رشت رویایی- رییس جمهور گفت: حق نداریم در زندگی خصوصی و عمومی مردم دخالت کنیم جز در زمینه اجرای قانون.

[su_frame align=”left”]حسن روحانی[/su_frame]

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با برشمردن ویژگی‌های ممتاز شخصیت نخستین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت اظهارداشت: مولای متقیان علی (ع) تربیت یافته مستقیم مکتب پیامبر عظیم الشان (ص) بودند و همچنین ایشان شخصیتی است که همانند خود پیامبر اسلام مورد احترام همه مسلمانان جهان بوده و از جایگاه والایی برخوردار است که هیچ کسی در آن تردیدی ندارد.

رییس جمهور در تبیین سومین ویژگی منحصربه فرد امام علی (ع) گفت: سومین ویژگی را می‌توان در تاریخ و دوران‌های مختلف زندگی سیاسی، اخلاقی، اجتماعی و دینی امام علی (ع) مشاهده نمود و افتخار ما این است که در میان الگوهایی که برای حکومت‌داری وجود دارد ۲ الگوی برتر حکومت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) و مولای متقیان علی (ع) را داریم.

روحانی با تاکید بر ضرورت درس آموزی از زندگی فردی و حکومتی امام علی (ع) اظهار داشت: امیرالمؤمنین علی (ع) به حق باید در همه زمینه‌ها امام و راهبر ما باشد و پیرو علی (ع) بودن، افتخار بزرگی است.

رییس جمهور با اشاره به موضوع عدالت و دقت نسبت به بیت‌المال در نگاه امام علی (ع) گفت: مولای متقیان نسبت به رعایت امانت در بیت‌المال بسیار حساس بودند و در اجرای عدالت و تقسیم بیت‌المال ملاحظه نسبت به سوابق کسی را جائز نمی‌دانستند.

رییس جمهوری تاکید کرد: مولای متقیان علی (ع) رضایت عموم مردم را ستون حکومت خود می‌دانست. بنابراین در هر کاری که انجام می‌شود باید معیار اصلی دستور خدای متعال و رضایت عمومی مردم باشد و اینها همه درس‌هایی است که باید از مولایمان بیاموزیم.

روحانی در ادامه با اشاره به مؤلفه آزادی در حکومت امام علی (ع)اظهار داشت: در کدام حکومت سراغ دارید که مخالفین در مسجد مانع سخنرانی و نماز امیرالمؤمنینع) شوند اما در عین حال امام علی آنها را آزاد بگذارد و به خوبی به همه بیاموزد که مخالفین تا کجا و چه اندازه حق دارند و مرز توطئه با آزادی بیان کجاست؟

رییس جمهور همچنین به برخورد قاطع امام علی (ع) با فساد اشاره کرد و گفت: امیرالمؤمنین علی (ع) در زمینه فساد با هیچ کس مماشات نمی‌کرد و قاطعانه در برابر فساد می‌ایستاد و نمی‌گذاشت فساد ادامه یابد و شیعه علی (ع) به این معناست که راه آن امام، به‌طور تمام و کمال ادامه یابد.

روحانی در ادامه با اشاره به کلام پیامبر اسلام (ص) به امام علی (ع) مبنی بر اینکه ما پدران امت هستیم، اظهارداشت: این جمله بدین معناست که حاکمان و کسانی که بر مردم حکمرانی می‌کنند از جایگاه پدرانه‌ای نسبت به مردم برخوردار هستند. بنابراین باید مردم را فرزندان عزیز خود بدانند و حالت پدری نسبت به عموم مردم داشته باشند. دختران و جوانان را در جامعه دختران و فرزندان خود بدانند و از موضع پدری و دلسوزی با آنان رفتار کنند.

رییس جمهور با اشاره به اینکه “چنین نیست که هر کس یا نهاد و ارگانی بخواهد با اقداماتی به دنبال کنترل مردم باشد”، تصریح کرد: آزادی مردم با آیین نامه و سلیقه افراد و برخی دستگاه‌ها نمی‌تواند محدود شود و آزادی مردم به غیر از قانون با هیچ چیز دیگری محدود نمی‌شود و حتی دولت و قوه قضاییه هم نمی‌توانند مردم را محدود کنند و فقط قانون می‌تواند چارچوب‌هایی در این زمینه داشته باشد.

وی تاکید کرد: حق نداریم در زندگی خصوصی و عمومی مردم دخالت کنیم جز در زمینه اجرای قانون.