[su_frame align=”left”]محمدابراهیم خلیلی[/su_frame]

رشت رویایی- محمدابراهیم خلیلی شهردار سابق رشت کتاب خاطرات خود را از دوران تصدی بر شهرداری شهر رشت با نام «شصت و سومین شهردار» منتشر کرد.

به گزارش گیل خبر، خلیلی شصت و سومین شهردار رشت بود که با ۱۱ رأی موافق شورای چهارم شهر رشت در تاریخ ۱۳۹۲/۸/۳ به عنوان شهردار کلانشهر رشت برگزیده شد و به فاصله کمتر از یک سال در تاریخ ۱۳۹۳/۷/۲۲ طی جلسه استیضاح این شورا از سمت خود برکنار شد.

حواشی زیاد استیضاح و برکناری شصت و سومین شهردار رشت در آن زمان به‌قدری زیاد بود که پس از آن نشریات و رسانه‌ها بارها از وی خواستند تا در مورد حوادث و مسائل پشت پرده شورای چهارم و شهرداری سخن به میان آورد که هربار با مخالفت و سکوت وی روبرو شد.

حال خلیلی با انتشار خاطرات خود از آن دوران در قالب این کتاب به بخش مهمی از ناگفته‌ها و اتفاقات مابین شورای چهارم و شهردار وقت اشاره کرده است که خواندن آن برای تنویر افکار عمومی خالی از لطف نیست.

در بخشی از این کتاب که نگارش آن در تاریخ ۹۴/۵/۸ به اتمام رسیده آمده است: «بعد از اینکه حدود یک سال از زمان انتخاب من به عنوان شهردار رشت می‌گذشت، بنا به خواسته و مصوبه اعضای محترم شورای دوره چهارم در تاریخ ۹۳/۷/۲۲ که بسیاری رویداد چنین اتفاقی را تصور هم نمی‌کردند کلید شهرداری را با طیب خاطر و در کمال آرامش و با رضایت کامل تحویل شورا دادم.

طبق آنچه برخی از اعضای شورا در علن و خفا مطرح می‌کردند، آنها بنا داشتند تا یک نفر از بین خود را به عنوان شهردار انتخاب کنند و گفته می‌شد که حداقل سه نفر هم از اعضای شورا طالب شهردار شدن بودند و برای رسیدن به صندلی شهرداری به جد تلاش می‌کردند و سعی داشتند تا با همراه کردن رفقای خود در شورا، رویای شهردار شدن خود را به واقعیت تبدیل کنند.»

در بخش دیگری از این کتاب آمده است: «با شناختی که از شهر رشت و مردمان آن دارم، می‌توان با اطمینان اذعان کرد که شهر رشت به دلیل وجود مردمی با فرهنگ و ریشه دار و دارای تاریخ و هویت شهر نشینی و آشنا بودن با اصول زندگی شهری، مرکز آفرینش فرصت‌های ارزنده در توسعه پایدار شهری، نه فقط در سطح بومی و منطقه‌ای بلکه در طراز ملی و کشوری است. همین‌طور با جرات می‌توان گفت که حتی سنگ فرش‌های خیابان‌های شهر رشت از طلا با ارزش‌تر است تا چه رسد به افکار و اندیشه‌ها و فرهنگ ذی‌قیمت و کم‌نظیر مردمان آن…»

این کتاب مشتمل بر ۲۱۶ صفحه در قطع وزیری توسط انتشارات رمه منتشر شده و به زودی در عرضه عموم قرار خواهد گرفت.