درآمد یک تا ۱۵ میلیونی شغل‌های عیدانه

رشت رویایی- درآمدهای ۱ تا ۱۵ میلیونی شغل‌های عیدانه در روزهای آخر سال نمود بیشتری دارد، عمراین کسب درآمد کوتاه اما سودش زیاد است. دست‌فروشی به این شکل با این میزان سود مختص روزهای پایان سال است. روزهایی مثل همین امروز.

روزهای آخر اسفند مردم با انگیزه خرید عید و نو کردن جامه و خانه خود به بازار می‌رود و این افزایش تقاضا بازار دست‌فروشان را داغ‌داغ می‌کند تا جایی که پیاده‌روها پول ساز شده‌اند.

دست‌فروشی

در میان دست‌فروشان همه قشری مشاهده می‌شود. پیر، جوان، نوجوان و مرد و زن هستند که در روزهای پایان سال دست به کسب درآمد از راه دست فروشی زده‌اند. دستفروشان چند دسته هستند، ازکسانی که اجناس دیگران را می‌فروشند و به صورت درصدی مزد می‌گیرند تا مغازه‌دارانی که برای آب‌کردن جنس‌های درجه‌چندم خود مجبور می‌شوند کسی را مأمور فروش اجناس به صورت دست‌فروشی کنند.

در میان دست‌فروشان، کسانی هستند که سال‌هاست به این کار مشغول‌اند و به‌عنوان شغل به دست‌فروشی نگاه می‌کنند و کسانی نیز هستند که به یک‌باره و با بازی روزگار به این ورطه افتاده‌اند. بر اساس اظهارات اغلب دست‌فروشان، درآمدهای روزمره دست‌فروشی کفایت زندگی روزمره آنها را می‌دهد؛ البته به شرطی که مأموران شهرداری، کسب‌وکارشان را مختل نکنند.

اجناس دستفروشان از لباس و آجیل و دیگر نیازهای شب عید مردم گرفته تا کیف‌های مسافرتی، زیور آلات بدلی، حوله و دمپایی و… است. بهتر بخواهیم بگوییم بازار شب عید در ۳ تا ۴ روز پایانی سال بهترین فرصت برای کسب درآمد است.

عمراین کسب درآمد کوتاه اما سودش زیاد است. دست‌فروشی به این شکل با این میزان سود مختص روزهای پایان سال است. روزهایی مثل همین امروز.

همین امروز اگر سری به خیابان‌ها و کوچه‌های اطراف بیندازی خواهی دید که مردم با هیاهو برای شهر عید خرید می‌کنند و شهر از هیاهو، رنگ و سر و صدا جان دوباره گرفته است. بساط هفت سین سبزه، سمنو، شمع، سنجد، سکه‌های تزئینی، گلدان، سیر،… پهن است و ناخودآگاه نیازهای کاذب برای مردم ایجاد می‌کند. ماهی که یکی از نیازهای سفره هفت سین ایرانیان است پرسودترین کالای بازار است.

طبق آمار هرساله بیش از ۶۰ میلیون ماهی قرمز فروخته می‌شود که یک گردش مالی چند صد میلیاردی را تنها در طول یک‌ماه به همراه دارد. زمانی که ناخواسته جلوی بساط دست‌فروشان که بهانه نوروز سفره اجناس فروشی خود را پهن کرده‌اند می‌رویم به راحتی دست و پایمان سست می‌شود و دل دل می‌کنیم تا از اجناس پهن شده روی زمین خرید کنیم.

اما در میان درآمدها متفاوت است. از یک میلیون تومان گرفته تا ۱۵ میلیون تومان. شغل‌هایی که در روزهای آخر سال ظهور می‌کنند با وجود نداشتن بیمه و اثر ثابت و دائمی اما سودهای آن‌چنانی برای صاحبان خود دارند، آن‌قدر که برخی را وسوسه می‌کند شغل‌های ثابت خود را برای چند هفته کنار گذاشته و کنار خیابان بساط کنند و سود بازار شب عید را از دست ندهند. دست‌فروشی در خیابان‌های بالا شهر تهران درآمد بسیار بیشتری دارند چرا که متناسب با منطقه‌ای که بساط کاسبی پهن می‌شود، سود دریافت می‌کنند. در این گیر و دار گاهی برخی جنس‌ها با ۱۰ برابر قیمت هم به فروش می‌رسد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz