داروهایی که نباید با شکم خالی خورد

رشت رویایی – وقتی روی دارویی نوشته می‌شود که «با غذا خورده شود»، به این معنی است که اگر آن را با شکم خالی مصرف کنید، سلامتی خود را به خطر انداخته‌اید.

اگر چندین بار به دلیل کمبود وقت یا عدم دسترسی به غذا این داروها را بدون غذا مصرف کنید، کم‌کم عادت می‌کنید که آنها را این طور استفاده کنید. اگر این روش، مدتی نسبتاً طولانی ادامه داشته باشد، شما به روده، معده، کبد و کلیه خود صدمات غیرقابل جبرانی را وارد می‌کنید که می‌تواند سلامتی عمومی بدن شما را با مشکلاتی جدی روبه‌رو کند. در اینجا به مهم‌ترین این داروها اشاره می‌کنیم:

متفورمین
به طور معمول متفورمین برای درمان دیابت نوع دوم استفاده می‌شود که در آن بدن فرد نمی‌تواند سطح قند خون را کنترل کند. اگر متفورمین را با غذا مصرف نکنید، دچار ناراحتی و مشکلات مربوط به شکم و گوارش می‌شوید. علاوه بر این، مصرف غذا با داروهای مخصوص دیابت از افت فشار خون جلوگیری می‌کند.

آنتی‌بیوتیک‌ها
هر آنتی‌بیوتیک مکانیزم متفاوتی دارد. به همین دلیل مصرف غذا به همراه برخی آنتی‌بیوتیک‌ها توصیه می‌شود و برخی دیگر به شدت منع می‌شود. از جمله آنتی‌بیوتیک‌هایی که باید به همراه غذا مصرف شوند، آموکسی سیلین و کلوفازیمین هستند.

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی
این داروها درد را با مسدود کردن پروستاگلاندین‌ها که گیرنده‌های درد هستند کاهش می‌دهند. این داروها دردهای ناشی از سردرد و آرتروز را کاهش می‌دهند. استامینوفن، آسپرین و ایبوپروفن از این دسته هستند که بهتر است به همراه غذا استفاده شوند تا هم ضرری به بدن وارد نکنند و هم تأثیرگذاری آنها افزایش یابد و مهم‌تر از همه اینکه از مشکلات گوارشی و خونریزی روده یا معده جلوگیری شود.

داروهای مسکن و ضد درد
این داروها دردها و نشانه‌های درد موجود در مغز را کاهش می‌دهند. کدئین‌ها، اکسی‌کدون و مورفین از این دسته هستند. برای پیشگیری از حالت تهوع و عمل تهوع، این داروها را به همراه غذا مصرف کنید. علاوه بر این، اگر مواد غذایی که حاوی فیبر هستند با این داروها مصرف شود، از یبوست جلوگیری می‌کند.

قرص‌های ضدبارداری
قرص‌های ضدبارداری دسته دیگر از داروهایی هستند که باید همراه غذا مصرف شوند. مصرف این داروها با غذا از حالت تهوع شما جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، اگر این داروها را با غذا مصرف کنید زمان مصرف آنها را فراموش نمی‌کنید.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz