند و یکی از موارد جنبی که جذابیت داستان را بیشتر می‌کند، حضور یک دسته از گرگ‌ها در مسیر حرکت تولیپ و رسیدن او به خانه نیت گاردنر است و هدایت این گرگ‌ها با دو سردسته آنها با نام‌های الفا (کیگان مایکل کی) و بتا (جوردن پیل) است. بله، در مسیر زندگی این موجودات و همچنین لک‌لک ماجرا جو که حتی آدم هم جابه‌جا و از این نقطه به آن نقطه منتقل می‌کند، وقوع هر چیزی و ظهور هر موجودی و هر اتفاقی قابل تصور وتحقق است‌و کافی است آن را آرزو کنید.

مشخصات فیلم

عنوان: «لک‌لک‌ها»
محصول: کمپانی برادران وارنر
تهیه‌کنندگان: فیل لورد، کریستوفر میلر، براد لوییس و گلن فیکارا
سناریست: نیکولاس استولر
کارگردانان: نیکولاس استولر و دوگ سوییت لند
تدوینگر: جان ونزون
موسیقی متن: مایکل دانا و جف دانا
طول مدت: ۸۶ دقیقه
صدا پیشه‌ها: اندی سمبرگ، کیتی کراون، جنیفر انیستون، تاری بارل، کیگان مایکل کی، جوردن پیل، دنی تره خو، استیفن کریمر گلیکمن، کلسی گرامر و آنتون استارکمن.

روزنامه ایران

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz