آرش رحیمی

آرش رحیمی
خوب، بد، زشت پروژه پیاده‌راه فرهنگی کلان‌شهر رشت

شهرداری رشت

در یکی دو ماه گذشته زمزمه‌هایی مبنی بر جدایی دکتر ثابت‌قدم از شهرداری رشت به گوش می‌رسد که این شایعات از زمان افتتاح پروژه پیاده راه فرهنگی، بیش‌ازپیش از سوی منتقدین و مخالفین وی شنیده می‌شود.

دکتر محمدعلی ثابت‌قدم که از تیرماه ۱۳۹۱ و پس از استعفای محمود فریدونی شهردار سابق رشت، به عنوان شهردار کلان‌شهر رشت به خدمت مشغول شده، از همان روزهای آغازین تصدی خود بر این پست، همواره با چالش‌های متعددی رو به رو بوده است.

با نگاهی اجمالی به کارنامه دو و نیم ساله شهردار جوان رشت، (وی از شهریور ۹۲ تا بهمن ۹۳ بنا به دلایلی از شهرداری رشت کنار رفت) بی‌شک اتفاقات مثبت و اثربخشی را مشاهده خواهیم کرد. شهری که در چند سال گذشته به جز تغییرات مسلسل‌وار شهردار و مسئولین رده اولی خود، هیچ تغییر عمده‌ای در خود ندیده و بکر و دست‌نخورده باقی مانده بود!

پروژه‌هایی که در دوران ثابت قدم به بهره برداری رسیده و یا در حال اجراست، در چند سال آینده ارزش واقعی خود را بیش از پیش نشان خواهند داد. پروژه‌هایی همچون ساماندهی بازارچه‌های محلی، احداث پایانه مسافربری، احداث پیاده راه‌های فرهنگی و همچنین پروژه نیمه‌کاره BRT.

در این بین اما مسئله مهم، بودن یا نبودن ثابت‌قدم است.

المان عکاس - شهرداری رشت

در یکی دو ماه گذشته زمزمه‌هایی مبنی بر جدایی دکتر ثابت‌قدم از شهرداری رشت به گوش می‌رسد که این شایعات از زمان افتتاح پروژه پیاده راه فرهنگی این کلان‌شهر، بیش از پیش از سوی منتقدین و مخالفین این شهردار جوان شنیده می‌شود.

هجمه‌های زیادی علیه وی، چه در زمان اجرای پروژه پیاده راه فرهنگی و چه پس از اتمام آن به وجود آمده و تلاش‌های مستمر و شبانه‌روزی جهت برکناری و ایجاد تغییرات در رأس شهرداری رشت توسط برخی مخالفین و منتقدین ثابت‌قدم صورت پذیرفته است. اما آیا به واقع با جدایی ثابت قدم مشکلات ریز و درشت این کلان‌شهر برطرف شده و آسمان شهرمان آبی و آفتابی خواهد شد؟

اگر بخواهیم منصفانه (نه جانبدارانه یا مغرضانه)، پروژه پیاده راه فرهنگی رشت را مورد بررسی قرار دهیم، بی‌شک نواقص زیادی در آن خواهیم یافت. یکی از مهم‌ترین ایرادات وارده که موضوع مورد بحث بسیاری از منتقدین نیز می‌باشد، تفاوت بسیار زیاد طرح اولیه ارائه شده توسط شهرداری و طرح اجرا شده است.

در این که تفاوت زیادی میان طرح اولیه و خروجی وجود دارد شکی نیست. امّا آیا پروژه افتتاح شده، راه صددرصدی خود را پیموده است؟

مهندسین محترم نیک می‌دانند که انجام پروژه از سوی پیمانکار، از زمان تجهیز کارگاه تا تحویل قطعی آن مراحل متعددی را شامل می‌شود و دانستن این نکته بد نیست که پروژه پیاده راه فرهنگی رشت مرحله “تحویل موقت” خود را نیز طی نکرده چه برسد به تحویل قطعی و در واقع تا زمان تحویل نهایی آن از سوی پیمانکار پروژه و تأیید از سوی کارفرما که شهرداری رشت می‌باشد، اتفاقات و تغییرات زیادی در آن رخ خواهد داد.

بی شک اگر در ادامه راه، پروژه مذکور تغییراتی در خود نبیند و به همین حال فعلی باقی بماند، نگارنده اولین منتقد و معترض آن خواهد بود.

موضع گیری غیرمنصفانه در مقابل شهرداری که به دلیل ثبات در انجام کارهایش شهره است و به همین سبب محبوبیت و جایگاه ویژه‌ای نیز در بین مردم کسب کرده، مقداری غیر متعارف به نظر می‌رسد. به طوری که عده‌ای آن را نوعی تسویه حساب شخصی عنوان می‌کنند.

انتقاد شبانه‌روزی و به رگبار بستن پروژه‌ای که فاز اولش، اجرای کف‌پوش بوده و آن نیز به مرحله بهره‌برداری رسیده، به خودی خود سؤالات زیادی را در اذهان متبادر می‌نماید.

به خاطر داشته باشیم که هر جراحی، خون‌ریزی دارد و هم آبادانی هم خرابی. حال که چهره شهرمان تغییراتی را در خود شاهد است، کاش با انتقادات گاهاً غیرمنصفانه خود، زیبایی‌های ناشی از این تغییرات را به کام شهروندان تلخ نکنیم.

آرش رحیمی-کارشناس ارشد سازه

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz