داروهای غیرمجاز سقط جنین و ترک اعتیاد عطاری‌ها، خطرآفرین است

رشت رویایی ـ مدیر کل نظارت بر فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با گلایه از تخلف فراگیر عطاری ها در عرصه داروهای غیرمجاز سقط جنین و ترک اعتیاد گفت: این داروهای غیرمجاز، عوارضی مانند ناباروری دائمی، شوک، وابستگی شدید و حتی مرگ در پی دارد.

داروهای غیرمجاز سقط جنین و ترک اعتیاد عطاری‌ها، خطرآفرین است

به گزارش پایگاه خبری سازمان غذا و دارو، امیر حسین جمشیدی، افزود: متاسفانه یکی از تخلفات فرا گیری که در برخی عطاری‌ها وجود دارد، تجویز و ارائه دارو است که در دو مقوله سقط جنین و ترک اعتیاد نیز فراگیرتر شده است.

او تاکید کرد: سامان دادن به وضعیت عطاری‌ها یکی از مهمترین اقداماتی است که سازمان غذا و دارو با جدیت تمام به آن اهتمام دارد؛ البته برنامه‌ریزی‌های انجام شده در این زمینه در حالی صورت گرفته که تحقق آن بدون همکاری و تعامل سایر ارگان‌های مرتبط چندان موثر نخواهد بود.

جمشیدی افزود: فروشندگان عطاری‌های عرضه کننده داروهای غیر مجاز در امر درمان دخالت می‌کنند که خود جرم بالایی محسوب می‌شود و ایراد دیگر بر کار آنها، ارائه خود داروها است که بدون اطمینان به اصالت آنها در مکانی غیر از داروخانه می‌فروشند.

مدیر کل نظارت بر فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، تاکید کرد: مصرف داروهای غیرمجاز سقط جنین ممکن است موجب ایجاد شوک در فرد مصرف کننده شود و حتی منجر به مرگ نیز خواهد شد، علاوه بر این مصرف داروهای غیر مجاز سقط جنین می‌تواند موجب خونریزی شدید‌، پارگی رحم و حتی ناباروری دائم در فرد مصرف کننده شود.

جمشیدی گفت: داروها و فرآورده‌های غیرمجاز ترک اعتیاد نیز داستان خوشایندتری نسبت به داروهای سقط جنین ندارند و این داروها و فرآورده‌ها، خود حاوی قوی‌ترین مواد مخدر هستند که نه تنها در ترک اعتیاد به فرد هیچ کمکی نمی‌کنند بلکه موجب افزایش وابستگی فرد نیز می‌شوند.

واو یادآور شد: این فرآورده‌ها اغلب حاوی داروهای اعصاب و روان هستند که مصرف آنها موجب خشکی دهان، تارشدن بینائی، تغییر در فشار خون و ضربان قلب و اختلال در عملکرد سیستم تنفسی و حتی مرگ می‌شوند.

جمشیدی تاکید کرد: برغم فعالیت‌های پیشگیرانه‌ای که مراکز نظارتی در زمینه داروهای غیرمجاز انجام می‌دهند اما این خود مردم هستند که سلامت خود را بیمه دور اندیشی و قانونمندی می‌کنند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz