خطرات تپل شدن نوزاد

رشت رویایی- خیلی از والدین دوست دارند که نوزاد تپلی داشته باشند. این موضوع در والدین نوزادانی که نارس به‌دنیا آمده اند یا در مراحل ابتدایی پس از تولد وزن پایینی دارند، بیشتر دیده می‌شود.

به همین دلیل این والدین تلاش می‌کنند با انواع غذاهای کمکی وزن نوزادشان را افزایش دهند اما این پرسش مطرح است که آیا افزایش زیاد وزن در نوزادی به نفع کودک است یا به ضرر او؟!

نتایج مطالعات اخیر نشان داده است، نوزادانی که در سنین زیر یک سال افزایش وزن زیادی پیدا می‌کنند، بیشتر در معرض چاقی در سنین پیش‌دبستانی خواهند بود. این موضوع اهمیت عادات غذایی درست از زمان نوزادی را نشان می‌دهد.

طی ۲۰ سال گذشته میزان چاقی کودکان شیوع فراوانی داشته است، به طوری که در میان کودکان آمریکایی شیوع چاقی دو برابر شده است و تقریبا ۳/۱ درصد آن ها چاق یا دچار افزایش وزن هستند. شیوع چاقی کودکان متاسفانه در کشور ما نیز درسال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است. همان طور که می‌دانیم، اپیدمی چاقی با مشکلات تهدیدکننده سلامتی مانند خطر بالای بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان در ارتباط است.

براساس دو مطالعه انجام شده اخیر، غذا ندادن به بچه‌ها در زمان سیری آن ها و تشویق به نوشیدن میزان زیاد آب می‌تواند در کنترل وزن آن ها بسیار موثر باشد.

نکته: با توجه به تاثیر چاقی دوران نوزادی در چاقی فرد در دوران بعدی زندگی، آموزش والدین برای بهبود رژیم غذایی نوزادان و اصرار نداشتن به افزایش سریع وزن در زیر یک سالگی ضروری است، چرا که اصرار بیش از حد به افزایش حجم مواد غذایی در این دوران می‌تواند به افزایش بی‌رویه وزن و چاقی در سنین کودکی منجر شود. از طرف دیگر نوشیدن آب به اندازه کافی نیزدر پیشگیری از اشتهای کاذب و چاقی کودکان موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *