رییس جمهور:
رییس جمهور: حق نداریم در زندگی خصوصی و عمومی مردم دخالت کنیم

رشت رویایی- رییس جمهور گفت: حق نداریم در زندگی خصوصی و عمومی مردم دخالت کنیم جز در زمینه اجرای قانون.

حسن روحانی

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با برشمردن ویژگی‌های ممتاز شخصیت نخستین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت اظهارداشت: مولای متقیان علی (ع) تربیت یافته مستقیم مکتب پیامبر عظیم الشان (ص) بودند و همچنین ایشان شخصیتی است که همانند خود پیامبر اسلام مورد احترام همه مسلمانان جهان بوده و از جایگاه والایی برخوردار است که هیچ کسی در آن تردیدی ندارد.

رییس جمهور در تبیین سومین ویژگی منحصربه فرد امام علی (ع) گفت: سومین ویژگی را می‌توان در تاریخ و دوران‌های مختلف زندگی سیاسی، اخلاقی، اجتماعی و دینی امام علی (ع) مشاهده نمود و افتخار ما این است که در میان الگوهایی که برای حکومت‌داری وجود دارد ۲ الگوی برتر حکومت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) و مولای متقیان علی (ع) را داریم.

روحانی با تاکید بر ضرورت درس آموزی از زندگی فردی و حکومتی امام علی (ع) اظهار داشت: امیرالمؤمنین علی (ع) به حق باید در همه زمینه‌ها امام و راهبر ما باشد و پیرو علی (ع) بودن، افتخار بزرگی است.

رییس جمهور با اشاره به موضوع عدالت و دقت نسبت به بیت‌المال در نگاه امام علی (ع) گفت: مولای متقیان نسبت به رعایت امانت در بیت‌المال بسیار حساس بودند و در اجرای عدالت و تقسیم بیت‌المال ملاحظه نسبت به سوابق کسی را جائز نمی‌دانستند.

رییس جمهوری تاکید کرد: مولای متقیان علی (ع) رضایت عموم مردم را ستون حکومت خود می‌دانست. بنابراین در هر کاری که انجام می‌شود باید معیار اصلی دستور خدای متعال و رضایت عمومی مردم باشد و اینها همه درس‌هایی است که باید از مولایمان بیاموزیم.

روحانی در ادامه با اشاره به مؤلفه آزادی در حکومت امام علی (ع)اظهار داشت: در کدام حکومت سراغ دارید که مخالفین در مسجد مانع سخنرانی و نماز امیرالمؤمنینع) شوند اما در عین حال امام علی آنها را آزاد بگذارد و به خوبی به همه بیاموزد که مخالفین تا کجا و چه اندازه حق دارند و مرز توطئه با آزادی بیان کجاست؟

رییس جمهور همچنین به برخورد قاطع امام علی (ع) با فساد اشاره کرد و گفت: امیرالمؤمنین علی (ع) در زمینه فساد با هیچ کس مماشات نمی‌کرد و قاطعانه در برابر فساد می‌ایستاد و نمی‌گذاشت فساد ادامه یابد و شیعه علی (ع) به این معناست که راه آن امام، به‌طور تمام و کمال ادامه یابد.

روحانی در ادامه با اشاره به کلام پیامبر اسلام (ص) به امام علی (ع) مبنی بر اینکه ما پدران امت هستیم، اظهارداشت: این جمله بدین معناست که حاکمان و کسانی که بر مردم حکمرانی می‌کنند از جایگاه پدرانه‌ای نسبت به مردم برخوردار هستند. بنابراین باید مردم را فرزندان عزیز خود بدانند و حالت پدری نسبت به عموم مردم داشته باشند. دختران و جوانان را در جامعه دختران و فرزندان خود بدانند و از موضع پدری و دلسوزی با آنان رفتار کنند.

رییس جمهور با اشاره به اینکه “چنین نیست که هر کس یا نهاد و ارگانی بخواهد با اقداماتی به دنبال کنترل مردم باشد”، تصریح کرد: آزادی مردم با آیین نامه و سلیقه افراد و برخی دستگاه‌ها نمی‌تواند محدود شود و آزادی مردم به غیر از قانون با هیچ چیز دیگری محدود نمی‌شود و حتی دولت و قوه قضاییه هم نمی‌توانند مردم را محدود کنند و فقط قانون می‌تواند چارچوب‌هایی در این زمینه داشته باشد.

وی تاکید کرد: حق نداریم در زندگی خصوصی و عمومی مردم دخالت کنیم جز در زمینه اجرای قانون.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz