مجتبا پورمحسن

به جای ثابت‌قدم، فردا شورای شهر باید پاسخگو باشد
حمایت از توسعه رشت؛ آری یا خیر؟

خانه حاج میرزا خلیل آقا رفیع - ساختمان شورا شهر رشت

رشت رویایی، مجتبا پورمحسن- فردا قرار است ثابت قدم، شهردار جوان رشت در شورای اسلامی شهر رشت استیضاح شود، اتفاقی که واکنش منفی اکثر مردم رشت را برانگیخته است. جدای از واکنش سیاسیون، اعتراضات گسترده در فضای مجازی به برکناری احتمالی شهردار رشت، بازی را عوض کرده، به گونه‌ای که فردا این اعضای شورای شهر رشت هستند که باید پاسخ دهند که از جریان توسعه شهر رشت حمایت خواهند کرد یا نه. برای این‌که شورانشینان فردا با اطلاعات بیشتری تصمیم بگیرند، جواب‌هایی به نمونه سوالاتی که مردم طرح کرده‌اند را در اختیار آنان قرار می‌دهیم.

۱۷ سال، ۲۴ شهردار
واقعاً این رکورد تاریخی را می‌توان در کتاب گینس ثبت کرد. شهر ما در ۱۷ سالی که از عمر شورا می‌گذرد، ۲۴ شهردار به خود دیده است، یعنی عمر مفید یک شهردار در رشت کمتر از ۹ ماه بوده. کدام شهردار می‌تواند در عرض ۹ ماه برنامه‌های خود را اجرایی کند؟ از آغاز مدیریت ثابت‌قدم بر شهرداری رشت تنها ۱۶ ماه می‌گذرد، یعنی یک سال و چهار ماه. به راستی این مقدار زمان برای یک شهردار کافی است؟ آیا عملکرد ثابت‌قدم در این ۱۶ ماه بسیار فراتر از انتظار نبوده؟ با وجود این‌همه کارهای عمرانی، او دیگر چه می‌توانست انجام دهد و نکرده؟ با برکناری ثابت‌قدم و انتصاب یک سرپرست و شهردار جدید، آمار خیره‌کننده اما تاسف‌بار ۱۷ سال ۲۶ شهردار تحقق خواهد یافتٰ. آیا این زیبنده شهر رشت است؟

۹ ماه تا انتخابات؛ شبهات انتخاباتی؟
از عمر شورای چهارم حدود ۹ ماه باقی مانده است. شورای شهر در ۹ ماه باقیمانده از عمرش چه چیزی را از جایگزین احتمالی می‌تواند مطالبه کند و چشم به برآورده شدنش داشته باشد؟ آیا بهتر نیست که به مردم اجازه دهیم در انتخابات دور بعد، اعضایی را انتخاب کنند که با طرز فکر آن‌ها نزدیکی بیشتری داشته باشد؟

این روزها شائبه‌هایی درباره انگیزه انتخاباتی برخی از استیضاح‌کنندگان وجود دارد که البته گمان نمی‌کنیم صحت داشته باشد. اما تصمیم احتمالی اعضای شورا بر برکناری شهردار، شاید این شائبه‌های «بی‌اساس» نیز دستکم در ذهن مردم واقعی به نظر برسد.

کارهای عمرانی ثابت‌قدم
آیا اعضای شورا نمی‌دانند که تا سال ۱۳۷۲ تنها دو پارک در رشت وجود داشت و تا سال ۱۳۹۴ این آمار به ۴۱ پارک رسید و ثابت قدم از سال گذشته تا به امروز بیش از ۱۰ پارک ساخته و تا پایان امسال این تعداد به ۱۶ پارک می‌رسد؟ آیا نمی‌دانند که بیشتر این پارک‌ها در محله‌های کمتر برخوردار ساخته شده است؟ مگر می‌شود ندانند؟ اگر چنین عملکردی را شهرداری دیگر می‌داشت، اگر مجسمه‌اش را نمی‌ساختند حداقل هفته یکبار او را تهدید به استیضاح نمی‌کردند. آیا ساخت پیاده‌راه فرهنگی کار کمی محسوب می‌شود؟ آیا بزرگان فرهنگ و هنر این کشور همگی برای خوشایند شخص شهردار ساخت پیاده راه فرهنگی را کاری بسیار بزرگ قلمداد کردند؟ آیا اعضای شورای شهر نمی‌دانند که تا پیش از آغاز به کار ثابت‌قدم سیستم اتوبوسرانی تقریباً تعطیل بود و حالا احیا شده است؟

رضایت شهروندان رشت
شاید پس از الماسی، ثابت قدم تنها شهرداری باشد که شهروندان رشت از عملکردش رضایت دارند. اعضای شورا اگر سری به فضای مجازی بزنند متوجه میزان رضایت مردم از عملکرد ثابت قدم می‌شوند. همان رضایتی که یکی از امضاکنندگان نامه وصول استیضاح دو هفته پیش در مصاحبه‌ای به آن اذعان کرده بود و به یکباره باد به سوی دیگری وزید. حتا اگر همه مردم هم از عملکرد او راضی نباشند، عده زیادی عملکردش را می‌پسندند. آخرین بار کدام شهردار توانسته بود دل مردم رشت را به دست آورد؟

همیاری اعضای شورا
همیاری و همکاری بعضی از اعضای شورای شهر قطعاً در موفقیت شهردار نقش مهمی داشته و اساساً باید به اندازه ثابت‌قدم برای آن‌ها نیز امتیاز مثبت در نظر گرفت. این اعضا در یک سال و نیم گذشته نه تنها با ثابت‌قدم همراهی کردند بلکه جور بعضی از همکاران خود در شورا را هم کشیدند و خود را در معرض ناملایماتی قرار دادند که شاید نفع شخصی‌شان را به خطر انداخت، اما نقش ماندگاری در حرکت توسعه رشت را برای‌شان رقم زد.

آزمون تاریخی
شهر رشت در چند دهه اخیر همواره عقب نگه داشته شده و رنگ پیشرفت را به خود ندیده است. حالا که در بزنگاهی تاریخی، مردم و شهردار و طیفی از اعضای شورای شهر با همیاری مسوولان ارشد استان، کشتی به‌گل‌نشسته توسعه رشت را به حرکت درآورده، فردا اعضای محترم شورا باید تکلیف خود را مشخص کنند؛ این‌که آیا به حمایت از توسعه رشت رأی می‌دهند و نام نیک از خود بجا می‌گذارند، یا در مقابل خواست مردم قرار می‌گیرند؟

نظرات

1 دیدگاه برای "به جای ثابت‌قدم، فردا شورای شهر باید پاسخگو باشد
حمایت از توسعه رشت؛ آری یا خیر؟"

آگاه‌سازی از
680

مرتب کردن بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بیشترین رأی
lind
8 ماه 19 روز پیش

مطمن باشید دوره بعد شورا بعضی ها فقط خواب شورا خواهند دید

wpDiscuz