رشت رویایی- «خشم و هیاهو» داستان خسرو و حنا است، خسرو خواننده‌ی معروفی است که زن و زندگی دارد اما وارد رابطه‌ای می‌شود که مورد تأیید عرف جامعه نیست، حنا دختر جوان دانشجویی که از فرط علاقه به خواننده جوان وارد زندگی خسرو پارسا می‌شود.

داستان حداقل سه روایت دارد؛ روایت خسرو از رابطه بعدتر روایت حنا و در آخر روایت سوم شخص، سیدی در داستان گوترین فیلم کارنامه‌اش گریزی به دنیای سلبریتی‌ها زده و نقش رسانه‌ها را در شهره کردن آدم‌ها واکاوی کرده، آدم‌هایی که در جوامع به اصطلاح مدرن نه صرفاً به دلیل آن که موفق‌اند، بلکه فقط به دلیل این که در مسیر رسانه قرار می‌گیرند، شهره می‌شوند و چون این شهره شدن تابلویی از یک بلوغ روانی نیست، هر آن در آستانه سقوط است.

[su_frame align=”center”]فیلم «خشم و هیاهو»[/su_frame]

سیدی برای نشان دادن جزئیات در چنین داستانی که مابین یک درام جنایی و عاشقانه دست و پا می‌زند نیاز به شخصیت‌پردازی بسیار پیچیده‌ای دارد؛ او باید خسرو پارسا را جوری نشانمان می‌داد که دلیل تمام رفتارهایش را می‌فهمیدیم، درک می‌کردیم که چرا انقدر پرخاشگر است؟ چرا با فرزندش این گونه رفتار می‌کند؟

او در روایت اول دافعه‌ی شدیدی برای هوادارش دارد، ابن همه پرخاشگری قرار است چه کار کردی در شخصیت‌پردازی خسرو داشته باشد؟ ما برای بی‌وفایی خسرو در روایت دوم هیچ داده‌ی قوی دریافت نمی‌کنیم، این زندگی که مرتب و به سامان است، بهتر نبود نشانه‌هایی از سر به هوایی خسرو را پیشتر می‌دیدم؟ همه‌ی این‌ها یعنی این که شخصیت خسرو پارسا به عمق نرفته و ما نمی‌توانیم دلیل رفتارهایش را باور کنیم. اگر در فیلمنامه جایی برای شکل رفتار خسرو با گروه نوازندگان گروهش می‌دیدیم، یا او را در موقعیت‌های اجتماعی گوناگون مشاهده می‌کردیم، شمایل گوناگونی از رفتارهای رنگارنگ او را می‌دیدیم و این رفتارهای رنگارنگ ذهنیت پیوسته‌ای از خسرو می‌ساخت که او را باور‌پذیر می‌کرد.

[su_frame align=”center”]فیلم «خشم و هیاهو»[/su_frame]

همین ایرادات را می‌توانیم در شخصیت پردازی حنا هم مشاهده کنیم؛ حنا چه خانواده‌ای دارد؟ او چرا انقدر واداده است؟ این حد اغواگری در روایت اول چرا در تیپ مانده؟ اگر وادادگی روایت دوم را بپذیریم چرا انقدر منفعل است؟ حنا بیشتر شبیه تیپ کهن الگوی زن اغواگر است و هیچ پیچیدگی شخصیتی ندارد، همین عدم پیچیدگی و به عمق نرفتن در مورد شخصیت حنا سکانس دادگاه و از خودگذشتگی او را باسمه‌ای و مصنوعی جلوه می‌دهد.

حنا باید عقبه‌ای هر چند اندک در فیلمنامه می‌داشت؛ مثلاً می‌توانستیم در قالب فلاش بک گوشه‌ای از گذشته‌ی او را ببینیم که کدهایی از این واداگی روایت دوم در آن گنجانده می‌شد، فیلمساز البته در سکانس بام تهران این کاررا کرده، اما در پرداختی روایی نه تصویری، از همین رو تأثیر گذار نیست و در نهایت زن خسرو که بیشتر در حد آکسسوار صحنه است و هیچ کارکردی در متن ندارد و البته در نهایت شخصیت بازجو است که در نهایت تیپ تصویر شده؛ کاملاً منطبق با ذهنیت پیشین تماشاچی از یک باز جو بدون هیچ‌گونه نو‌آوری.

[su_frame align=”center”]فیلم «خشم و هیاهو»[/su_frame]

کیسه‌ای از ایده‌های سینمایی…
اعترافات را اگر دیده باشید بهتر متوجه می‌شوید که سیدی کارگردان شده که ایده‌های بصری‌اش را به اشتراک بگذارد، خشم و هیاهو هم از این قاعده مستثنا نیست، پلان‌هایی که غالباً میزان سن های سنجیده‌ای دارد و ذوق سازنده‌اش را نشان می‌دهد، سکانس آشنایی حنا و خسرو در اوایل فیلم که در ماشین خسرو اتفاق می افتد با غلبه‌ی نور قرمز هیجان و توامان تشویش و تحریک را القا می‌کند. استفاده از نور قرمز در کنار سیاهی شب ترکیب هوشمندانه‌ای است، نگاه کنید به سکانس‌هایی که حنا در خیابان و عرصه‌های عمومی است، ما دائما پوسترهایی از خسرو پارسا را در زمینه می‌بینیم که استعاره‌ای از غلبه حضور خسرو در ذهن حناست.

اوج این ایده‌های سینمایی در سکانس اعتراف حنا و در صحنه قتل است که ردپای او بر برف و باز کردن در و صحنه قتل ابهامی در اعتراف به نظر ساختگی ایجاد می‌کند و در عین این که خشونت را به تصویر می‌کشد و نمی‌کشد، طراحی صحنه در خانه خسرو هم یکی دیگر از نکات جالب توجه است، تمام سکانس‌ها در نمای متوسط و در محیطی کم نور تصویر شده که گویی تمثیلی از روح به تنگ آمده اهالی خانه است، ایده‌ی عینک جان لنون که در سراسر فیلم حضور دارد که خب وجه دروغین و بی‌اعتبار سلبریتی های دنیای مدرن را نشان می‌دهد، شهره‌ای که خود گرته ای از کس دیگری است و در نهایت اصالت رفتار ندارد.

[su_frame align=”center”]فیلم «خشم و هیاهو»[/su_frame]

خشمی از فیلمنامه و هیاهویی برای سینما
به نظر می‌رسد سیدی هنوز هم فرم مطلوب سینمایی‌اش را پیدا نکرده، او هنوز معلق است بین بازی‌های فرمی و تعریف یک داستان عوام پسندانه، آن چه که سیدی می‌خواهد دیر یافتنی است، اما با سیری در کارنامه‌اش می‌شود گفت که در خشم و هیاهو تا حدی به این ایده آل ذهنی نزدیک شده، حداقل در اینجا فیلم کاملاً فرمال نیست و حدی از سرگرم کنندگی را با خودش دارد.

انتخاب سوژه‌ای که ناخودآگاه داستان پر حرف و حدیث ستاره‌ی رنگی فوتبال را به یاد می‌آورد و همه چیزاش جذابیت دارد انتخابی که می‌تواند سینمای سیدی را به خواست عمومی نزدیک کند اما آن چیزی که هنوز حل نشده باقی مانده، عدم پیوستگی کامل میان داستان و فرم در سینمای کارگردان جوان است، تصور کنید این ایده‌های ناب بصری با شخصیت‌هایی کامل همراه می‌شد و زبان بیان در تمام فیلم یکسان و هماهنگ می‌شد.

[su_frame align=”center”]فیلم «خشم و هیاهو»[/su_frame]

بی شک خشم و هیاهو اثر ماندگاری می‌شد، سکانسی که می‌تواند چراغ راه باشد، شاید آن سکانس ترانه خوانی پسرک فیلم است در کنار تن نیمه جان مادر؛ «تکون بده اون بدنو تکون بده» مادر در کما است و پسر بی تاب مادر و با بیانی کودکانه ترانه‌ای شاد را در وضعیتی غمگین می‌خواند اوج همنشینی محتوا و فرم آن چیزی که سینمای سیدی کم دارد.