رشت رویایی- خواهر بابک زنجانی در رابطه با متهم ردیف اول پرونده موسوم به فساد نفتی با اشاره به اینکه برادرم مهره اول دور زدن تحریم‌ها بود،می‌گوید: حق بابک زنجانی اعدام نیست.

[su_frame align=”center”]بابک زنجانی[/su_frame]

به گزارش رشت رویایی، نوبهار زنجانی، یکی از خواهران بابک زنجانی در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا درباره روند بازداشت برادرش می‌گوید: بابک خیلی اهل توضیح دادن نبود و مسائل کاری خود را اصلاً بازگو نمی‌کرد. کلاً آدم توداری بود؛ به خاطر همین سر از کارهایش در نمی‌آوردیم و ما هم دخالت نمی‌کردیم. تا زمانی که نامش در لیست تحریم‌ها قرار گرفت و از تلویزیون اسمش را شنیدیم، نمی‌دانستیم مشغول دور زدن تحریم‌هاست. چون به کارهایش مسلط بود و به او اعتماد داشتیم. او کلاً آدم بی‌آزاری بود و فرزند صالح پدر و مادرم بود. تا اینکه دهم دی ماه شد. مادرم زنگ زد و از شدت گریه نمی‌توانست صحبت کند. گویا برادرم تماس گرفته بود و به مادرم گفته بود چند روزی نمی‌تواند خانه بیاید و مادرم غش کرده بود. به راننده برادرم زنگ زدم و ایشان هم تأیید کرد که چندین ساعت همانجا که بابک را پیاده کرده، ایستاده ولی هنوز نیامده است. از دو ساعت بعد سایت‌ها قیامت کردند که میلیاردر نفتی بازداشت شد. میلیارد نفتی بازداشت شد.

وی با اشاره به اینکه پس از سه ماه اولین ملاقات زنجانی با خانواده‌اش اتفاق افتاد، می‌افزاید: پس از سه ماه متوجه شدیم در اتاقی در اوین به سر می‌برد و به ملاقات او رفتیم اما اجازه ورود به کل خانواده ندادند و فقط من و مادرم موفق به دیدار با او شدیم. بعد از مدتی بابک را آوردند. با لباس خودش بود. بابک کلاً آدم خوش خنده و مهربانی است. همیشه در بحران‌ها با روحیه‌ترین فرد است خیلی طبیعی با بحران‌ها برخورد می‌کند. همیشه لبخند به لب دارد و کلاً آدم خوشرویی است. مادر از بابک پرسید پسرم حالا چه می‌شود؟ بابک گفت مرا چهار ماه زودتر از زمان مقرر و تعهدم بازداشت کردند. ان‌شاءالله درست می‌شود. بعضی‌ها می‌گویند بابک در زندان از امکانات خاص برخورداره، در حالی که اینطور نیست.

خواهر زنجانی در ادامه می‌گوید: از یکی از مدیران بابک پرسیدم اینکه بابک زودتر از زمان موعد بازداشت شده چه معنایی دارد؟ به من گفت بابک طی قراردادی با وزارت نفت، یک چک تاریخ اردیبهشت ۹۳ به آنها داده است و در صورتی که آن چک به هر دلیلی دچار مشکل می‌شد باید طبق قوانین چک برخورد شود اما قبل از اینکه زمان سر رسید چک برسد یا شکایتی از سوی نفت یا اشخاص حقیقی یا حقوقی علیه بابک صورت گیرد، بازداشتش کرده‌اند.

او در خصوص اتهامات وارده به برادرش و روند دادگاه توضیح می هد: بابک دچار تیک‌های عصبی شده بود و در صورتش این تیک‌ها پدیدار بود. این را در روزهای دادگاهش متوجه شدیم. بعضی روزها می‌گفتند بابک خیلی خوب دفاع کرد. بعضی روزها می‌گفتند عصبی بود. بعد از مدتها داشتیم بابک را چند ساعت متوالی می‌دیدیم و به نظر چقدر عوض شده بود. دیگر آن بابک صبور نبود. خیلی عصبی شده بود.

زنجانی ادامه می‌دهد: همیشه در ملاقات‌ها می‌گفت نمی‌خواهند حرف‌های مرا بپذیرند و برایم این رفتارشان عجیب است که یا خودشان را به آن راه می‌زنند یا نمی‌خواهند بشنوند یا شاید هم نمی‌خواهند این مشکل حل شود. تعداد افرادی که حرف‌های بابک را رد می‌کردند زیادتر بود و من و خواهرم هم اطلاعی از امور بانکی بین‌المللی نداشتیم. فقط بابک بود و وکیلش. خلاصه که مثل همین روزها بابک می‌گفت سوئیفت انجام نمی‌شود، اما آقایان می‌گفتند می‌شود و ما مرتب انجام می‌دهیم؛ دقیقاً عین همین روزها از یک طرف اصرار و از طرف دیگر انکار.

وی با اشاره به اینکه بعضی مدیران خارجی و دوستان خارجی بابک بیشتر همراهی و کمک می‌کنند شاید چون ترسی ندارند، تصریح می‌کند: از همه مردم می‌خواهیم کمک‌مان کنند زیرا حق بابک اعدام نیست. بابک در زمان تحریم‌ها خیلی زحمت کشید و میلیاردها پول وارد ایران کرد حالا چگونه می‌گویند قصد ضربه زدن به نظام را داشته است. تمام دشمنان ایران در خارج برای او پرونده‌سازی کردند زیرا مهره کلیدی در دور زدن تحریم‌ها بود. علاوه بر این، انعکاس این حکم قطعاً روی اموال خارجی بابک تاثیرگذاره و نمی‌دانم تکلیف آنها چه می‌شود. نمی‌دانم باید چه کرد. این اموال نه از بدهی کم می‌شود و نه دست ما به آنها می‌رسد.

نوبهار زنجانی در پایان تاکید می‌کند: برادرم می‌گوید من این پول را برمی‌گردانم و وضعیت اینگونه نمی‌ماند. به بابک گفتم نکند این پول برگردد و حکم را اجرا کنند؛ اما گفت این پول دینی است که بر گردن دارم و باید پرداخت کنم. واقعاً دلش می‌خواهد این کار را انجام بدهد. به قول آقای کوهپایه‌زاده وکیل برادرم، اولین کسی که سعی در پرداخت پول دارد و از ته دل می‌خواهد این کار انجام شود، بابک است. حتی بابک وقتی که با وکیل خارجی خود صحبت کرد گفت که پیگیری را ادامه بدهند و نباید خللی در کارها صورت بگیرد. همیشه تصمیمش به پرداخت پول است و راهکارهای مختلفی را طی کرده است. هنوز هم با این حکم تصمیم به پرداخت دارد و می‌گوید این پرداخت بیشتر جنبه آبرو و اعتبارم را دارد.