حل مشکل سراوان مهم است، اما نه به اندازه انتخابات!

پسماند

رضا صادق در کانال تلگرامی «رشتی بافرهنگ» نوشت: حکایت سراوان یکی از اصلی‌ترین معضل‌های زیست محیطی استان است که به مرحله بحرانی رسیده در حالیکه اعضای دغدغه‌مند شورای شهر رشت با فراغ بال و آسودگی خاطرنشسته‌اند و ابعاد انتخاباتی و تبلیغاتی طرح‌هایی را بررسی می‌کنند که در حوزه محیط زیست است.

طرح دو فوریتی مدیریت پسماند سراوان در حالی عصر دیروز به شورا ارسال شد که استاندار و نماینده ولی فقیه در استان خواستار حل سریع‌تر معضل سراوان شده بودند اما نکته جالب اینجاست نه اینکه دو فوریت طرح رای نیاورده باشد بلکه اصلاً اجازه مطرح شدن این طرح در صحن شورا داده نشد مبادا برای شهرداری کارکرد تبلیغاتی و انتخاباتی داشته باشد.

در حالی‌که انتخابات هیات رئیسه شورا پس از حواشی مختلف و جلسات مختلف بی‌سرانجام با ورود فرماندار و برگزاری جلسه‌ای فوق‌العاده برگزار شد و مسعود کاظمی بر مسند ریاست شورا تکیه زد، بسیاری امیدوار بودند که سال چهارم و آخرین سال شورای چهارم با ریاست جدید خود به دور ازحواشی و جنجال‌های مرسوم سال سوم همراه باشد. اما باید اذعان کرد که تنها نام اشخاص فرق کرده و تغییری در شیوه رفتاری شورا و نحوه ریاست آن به وجود نیامده است.

پس از اعتراض دست‌جمعی مردم سراوان نسبت به وضع نابسمان دفن زباله در این محل، موضوع سراوان نظر برخی از اعضای شورا را به خود جلب کرده‌است. درحالیکه این موضوع در سه سال کاری شورای چهارم موضوع در اولویتی نبود و حواشی پیرامون شورا مجال زیادی به اعضا نداد تا به موضوعسراوان ورود کنند.

اما در روزهای گذشته شاهد بودیم که بحث سراوان به سوژه داغ پارلمان‌نشینان در نطق پیش از دستور و گفتگوهای رسانه‌ای شده‌است؛ سوژه‌ای که ظاهراً هدف از طرح آن نه اینکه پیدا کردن راه چاره باشد بلکه انداختن بار این مسئولیت عمومی بر دوش مدیریت شهری و انتقاد از عملکرد شهردار است.
ریاست جدید شورا چند روز پیش سراغ مردم سراوان رفت و در جمع ساکنین معترض این محل با سر دادن فریاد «یا حسین» وعده رسیدگی به مشکل سراوان را داد. اما در جلسه دیروز شاهد بودیم که طرح جامع مدیریت ساماندهی پسماندهای رشت که از ماه‌ها قبل بر روی آن مطالعه و فکر شده است، راهی به صحن شورا پیدا نکرد.

حال سوال از ریاست شورا این است که چطور یک طرح دو فوریتی که در کمیسیون بهداشت بررسی شده و قانوناً باید فوریتش در شورا مورد بررسی قرار بگیرد، اصلاً مجال مطرح شدن پیدا نمی‌کند.

مسعود کاظمی این اطمینان را به اهالی سراوان داد که موضوع سراوان در الویت کاری شورا قرار دارد. اما ظاهراً تقدیرهای مناسبتی در جلسات شورا و دعوت از مسئولین مختلف اهمیت بیشتری برای کاظمی دارد، آن‌هم در زمان محدود جلسات هفتگی که باید به مشکلات مردم و لوایح ارسالی به شورا رسیدگی شود.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد مفهوم «الویت» در ادبیات ریاست شورا تا حدود زیادی با تعبیر همگان از این واژه متفاوت باشد؛ زیرا در دو هفته اخیر شاهد بودیم بیش از آنکه موضوع سراوان در صحن شورا محلی برای نگاه کارشناسی و پیدا کردن راه حل برای این بحران باشد عمدتاً به مقصر جلوه دادن شهرداری ارتباط داشته است.

ضمن اینکه گویا برای رییس شورا اهدای هدیه ۳ میلیونی به قهرمان ملی تکواندو نسبت به بررسی طرح مدیریت ساماندهی پسماند ارجحیت بیشتری دارد.

هرچند تقدیر و قدردانی از قهرمانان ملی امری نیک و قابل تقدیر است اما بهتر بود با درک حساسیت موضوع سراوان، این کارها به زمانی بهتر موکول می‌شد تا مردم سراوان تصور نکنند تنها خوراک تبلیغاتی شورا پیش از انتخابات شده‌اند.

با توجه به اینکه گفته می‌شود طرح جامع شهرداری رشت برای ساماندهی پسماندهای رشت و حل مشکل سراوان به دلیل کارکردهای تبلیغاتی و انتخاباتی از راهیابی به شورا بازمانده است، گویای این واقعیت است که اعضای شورا به جامعیت و موثر بودن این طرح اعتقاد دارند و به همین دلیل می‌ترسند با اجرای این طرح نقطه عطفی دیگر به کارنامه کاری مدیریت شهری افزوده شود تا مبادا انتخابات پیش‌رو به ضرر آنها تمام شود.

حال ریاست شورا باید پاسخ دهد که چرا باید به مسائل زیست‌محیطی و مشکلاتی که به طور مستقیم با سلامت و زندگی شهروندان در ارتباط است، نگاهی سیاسی و انتخاباتی داشت. وقتی چاقوی تیز بحران سراوان زیر گلوی محیط زیست استان و ساکنین این منطقه است، فکر کردن به انتخابات شش ماه آینده عجیب به نظر می‌رسد؟

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz