رشت رویایی- هل نوعی گیاه معطر با طبع گرم و خشک است که به عنوان چاشنی در غذا ها،شیرینی ها، مربا ها و… استفاده میشود. کشور های هند و پاکستان بیشترین مصرف کننده های این گیاه هستند. مصرف هل در فصل های سرد سال برای افرادی که در زیر دنده چپ خود احساس درد میکنند توصیه میشود. هل باعث افزایش انرژی بدن میشود و توانایی مقابله با اضطراب در زندگی را به انسان می‌بخشد.

برای حفظ شدن عطر هل آن را به صورت میوه یا کپسول استفاده میکنند. پوست کپسول هل نیز معطر و حاوی اسانس است. هنگام استفاده از کپسول آن را شکسته و دانه های استخراج شده از آن را مصرف میکنند .تخم و ریشه گیاه هل مصرف درمانی و دارویی دارد.

خواص هل برای فشار خون
میدانید که هل منبع خوبی از یون های کلسیم است. فشار خون به وسیله مکانیزم های کولینرژیک و اثر کردن بر یون های کلسیم کاسته میشود. بدین ترتیب هل با کلسیم های موجود در خود به کاهش فشار خون کمک میکند. پژوهش های انجام شده نشان داده اند که مقدار ۳ گرم از پودر هل تاثیر ناباورانه ای در کاهش فشار خون داشته است. این تاثیر به سبب وجود آنتی اکسیدان هایی مانند: سینئول، تریپنیل، تریپنولن، لیمونن در هل است.

خواص هل برای سردرد های سوداوی
استفاده از روغن هل و مالیدن آن در نواحی گردن و پس سر موجب سبب بهبود سر درد های سوداوی میشود. این سر درد ها غالبا در اول صبح ها و شب بروز پیدا میکند.

خواص ضد افسردگی هل

هل گیاهی نشاط آور است.مصرف هل به افرادی که دچار افسردگی و غمگینی هستند توصیه میشود. این گیاه انرژی بدن را افزایش میدهد و سبب شادمانی و نشاط میشود. این گیاه هم چنین خاصیت خواب آوری نیز دارد و افرادی که از بیخوابی رنج میبرند به عنوان خواب آور طبیعی میتوانند از آن استفاده کنند.

خواص هل برای لاغری
از مهم ترین خواص هل خاصیت چربی سوزی آن است. هل حاوی ماده ای به نام فلانوئید است این ماده با کم کردن فعالیت لیپاز پانکراسی منجر به کاهش وزن میشود. افرادی که دچار اضافه وزن و چاقی هستند با مصرف هل میتوانند جذب چربی را در بدن خود کاهش دهند.

خواص هل برای دستگاه گوارش
روغن گرفته شده از هل اثرات بسیار خوبی بر دستگاه گوارش و عملکرد آن دارد. این گیاه از نفخ معده جلوگیری میکند. عصاره ی آن با جلوگیری از رشد متابولیسم آراشیدونیک از ابتلا به زخم معده جلوگیری میکند.

خواص هل برای بیماری های دهان و دندان
سال های زیادی است که در آیورودا و طب سنتی چین از هل برای حل کردن مشکل دهان و دندان استفاده میشود. تحقیقات نشان داده اند که مصرف آنتی بیوتیک ها عوارض جانبی زیادی دارند.یکی از این عوارض مهار شدن باکتری های پروبیوتیک مفید میباشد. اما در صورت استفاده از ادویه های دارویی باکتری های مفید حفظ شده و تنها میکروب های عفونی مهار خواهند شد. دانشگاه های کالیفرنیا بر اساس تحقیقات خود خواص ضد میکروبی هل برای دهان و دندان را تایید کرده اند.

خواص ضد سرطانی هل
هل با ایجاد مشکل در سیکل تولید و زندگی سلول های سرطانی در بدن از رشد این سلول ها پیشگیری کرده و سبب کاهش تومورهای سرطانی میشود. به همین ترتیب در پیشگیری از سرطان به ویژه سرطان پوست نقش دارد.

خواص هل برای پوست

هل سبب شادی و طراوت پوست نیز میشود. به این منظور چند قاشق از آن را در آب بجوشانید و پس از صاف کردن آن را با یک قاشق غذا خوری روغم بادام شیرین ترکیب کنید. سپس آن را بر روی صورت خود مالیده و ماساژ دهید.

خواص عرق هل

عرق هل نیز همانند خود هل دارای طبع گرم است و خواص بسیاری مانند رفع سردرد، خوشبو کننده، تقویت کننده روده و معده و… دارد.این عرق را میتوانید به همراه شربت،شیرینی و چای مصرف کنید.

هشدار های مصرف هل
توصیه میشود زنان باردار و شیرده از آن استفاده نکرده و در صورت استفاده در حد آشپزی و مصرف آن در غذا ها باشد.

مصرف بیش از اندازه هل در افرادی که دچار سنگ کیسه صفرا هستند باعث افزایش درد میشود.